Besinlerin sindirim süreleri! Mide sindirimi nasıl hızlandırılır? Sindirimi zor ve kolay yiyecekler


Kısa periyodik fakat kronikleşen birtakım hazım sorunları birçok kişinin bilhassa de yemek yedikten sonra yaşadığı şikayetler arasında ...


Kısa periyodik fakat kronikleşen birtakım hazım sorunları birçok kişinin bilhassa de yemek yedikten sonra yaşadığı şikayetler arasında gelmektedir. Bu üzere hazım problemlerini kısa yoldan ilaçsız bir halde çözmek için dikkat etmeniz gereken kıymetli hususları sizlere araştırdık. sinndirimmi uzun süren besinler neler? sinndirimmi kolaylaştıran besinler hangileri? sinndirimm sistemi nasıl süratli çalıştırılır? sinndirimmi kolaylaştıran ve rahatlatan bitki çayı tanımları…

Kimi devir konutta ya da dışarıda yemek yediğimizde tercih ettiğimiz besin cinslerine nazaran kimi hazım sorunları ile karşı zıdda kalabiliriz. Tükettiğimiz azıkların karında pratik sindirilememesi sonucu oluşan sinndirimmsızlık, gaz sıkıntıları ve şişkinlik kişi üzerinde epey rahatsızlık veren bir durumdur. Topluluk içerisinde bu üslup şikayetlere yönelik tahlil niteliğinde sunulan birtakım ilaçlar durumu önlese de birçok kişi bunu ilaçsız halletmeyi daha çok tercih etmektedir. Bunun için de birinci olarak rahatlatıcı bitki çayları ve hazımi pratik besinlerin tercih edilmesi gelir. Anlık olarak her ne kadar bize güzel gelecek olsa da doğal ve sağlıklı yollarla mide hazımini rahatlatmak daha ülküdür. Pekala hazım sistemi nasıl süratli çalıştırılır? sinndirimme uygun gelen yiyecekler neler? karınnin eritmesi en sıkıntı olan besinler neler? sinndirimmi kolaylaştıran bitki çayı nasıl yapılır? İşte mide sorunları ile karşılaşan kimselere reçete niteliğinde doğal tahliller…

YİYECEKLERİN SİNDİRİM VADELERI TABLOSU:

SU: Direkt olarak bağırsaklara makbul.
MEYVE YAHUT ZERZEVAT SULARI: 15-20 dakikada bağırsaklara ulaşır.
ÇİĞ SEBZELER: Yaklaşık 30-40 dk sonra bağırsaklardadır.
PİŞMİŞ SEBZELER: Ortalama 40 dakika sonra bağırsaklardandır.
Doğal çiçek balııIK: 45-60 dakikada bağırsağa makbul.
YAĞLI SALATA: 1 saat sonra bağırsaktadır.
NİŞASTALI BESINLER: 1,5- 2 saat sonra bağırsaklara ulaşır.
TAVUK: 1,5-2 saat sonra bağırsaklara masraf.
KABUKLU KURUYEMİŞ: 3 saat sonra bağırsaklardadır.

MİDE SİNDİRİMİ NASIL HIZLANDIRILIR? SİNDİRİMİ HIZLANDIRAN 3 TEKLIF

Vücudumuza aldığımız yiyeceklerin minik kesimler haline gelerek içindeki unsurların kullanışlı olmasına yarayan hazım süreci, birtakım besinlerde pratik olabiliyor iken kimilerinde hayli kuvvettür. Sindirme suratı her ne kadar insana şahsi çalışsa da suratını ve kalitesini yükselten tavsiyelere kulak vererek bu sorunu önleyebilirsiniz. İşte mide hazımini hızlandıran teklifler…

1. SISTEMLI SPOR

Gün içerisindeki hareketliliğiniz tüketeceğiniz azıkların hazımini pratiklaştırmaktadır. Tercih edilecek olan spor egzersiz hareketleri ile besinler kalın bağırsakta daha az duracak ve dışkı ile vücuttan uzaklaştırılacaktır. Spor vaktini yemek sonrasına bırakacaksanız bunun için en az 1 saat geçmesini beklemelisiniz.

2. KENDİNİZİ YORMAYIN

Geceleyin siz yatağınızda uyurken hazım sisteminden sorumlu organlarınız dinlenmeye makbul ve kendini yeniler, böylece de daha süratli sindirme gerçekleşir. Yemek sonrasında besinlerin sindirilmesi için en az 2-3 saatin geçmesini bekleyin aksi takdirde verimli bir hazım gerçekleştirilmez.

3. fazla LIKIT TÜKETİN

Günlük alınması gereken likit ölçüsünü vücudunuzda karşılayın. En az 2,5-3 litre su içmek dışkınızı yumuşaklaştırır ve kabızlığın önüne makbul. Ayrıyeten midede tokluk hissettirerek kilo vermenize de yardımcı olur.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRAN YİYECEKLER NELER? SİNDİRİM DOSTU BESİNLER

Günlük beslenme programında tercih edebileceğiniz yiyecekler arasında lif pahası yüksek olan besinleri tercih etmeniz önerilebilir. Bağırsak sıhhati konusunda 1 numara olan lifli azıklar suyu emdiği için dışkının ağırlığı  azalacaktır. Bu nedenle bol bol likit tüketimine kıymet verilmeli, lif nispeti yüksek tam tahıllı eserler, meyveler, sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumları tüketin.

Probiyotik bakımından varlıklı olan yoğurt tüketimi hem hazımi pratiklaştırmada hem de kilo vermede epeyce önerilen besinlerdendir. İçerisindeki organizmalar hazıme olumlu ek sağlarken yararlı bakterilerin de fazlalaşmasını sağlar. Başkaca enfeksiyon riskini önlemesinin dışında bağışıklık sisteminin daha akıllıca çalışmasına da müsaade verir.

karın adele(adele(kas))larının adele(adele(kas))ılmasına tesirli olacak zencefil ile besinlerin ince bağırsağa geçmesi daha pratik olur. Başkaca kış hastalıklarına karşı tüketilebilecek en ülkü bitkilerdendir. sinndirimm sisteminin süratli çalışması için uygulanabilecek yollardan birisi de metabolizma hızlandıran elma sirkesidir. Öğlenleyin ya da akşamleyin salataya 1 kaşık ölçüsünde elma sirkesi koymak işinizi görecektir.

SİNDİRİMİ UZUN SÜREN BESİNLER NELER? MİDEDE EN GÜÇLÜKLE ERİTİLEN ŞEY…

Münhasıran de bayram günlerinin vazgeçilmezi olan çikolatalar direkt olarak reflüyü etkileyerek hazımi pratiklaştırmaktadır. Sütün içinde bulunan laktoz hususu mide üzerinde gaza ve şişkinliğe sebep olarak hazımi zorlaştırmaktadır.karınsi hassas olan kimselerin laktozsuz eserleri tüketmesi daha çok önerilir, alerjik riski de nispeten yüksektir.

Mutfakta yemek yaparken kullanılan en temel materyallerden biri olan soğan erimesi kuvvet besinlerdendir. Dışkı ile vücuttan uzaklaştırıldığında yanmaya sebep olarak hazım sistemini olumsuz etkileyebilmektedir. karınde rahatsızlık hissi uyandırdığı yetmezmiş üzere bir de midenin en çetin erittiği şeylerden biri olduğu için gaz ve şişkinliğe yol açabiliyor. Bu nedenle olabildiğince pişmiş ve tarafken şıkça çiğneyerek yemek daha yanlışsız olacaktır.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRAN BİTKİ ÇAYI TANIMI

NANE ÇAYI PRODÜKSIYONU

MATERYALLER: 2 tatlı kaşığı kuru nane ya da 10 tane taze nane yaprağı

YAPILIŞI:  Yarım litre kadar kaynatılmış suyu cam demliğe koyduktan sonra kuru nane ya da taze nane yapraklarını koyup üzerini kapatın. 5-6 dakika demledikten sonra birkaç dilim limon ekleyip içmeye başlayabilirsiniz.

REZENE ÇAYI IMALATI

GEREÇLER: 2 çayy adele(kas)ıgı dövülmüş rezene tohumu

YAPILIŞI: Kaynattığınız suya rezene tohumlarını ek edip 5 dakika boyunca demlenmesini sağlayıp şıkça süzün. İsteğe nazaran 1 çayy adele(kas)ıgı ölçüsünde naturel çiçek Doğal çiçek balıııı koyup tatlandırma yapabilirsiniz.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Besinlerin sindirim süreleri! Mide sindirimi nasıl hızlandırılır? Sindirimi zor ve kolay yiyeceklerBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin