Çocuklarda altına kaçırma ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir

Bebekler yerküreye gelmelerinin akabinde tuvalet gereksinimini bezle gicilt yor. Lakin bir mühlet sonra tuvalet eğitimi başlayarak bezli hayata ...


Bebekler yerküreye gelmelerinin akabinde tuvalet gereksinimini bezle gicilt yor. Lakin bir mühlet sonra tuvalet eğitimi başlayarak bezli hayata veda ediliyor. Evlat iki yaşındayken kaka kontinansı yani kakayı tutabilme başlarken, idrar için müddet biraz daha uzun oluyor. Evlatların, ortalama üç yaşında idrarının farkına vararak tutmaya başladığını anlatan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Evlat Cerrahisi Bilirkişisi Doç. Dr. Şafak Karaçay, “Yeni fark edilen adele(adele(kas)) öbeklerinin bu süreçte yavaş işlemesi sebebiyle dört-altı yaş arasında yaşanan idrar kaçırma tabloları sorun yaratmıyor. fakat sonrasında görülen vakalar patolojik yani problemli kabul ediliyor” dedi.

Doç. Dr. Karaçay, bahisle iligli haberler verdi.

İki yaşından sonraki kaçırmalar önemsenmeli

Kaka kaçırma, idrar kaçırmaya orantıyla daha sorunlu bir aksiyon olarak önümüze çıkıyor. Bu durum, evladın büyümesiyle orantılı olarak devam ederse altta yatan sinirsel ve anatomik faaliyetlerdeki bozukluk ihtimali yükseliyor. Hayatın erken periyodunda kaka tutmaya başlanabildiği için iki yaşını geçen çocuklarda inkontinans yani kaçırma durumuyla karşı zıdda kalınırsa ayrıntılı halde araştırılması gerekiyor.

Topluluğumuzda yanlış ve sıhhatsiz beslenmeden ötürü kabızlığa çok sık rastlanıyor. İkincil kaka kaçırma ve ruhsal nedenler de bu sorunun görülmesinde tesirli olabiliyor. Kaka kaçırmayı önemsemek, üzerine dikkatle eğilmek, varsa altta yatan patolojik sebebi kesinlikle elemek gerekiyor. Münasebetiyle sorunun nedenlerinin erken periyotta ortaya konulması büyük ehemmiyet taşıyor.

Bu rahatsızlığın tedavisi, nedene nazaran değişiyor. Evlatta çok şiddetli, alışkanlık haline getirilmiş idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) varsa ve buna ek olarak da gaita kaçırıyorsa, öncelikle kabızlığın tedavi edilmesi, içerideki duyuyu engelleyen gaita taşlarının ortadan kaldırılması gerekiyor.

Bir başka sorun ise anal yerde kakanın tutulmasını sağlayan adele(adele(kas))larda ve hadlerde bir beslenme yahut ileti sorununun varlığı. Vücudumuzun had ağı üzerinde oluşabilecek rastgele bir sorun, spina bifida üzere doğumsal hudut ve dimağ anomalileriyle doğan evlatların hudut ve geri iletiminde de dertler ortaya çıkabiliyor. Bu yol üzerinde bir sorun olduğunda, hudut ağındaki meselesi düzeltmenin birçok defa pratik yahut mümkün değil. Kelam konusu öbekteki evlatlara destek tedavileri veriliyor. Bir kısım evlat hayatı boyunca kaadele(adele(kas))ını tutamazken, bir kısmında da bağırsağa yahut beslenmeye ait suçsuz nedenler sahih tedavilerle ortadan kaldırılırsa yüz güldürücü sonuçlar alınabiliyor.

Gece ve gündüz idrar kaçırmaların sebebi değişiyor

Dört yaş kümesindeki çocuklarda, idrarın farkına varıp tutma hareketi ile tuvalet alışkanlığı yerleşmeye başlıyor. Buna karşın idrarını kaçıran evlatlar iki kümeye ayrılıyor. Bu noktada hasta hikayesi ehemmiyet kazanıyor. İdrar kaçırmanın gündüz yahut gece gerçekleşmesine nazaran yaklaşım değişiyor. Bunların nedenleri birbirlerinden büsbütün farklı. Münasebetiyle takip edilmesi gereken yol da değişiyor. Yalnızca gece işemesi olan bir evladın sair hiçbir belirtisi yoksa buna ait hafif ve pratik tedavilerle anlaşılan bir mühlet içinde sorun denetim altına alınabiliyor. Bu durum, birçok kişinin gelişim aşamasında başına gelen bir tabloyu tabir ediyor.

Şayet eşlik eden öteki bir patoloji yoksa, evlatla iş birliği içinde olmak ve şu an kullanılan tedavileri kombine edip, bir ekip olarak ilerlemek gerekiyor. ancak gündüz idrar kaçırma varsa bunun başkaca ele alınması kıymet taşıyor. Zira bu evlatların sinirsel sorunu, düşük kapasiteli mesanesi olabiliyor. Bazen de had ileti yolaklarında tıpkı kaka kaçırmada olduğu üzere adele(adele(kas))vet görülebiliyor. Çok yalın biçimde, hiç farkına varılmayan ve sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu da olabiliyor. Mesanenin daha yukarısında anatomik bir meseleye de rastlanabiliyor. Hasebiyle akıllıca tanının konulabilmesi için gerçek adımların atılması, gerekli görüntüleme prosedürlerine başvurulması ehemmiyet taşıyor.

Böbrek kaybına yol açabiliyor

Şayet mesaneden böbreklere akıllıca kaçak varsa bunu ortadan kaldırmak için de yeniden tıbbi ve cerrahi tedavi öne çıkıyor. Üreter ya da böbreklerde sorun varsa evlat çoklukla cerrahi yolla tedavi ediliyor. Erkek ya da kız evlatlar için en korkulan durumun böbrek kaybına varabilen meseleleri ailelerin fark edememesi oluyor. Hastalık sinsi ilerlediği için bir evlat cerrahi eksperinin takibi gerekiyor. Nispetler çok yüksek olmasa da çocuklarda böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkma ihtimali de var. Hasebiyle göz önüne alınması gerekiyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/cocuklarda-altina-ka

cirma-ciddi-rahatsizliklarin-belirtisi-olabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Evlat,Sorun,Kaka,Sinir,iyileştirme,Yaş,Kaçırma,Fark,Yol,Dolayı,İdrar,İdrar Kaçırma,Böbrek


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda altına kaçırma ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin