Başparmak çıkıntısı tedavisi artık çok kolay

Sıhhati Merkezi Kurucusu, Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Mütehassısı Op. Dr.Selim Muğrabi, Halluks Valgus, başparmak çıkıntısı, hakkında yeni ...


Sıhhati Merkezi Kurucusu, Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Mütehassısı Op. Dr.Selim Muğrabi, Halluks Valgus, başparmak çıkıntısı, hakkında yeni gelişmeleri anlattı.

Ortopedi Cerrahi Kompetanı Muğrabi, “Son yıllarda Halluks Valgus’un cerrahi tedavisinde önemli değişiklikler meydana geldi. Teknolojik değişimler ve ameliyat tekniğindeki değişiklikler hastaların ameliyat sonrası konforlarının fazlalaşmasında değerli rol oynadı” diyerek lafa başlıyor ve hastaları çok yakından ilgilendiren malumatlar veriyor:

– Daha öncelerinde ameliyat sonrası alçı, çok uzun vadeli istirahat muhtaçlığı, ameliyat sonrası ağır ağrı üzere meseleler bugün için ortadan kaldırıldı.

– Hastalarda ameliyat sonrası ayakkabıları ile ameliyat sonrasında çabucak konuma basılabilmekte ve yaklaşık üç hafta sonra işe dönüş sağlanabilmektedir. Ameliyatlarda uygulanan ayak bileği blok pratiği ile ameliyat sonrası ağrıları ortadan kaldırıyor.

– Ameliyattan sonra hastalar hareketsiz bırakılmıyor. Ameliyatın acilen sonraki günü hasta harekete geçiyor.

– Ameliyatlar eskisi üzere büyük değil küçük açılımlarla yapılıyor, saklı ameliyatlar olarak da isimlendirilebiliyor. Ana gaye, hem hastada daha küçük yara izleri oluşturup daha çabuk uygunlaştırma sgöz yaşı dökmek (ağlamak), hem de kozmetik açıdan görünümü düzeltmek.

– Bu ameliyatlardan sonra vidanın çıkarılmasıyla ilgili 2. bir ameliyata gereksinim olabiliyor. Artık magnezyum vida olarak isimlendirilen bir vida sistemi kullanıyoruz, bu kemiğin içinde kaynadığı için vidaları çıkarma gereksinimi olmuyor. Hasta böylelikle 2. bir ameliyattan kurtuluyor.

Kök hücre ile ayak problemlerinin tedavisi

Başparmak çıkıntısının tedavi prosedürlerini sıralayan ortopedi cerrahi eksperi Op. Dr. Muğrabi, kök hücre usulü hakkında malumat verdi:

– Kök hücre tedavisi ayak dışındaki kıkırdak meselelerinde çok kullanılıyor. Ayak cerrahisinde asıl tasarruf ortamı aşilcilt don sorunlarında ve topuk ağrısının tedavisinde yaygın.

– Kök hücrenin mantığı dertli olan yere hücreyi verdiğinizde güzelleşmeyi hızlandırmak. PRP olarak isimlendirilen ve trombositten güçlü husus aslında aşilcilt donu tedavisine yerleşti.

– Kök hücre tedavisi için kişinin kendi kanı alınıyor, kişinin sıkıntılı yerine enjekte ediliyor.

– Ayak cerrahisinde uygulanması sonrası, nahiyenin denetim altında tutulması gerekiyor. PRP kolaylerinden sonra kullanılan hususî ayakkabılar var bunlar kullandırılarak hasta istirahate alınır. İki kolay sonrasında aşilcilt donu sorunları çok süratli biçimde geriler.

– Topuk ağrısında kök hücre yeni kullanılan bir yol. Altı ila 12 ay yapılan çalışmalarda topuk ağrısının yüzde 70 nispetinde muvaffakiyet elde edildi. Yan tesiri ve kompliadele(adele(kas))yon yok.

– Yağ hücrelerinden elde edilen kök hücre ile yapılan tedaviler ise ayak bileği dertlerinin tedavisinde kullanılan kök hücre tedavileri.

Başparmak çıkıntısı neden olur

Ayağa makul olmayan, ayak baş parmağını doğal olmayan bir durumda sıkan, münhasıran dar, sivri burunlu ayakkabıları uzun mühlet giyen hatunları başparmak çıkıntısı tehlikesi bekliyor.Başparmak çıkıntısı ise diz ve bel sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Halluks Valgus deformitesine bağlı ortaya çıkan başparmak etrafındaki şişlik bu rahatsızlığa yol açar. Başparmak eklemi etrafında eklemi korumakla vazifeli olan yağ yastıkçığı deformite sonucunda ayakkabı içinde basınç altında kalan ortam olur ve buna bağlı olarak reaksiyonel bir büyüme olur. Doku büyüdükçe ayakkabı basıncı artar ve şişlik kızarıklık kalıcı bir hal alır.

Başparmak çıkıntısı bayanlarda erkeklere orantıyla dokuz misli daha ziyadedir. Halluks Valgus’ta (başparmak çıkıntısı) kozmetik emelli düzeltme muhakkak yapılmamalıdır. Ameliyat yalnızca ağrılı başparmaklara yapılması gereken bir süreçtir. iyileştirme edilmediklerinde sıklıkla ağrılı hale gelirler. Gelgelelim bütün hepsi ilerleyici değildir. Pek çok başparmak çıkıntısı ameliyatsız tedavi edilebilir… Umumide ağrısız başparmak çıkıntısının cerrahi düzeltmeye gerekliliği yoktur… Vakaların geniş bir çoğunluğunda başparmak çıkıntısına bağlı ağrı elverişli ayakkabı giysisi ile ortadan kaldırılabilir.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.ne

t/basparmak-cikintisi-tedavisi-artik-cok-pratik.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Ayak,Ameliyat,Ağrı,Kök Hücre,Hasta,Cerrahi,iyileştirmesi,Ameliyat Sonrası,Hal,iyileştirme


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başparmak çıkıntısı tedavisi artık çok kolayBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin