Her 3 çocuktan biri obez adayı

Fındıkzade Medipol Üniversitesi Hastanesi Evlat Sıhhati ve Illetleri Mütehassısı Dr. Yeliz Öz, vücuttaki yağ nispetinin olağanların üzerine çıkma ...


Fındıkzade Medipol Üniversitesi Hastanesi Evlat Sıhhati ve Illetleri Mütehassısı Dr. Yeliz Öz, vücuttaki yağ nispetinin olağanların üzerine çıkma durumuna çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite)) dendiğini belirterek “Günümüz kurallarında tüm yerkürede hem erişkin hem de evlatlar çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite)) artıyor” tabirlerini kullandı.

Korkutucu seviyelere yükseldi

Son yapılan çalışmalarda çocuklardaki çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))nin korkutucu seviyelere çıktığının altını çizen Dr. Öz, “Çocuklarda çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))nin yaklaşık olarak yüzde 15 orantısında görüldüğü ve her 3 evlattan birinin de çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))ye meyilli olduğu ortaya çıktı. Çocuklarda çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite)) sebebi yüzde 95 nispette alınan zor ile tüketilen zor arasındaki uyumsuzluktur. Altta bulunan bir hastalık sebebiyle çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite)) gelişme orantısı ise yüzde 5 civarında” dedi.

Dr. Öz, Vücut Kitle İndeksi (BKI) hesaplamanın tanı konusunda kıymetine değinerek, “BKI; kişinin kilosunun, metre cinsinden uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Çıkan sonuç ile evladın yaşına nazaran daha evvelden hesaplanmış olan standart sapma denen tablolara bakılarak karar verilir. Sonucun yüzde 97’nin yahut +2SD’nin üzerinde kalması halinde çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite))den bahsedilir. Rutin yapılan denetimlerde hekimin, evladın uzunluk ve kilosu ile ilgili yaptığı kıymetlendirme sonucu durumun ciddiyeti ortaya konur. çok bol şişmanlık (obezite) sebepi olarak çoğunluk kümeye giren çocuklarda tedavi beslenmenin düzenlenmesi ve hareketin arttırılması olarak söylenebilir. Cerrahi müdahalenin çocuklarda mekanı yoktur.” tabirlerini kullandı.

Kadinvekadin

http://www.

kadinvekadin.net/her-3-cocuktan-biri-obez-adayi.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

çok bol şişmanlık (obezite),Çocuk


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her 3 çocuktan biri obez adayıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin