Ergenlerde öfke sebebi nedir, ruhsal değişimler neler? Sık görülen ergenlik sorunları ve çözümleri


Ergenlik periyodundaki evladınızla neredeyse her gün meskende hengame ediyor ve muhabere kurmakta güçlük çekiyorsanız, büyüğü olarak ona sabır ...


Ergenlerde öfke sebebi nedir, ruhsal değişimler neler? Sık görülen ergenlik sorunları ve çözümleri

Ergenlik periyodundaki evladınızla neredeyse her gün meskende hengame ediyor ve muhabere kurmakta güçlük çekiyorsanız, büyüğü olarak ona sabır göstermek ve alttan almak size düşüyor. Onlarla birtakım kurallar çerçevesinde hareket edebilmeniz mutabakatınızı pratiklaştırabilir. Pekala ergenlerle muhabere nasıl olmalı? Ergenlik devrinde görülen sorunlar neler? Ailelerin ergenlik periyodundaki evlatlarına yaklaşımı nasıl olmalı? Ergenlik periyodundaki ruhsal değişimler…

Ergenlik devrindeki bir İnsanin aile içerisindeki gayrı fertlerle muhabere kopukluğu yaşaması nispeten sık karşılaşılan bir durumdur. Muvakkat ancak can sıkıcı bir süreç olan ergenlik devrinde ana ve pederler da çok büyük bir zahmete düşer. Ergenlik devri herkeste birebir şiddet ve özelliklerde görülmez iken bu süreç içerisinde yaşanabilecek ruhsal meselelerin bir an önce tahlile kavuşması için yollar aranabilir. Hem fizikî hem de ruhsal farklılıkların ağır olarak yaşandığı ergenlik periyodunda ailelerin ergen evladına olan tavrı son aşama kıymetlidir.  Her şeyden evvel aileler bu durumun yalnızca gelip geçen bir devir olduğunu düşünmeli ve bunu düşünerek büyük bir sabırla evlatlarına hassas bir biçimde davranmalıdır. Kimi aileler evlatlarına kelam dinletebilmeleri için hane içerisinde muayyen başlı kurallar koyarak disiplini kurmaya çalışır. Pekala bu kurallar ne kadar gerçek? İşte ailelerin ergen evlatlarına kural koyarken dikkat etmeleri gerekenler…

Aile içerisinde sırf ergenlerin değil meskende yaşayan tüm fertlerin uyması gereken kurallar vardır. Ergen kimseler ebeveyninin onun inançta olması, kaygılandığı ve sorumlu hissettikleri için kurallar koyduğunu bilmelidir. Ebeveynler kuralları kendi istekleri ve ergen kişinin istediklerine hitap ederek koymalıdır.

Kurallar mümkün olduğunca az ve net olmalıdır. Kurallara uyulmadığı takdirde ergeni azarlamak yanına olumlu pekiştirmelerde bulunmak, daha dikkatli olmalarına teşvik edecektir.

ERGENLİK PERIYODUNDA EVLATLARA YAKLAŞIM NASIL OLMALI?

Ergenlik periyoduna giren evlatların bu evrede olağan vakitlerine nazaran daha alıngan, gerilimli, mutsuz ve içine kapanık olduğu görülmektedir. Ruh sıhhati noktasında olmayan beşerler, günlük yaşantı içerisinde karşılaştıkları olumsuz durumlar önünde daha farklı reaksiyon gösterebilirler. Kimisi bu reaksiyonlarını şiddet yoluyla gösterirken kimisi de sessiz kalıp içine atmayı tercih eder. Aileler, tüm bu davranış bozukluklarına akıllıca vakitte ve akıllıca konumda müdahale etmediği vakit ise dertler git gide daha da büyür.

Ergenlik periyoduna giren evlatların en sık şikayet ettiği durumlardan birisi de ailelerinin onları gereğince bağımsız bırakmadıklarını düşünmeleridir. Bu durumda ne yapacakları konusunda çaresiz kalan ebeveynler, koydukları kurallarda ya çok katı ya da çok rahat olabiliyor. Pekala hangisi yanlışsız? İşte cevabı…

– Evladınızın ”Bana karışamazsınız, Ben artık evlat değilim, Kendi kararlarımı kendim verebilirim.” cümlelerine sık sık maruz kalıyorsanız, işe birinci evvel sabırlı olmakla başlamalısınız.

– Özgürlük olarak gördüğü şeyi her istediğini yapma manasına gelmediğini ve heves uğruna gerçekleştirilen fevri davranışların bedelinin neler olabileceği konusunda muhabbet etmelisiniz.

– Parasını istediği alana harcamak isteyen evladınıza müsaade verecekseniz şayet parası bittiğinde sonuçlarına katlanması gerektiğini net bir halde anlatmalısınız.

– Hangi bahiste konuşursanız konuşun üslubunuz mutlaka akıl ya da öğüt verici olmamalıdır.

ERGENLİK PERIYODUNDA MUHABERE…

– Öfke kontrolsüzlüğü durumunda yükselen seslere karşı duruşunuzu bozmayın, evladınız davranışınıza nazaran form alacaktır. Sakinleşmesini bekleyin.

– Anası ve pecilt olarak ona hiçbir biçimde eleştirici bir tavır sergilemeyin.

–  Vakalar önünde direkt olarak suçlamak yanına onu dinlemeyi tercih edin.

– Başarısız olduğu durumlarda pes etmesine müsaade vermeyin.

– Moralinin bozuk olduğu anlarda ne olursa olsun yanınızda olduğunu hissettirin.

– Suçlayıcı cümleler kurmak alanına onunla senli-benli konuşun.

ERGENLİK DEVRINDE HANGİ PROBLEMLER GÖRÜLÜR?

Yetişkin bir İnsan olma yolundaki bir ergenin günlük yaşantı içerisinde karşılaştığı en büyük sıkıntılar ise şu biçimdedir:

1- Erken ve geç erinlik:

kalıtsal ve çevresel etkenler göz önünde bulundurulduğunda erinlik belirtileri olması gerekenden daha erken ya da geç bir formda sonuçlanabilir. Erken devirde erinliğe giren insanlar ölçüsüz saldırgan olurken, geç devirlerde kıskançlık ve güvensizlik görülür.

2- Şişmanlama:

Uzunluğuna nazaran olması gerekenden daha ziyade bir tartıya sahip olan İnsanlerde yaşadığı gerilimli durumlarla bir arada kilo artışı görülebilir. Erinlik periyodundaki insanlarda organlar birbirleriyle orantısız geliştiğinden ötürü şişmanlığa bağlı huzursuzluklar artabilir.

3- ‘0’ vücuda düşme isteği:

Kilosundan mutlu olmayıp kilo vermeye çalışan ki

mseler, Anorexia Nervosa rahatsızlığına yakalanabilir. Bu nedenle erinlik periyodundaki insanların kilo vermesi için uyguladığı diyetlerin yapılmaması gerektiği konusunda uyarılmalıdır.

KIZLARDA VE ERKEKLERDE ERGENLİK BELİRTİLERİ:

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ergenlerde öfke sebebi nedir, ruhsal değişimler neler? Sık görülen ergenlik sorunları ve çözümleriBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin