Ispanak zehirlenmesi neden olur üzerindeki kimyasallardan arındırılmazsa…

Ispanak, mevsim zerzevatları içerisinde en yararlı sebzelerin başında geliyor. Son günlerde görülen ıspanak zehirlenmesi vakaları sebebiyle ...


Ispanak, mevsim zerzevatları içerisinde en yararlı sebzelerin başında geliyor. Son günlerde görülen ıspanak zehirlenmesi vakaları sebebiyle ıspanak tüketmekten korkulduğunun altını çizen İç Marazları ve Nefroloji Kompetanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, ıspanak zehirlenmelerine ait merak edilen soruları yanıtladı.

İstanbul ve Tekirdağ’da görülen ıspanak zehirlenme vakalarının akabinde eksperler sık sık ikazlar yapıyor. Husus ile ilgili haberler veren İç Marazları ve Nefroloji Kompetanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, ıspanağın nasıl yıkanması gerektiğinden kaç gün saklanması gerektiğine kadar merak edilenleri anlattı.

Ispanağı tüketmeden evvel nelere dikkat etmeli? Üzerindeki kimyasallardan arınması için nasıl yıkamalı? 

Ispanak satın alırken yapraklarının diri olmasına, yapraklarının sarı-kahverengi renkte olmamasına, üzerinde lekeler-benekler bulunmamasına ve yaprak bütünlüğünün bozulmamış olmasına dikkat edilmeli. Eldiven giyerek akan suda yaprakları tek tek yıkamak, araya karışmış yabancı otları da kesinlikle ayıklamak gerekir.

Sirkeli ve tuzlu su üzere bir karışımın içinde bekletmek bir tahlil mü? 

Sebzeler yetiştirilme esnasında tarım ilaçlarına, koruyuculara, toprakta yaşayan böceklerin yumurtalarına maruz kalabilir. Ayrıyeten yağmurla gelen kimyasallar, topraktaki bakteriler taze meyve ve sebzelerin üzerinde mekan alabilirler.
Satın alınmış olan sebzelerin akan ve saf olduğu bilinen bir suda yeterli bir formda yıkanması kâfi olabilmekle birlikte, sirkeli suda bekletmek sebzedeki kalmış olan bakterilerin temizlenmesi için uygun bir tahlildir. Başkaca ıspanak üzere kökü ile birlikte satın alınabilen sebzelerin kökünden ayrıldıktan sonra yıkanması iyi olur. Ellerimizden de sebzelere bakteriler geçebileceği için sebzeyi yıkamadan evvel ve sonra ellerin de yıkanması gerekir.

Ispanak yemeğini ne kadar vade içinde tüketmek gerekir? 2 gün buzdolabında kalır mı?

Pişmiş olan yemek en çokça 2 saat dışarda tutulmalı, sonrasında buzdolabında saklanmalı. Hava çok sıcak ise yemek bir saatten çokça dışarıda tutulmamalı. Pişirilen yemek sonrasında en ziyade iki defa ısıtılmalı. Yani ıspanak 2 gün buzdolabında kalabilir.

Ispanak salatası yahut yemeğinin bozulduğu nasıl anlaşılır? 

Yemekte ekşili yahut makûs bir kokunun olması, suyunun kıvamını yitirmesi bozulma işaretleri olarak kabul edilebilir.

Ispanak nasıl zehirler? Hangi toksik (zehirli) hususlar ortaya çıkar? 

Ispanak, yapısında yan alan “histamin” isimli hususa karşı hassasiyeti olan kimselerde rahatsızlık oluşturabilir. Başkaca ıspanağın yetiştirilme, toplanma, nakliye, saklanma süreçlerinde yapraklarına bulaşmış olabilen bakteriler, parazitler, zararlı otlar yahut kimyasal unsurların tesiri ile zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir.

Ispanak zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? Ne hengam doktora başvurmalı? 

Histamin hassaslığı olan şahıslar ıspanak yediğinde karında kramp üslubunda ağrı, cilt te kaşıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı üzere belirtiler ortaya çıkabilir.
Ispanak yapraklarına bulaşan bakteri, kimyasal unsurlar yahut zararlı otların bulunması halinde ise bulantı, kusma, ateş, ishal, umum durum bozukluğu gelişebilir. Kanlı dışkılama, şiddetli kusma, düşmeyen ateş, bilinç değişiklikleri üzere belirtiler varsa derhal doktora müracaat edilmeli.

Menşe: Sözcü

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/ispanak-zehirlenmesi-neden-olur-uzerindeki-ki

myasallardan-arindirilmazsa-5dc2643c68761060927d249b

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Ispanak, ,Yaprak,Zehirlenme


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ispanak zehirlenmesi neden olur üzerindeki kimyasallardan arındırılmazsa…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin