Bıngıldak nedir, faydaları neler? Bıngıldak çökmesi neden olur? Bıngıldak kapanmazsa ne yapılmalı?


Biz yetişkinlere nazaran çok daha hassas ve narin yapıda olan yeni doğan bebeklerin başlarında bulunan malûm ortamdaki yumuşaklık, ebeveynler ...


Biz yetişkinlere nazaran çok daha hassas ve narin yapıda olan yeni doğan bebeklerin başlarında bulunan malûm ortamdaki yumuşaklık, ebeveynler üzerinde tasa veren bir durum olarak algılanabilir. Yeni doğan bebeklerdeki bu hassas nahiye ‘Bıngıldak’ olarak nitelendirilmektedir. Evet bıngıldak nedir, ne işe yarar? Bebeklerde bıngıldak ne hengam kapanır? Bıngıldağın erken ya da geç kapanması neden olur? Bebeklerde bıngıldak çökmesi nedir, bıngıldağa darbe alınınca ne yapılmalı? İşte karşılıkları…

Başta ana ve banaturel çiçek Doğal çiçek balııııarda olmak üzere bebeği sevmeye gelen pek çok kimsenin yaşadığı en büyük tasalardan birisi de hassas olan baş ortamına dokunmaktır. Yeni doğan bebeklerin baş kısmında bulunan ‘Bıngıldak’ isimli yumuşak dokuya dokunulduğu hengam hafif içe gömülürmüş üzere bir his uyanır. Biz yetişkinlerin tersine bebeklerde sıkıca sarılı olmayan kafatası kemiklerinin tam olarak gelişimini tamamlayamamasının sebebi veladet kanalından geçerken bebeğin problem çekmeyip pratik pratik çıkması içindir. Bu türlü de mucizevi bir durum olan bıngıldağı bebeğin başının ön ve art taraflarda olmak üzere 2 farklı noktada fark edebilirsiniz. Tevellüdün pratik geçmesini sağladığı üzere dimağın sağlıklı bir biçimde büyümesine de yarayan bıngıldak ile ilgili tüm merak edilenlere sizler için haberimizde nokta verdik. Bıngıldak nedir, yararları neler? Bebeklerde bıngıldak çökmesi neden olur? Bebeklerde bıngıldak ne hengam kapanır? Bıngıldağa darbe alınırsa ne olur? Bebeklerde bıngıldağın erken ya da geç kapanması nedenleri neler? Bıngıldağın kapanması için ne yapılmalı? İşte tüm ayrıntılar…

BINGILDAK NEDİR, YARARLARI NELER? BINGILDAK BAŞIN NERESİNDE BULUNUR?

Yeni doğan bebeklerin kafatasının üst hizasında kemiklerin tam olarak kaynaşıp iç içe geçmediği boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklar her ne kadar yumuşak çıkıntılardan ibaretmiş üzere görünse de gerçekte daha serttir. Yekunda 6 adet bıngıldağı olan bebeklerde biz yetişkinler yalnızca 2 adedini hissedebiliriz. Hissedemediğimiz bıngıldaklar bebekler 2 ya da 3 aylık olduklarında bizatihi kapanır. Ön kısımda bölge alan bıngıldak alnın çabucak üstünden başlarken, bebek altı aylık olduğu devir kapanma belirtilerini gösterir.

18 aylık iken büsbütün kapanan bıngıldaklarda art kısımda minik ve üçgen çıkıntı halinde bir doku vardır.

Ön bıngıldağa nazaran daha az hissedilebilen bu bıngıldak 3. ayda kapanır. Bıngıldakların erken yahut geç kapanması bebeklerde kimi meşakkatleri beraberinde getirebilir.

BINGILDAK NE İŞE YARAR? BEBEKLERDE BINGILDAĞIN YARARLARI:

Bebeğin dünyaya gelmesi ile bir arada en süratli büyüme evresinin olduğu yeni doğan periyodunda baş kemiklerinin vaktinden evvel kapanmaması gerekmektedir. Süratli büyüyen dimağ gelişiminin haricinde veladet kanalından pratik geçme imkanı sağlanır. Bebek tevellüt kanalında ilerleyeceği hengam sertleşmemiş olan baş kemikleri sayesinde bebeğin başı zedelenmeden korunmuş olunur.

BEBEKLERDE BINGILDAK NE VAKIT KAPANIR? BINGILDAĞIN ERKEN YA DA GEÇ KAPANMASI…

Yeni doğan bebeklerin başında biri önde gayrısı geride olmak üzere iki tane bıngıldak ismi verilen boşluklar vardır. Ön kısımdaki bıngıldak bebeğin doğduktan sonra 3 aydan 18. aya kadar geçen hengam içinde kapanır.

Şayet bebeğinizin bıngıldağı daha erken kapandıysa (ön bıngıldak üç aydan önce) tabibe başvurulmalı ve bebeğin başındaki büyüme takip edilmeli. Takip edilemezse, dimağ gelişiminde birtakım sorunlar görülebilir.

Tam zıddı bir durumda yani bıngıldağın kapanması gecikirse yeni doğan bebekteki D vitamini eksikliği ve hipotiroidi meselesinden bahsedilebilir. Bıngıldağın hengamında kapanması için vitamin takviyesi yapılmalı.

Birtakım bebeklerde ise bıngıldak içe çöküktür. Bilirkişilere nazaran bu çöküklüğün sebebi ise gayrikâfi beslenme ya da likit kaybıyla ilgilidir. Bıngıldakta bazen bir hareketlenme hissedilebilir. Nabız atma biçimindeki bu durum son kademe olağandır.

Bebeğin anlaşılamayan ön-yan bıngıldakları tevellüt sonrasındaki 2-3 ay; arka-yan bıngıldakları ise, 1 yıl içinde kapanır.

BEBEKLERDE BINGILDAK ÇÖKMESİ sebep OLUR? BINGILDAĞIN İÇE ÇÖKMESİ…

Bebeklerde görülen ishal ya da kusma üzere belirtiler vücudun likit gereksinimine neden olan durumlarda bıngıldak çökmesini de beraberinde getirir. Bu durum bebeğin likit gereksiniminin olduğunu gösterir. Bu üzere durumların önüne geçmek için ehil ölçüde likit tüketimine kıymet verilmelidir.

Bebeğin başında hissedilen bıngıldağın ziyade çıkık olması başın içerisindeki basıncın arttığının sinyalini verir.Bu şişmeler dimağ zarı iltihapları ve dimağ omurilik sıvısının fazlalaşması ile alakalı olabilir, doktora görünmekte yarar var.

BEBEKLERDE BINGILDAK ATMASI sebep OLUR? BINGILDAĞA DOKUNMAK ZARAR VERİR Mİ?

çağımızda pek çok kimsenin bebek bakımında tasa ettiği mevzulardan birisi de dokunmaya tereddüt edilen kesimlerden olan baş kesimidir. Yumuşak mekana dokunmak ya da o nahiyeyi yıkamak bebeğe hiçbir biçimde zarar vermez.

İçerisinde sağlam bir zarla korunan bıngıldaktan ötürü bebeğin başı sivri görünebilir. Şayet saçları seyrek yapıdaysa ve rengi de açıksa bıngıldakta ki nabız atışları da bariz muayyen olabilmektedir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
1
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Bıngıldak nedir, faydaları neler? Bıngıldak çökmesi neden olur? Bıngıldak kapanmazsa ne yapılmalı?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin