Meme kanserinin kadında üremeye etkisi

Göğüs kanseri ile ilgili haberler veren Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Bayan Marazları ve Veladet Kompetanı Prof. Dr. Berfu Demir, bebek sahibi olmak ...


Meme kanserinin kadında üremeye etkisi

Göğüs kanseri ile ilgili haberler veren Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Bayan Marazları ve Veladet Kompetanı Prof. Dr. Berfu Demir, bebek sahibi olmak isteyen kanserli hastalar için kıymetli haberler verdi. Prof. Dr. Berfu Demir, ”kalıtsal geçişli yani ailevi yatkınlığa bağlı gelişen göğüs kanseri tipi göğüs kanserleri içinde yüzde 5-10’nu oluşturur. Bu tip göğüs kanserinde anormal genetik yapı (meme kanserine yatkınlık oluşturan) ebeveynlerden evlada makbul. kalıtsal geçişli göğüs kanserleri daha erken yaşta (40 yaş altında) görülen göğüs kanserleridir” dedi.

Göğüs kanseri için risk faktörlerini açıklayan Prof. Dr. Demir, ”Meme kanseri için risk faktörleri içinde üreme devrinin uzunluğu (12 yaşından evvel regl kanamalarının başlaması ve 55 yaşından sonra menopoza girmek), sıhhatsiz vücut yapısı ve beslenme alışkanlıkları (kilolu olmak, sigara ve alkol alışkanlığı, nizamlı egzersiz yapılmaması, işlenmiş besinler yüklü, taze zerzevat ve meyveden yoksul beslenme alışkanlığı) bulunmaktadır” diye konuştu.

“30 yaşından evvel doğum yapan analarda göğüs kanseri riski daha az”

Veladet yapmanın göğüs kanseri riskine tesirini kıymetlendiren Prof. Dr. Demir, ”Meme dokusundaki hücreler tevellüt yapan ve emziren hatunda olgun yapıya ulaşmaktadır. Olgun olmayan göğüs hücreleri üreme çağındaki bayanının yumurtalıklarından salgılanan östrojen ve progesteron hormonuna ne kadar uzun müddet maruz kalırlarsa ileri periyotta kanser hücresine dönüşme riskleri artmaktadır. Bu nedenle 30 yaşından evvel tevellüt yapan ve 1 yıldan uzun mühlet emziren analarda göğüs kanseri riski daha azdır. Tevellüt yapan ve emziren bayanlarda aylık kanama döngüsünün de kesilmesi göğüs kanseri riskini azaltmaktadır” formunda konuştu.

“Kemoterapi kalıcı zarar(zarar(hasar))a yol açabilir”

Göğüs kanseri tedavisi hatunun üreme potansiyelini tesirine değinen Prof. Dr. Demir, ”Meme kanserinde cerrahinin hatunun üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz tesiri yoktur. Ama kanser dokusunun küçültülmesi, tümörün tekrarlamaması ve yayılmasının önlenmesi hedefiyle verilen kemoterapi pratiği yumurtalık dokusunda kalıcı zarar(zarar(hasar))a yol açabilmektedir” diye konuştu.

amansız hastalık(kanseer)li hastalarda üreme fonksiyonları için hami yaklaşımları bildiren Prof. Dr. Demir, ‘‘Yumurta gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n yahut geliştirilen embriyoların dondurularak saklanması kanser tedavisi sonrasında kür sağlanan hatunların evlat sahibi olmasına imkan sgöz yaşı dökmek (ağlamak)tadır. Yumurta dokusunun dondurulması daha genç, evlat yaş öbeğinde tedavi seçeneği olabilmektedir. Bu tatbik için yumurtalıkların kemoterapi yada radyoterapi (ışın tedavisi) tedavileri öncesinde ilaçlarla uyarılarak geliştirilmesi gerekmektedir. Regl periyodundan bağımsız olarak başlanan tedavi yaklaşımlarıyla, hastanın kanser tedavisi geciktirilmeden yaklaşık 2-3 haftalık süreçte işlem tamamlanabilmektedir’‘ sözlerini kullandı.

Yumurta dondurma süreci

Yumurta dondurma süreci hakkında malumat veren Prof. Dr. Demir, “Üreme çağındaki hatunlarda bu süreç uygulanmaktadır. Ülkü yaş aralığı 38 yaşından genç bayanlardır. Bayan yaşının 40’ın üzerinde olduğu durumda toplanacak yumurta sayısı ve kalitesi azalacağından, toplanacak yumurtalardan sağlıklı gebelik elde edebilme talihi azalmaktadır. çağımızda süratli dondurma süreci kullanılmaktadır. 10 yıl ve üzerinde zarar görmeden saklanabilmektedir. Göğüs kanseri hormonlardan etkilenebilen bir kanserdir. Bu nedenle bu süreç sırasında kullanılacak formül ve ilaçlar hormonlarda bariz yükselme olmadan yapılmaktadır. Yumurta yekuna sürecini takiben kullanılan ek ilaçlarla hormon seviyesi sıfırlanmaktadır. Evlat sahibi olabilmek için yapılacak tedavi, kanser tedavisinin tamamlanması ve takip sürecinde kür sağlandığının tedaviyi yapan hekiminiz tarafından bildirilmesini takiben başlatılabilmektedir” açıklamasında bulundu.

Kadinvekadin

http://w

ww.kadinvekadin.net/meme-kanserinin-kadinda-uremeye-etkisi.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

amansız hastalık(kanseer),Meme amansız hastalık(kanseer)i,Yaş,Kadın,Yumurta,İşlem,Risk,Yapı,Doğum,iyileştirme,iyileştirmesi,Yapan,Üreme


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meme kanserinin kadında üremeye etkisiBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin