Sarılmanın vücudumuzda yarattığı 7 etki

Sarılma, birinin heyecanını, sevgisini, memnunluğunu ve velev üzüntüsünü göstermenin cihanşümul bir yolu üzere görünüyor. Birine sarıldığımızda ...


Sarılma, birinin heyecanını, sevgisini, memnunluğunu ve velev üzüntüsünü göstermenin cihanşümul bir yolu üzere görünüyor. Birine sarıldığımızda kalbimizi sıcacık hissecilt z. Bunun yanı sıra fizikî ve ruhsal sağlığımızla ilgili birçok yarar sağladığı yapılan tıbbi çalışmalar sonucunda kanıtlandı. Pratiği hayli yalın sarılmanın tesirlerini okudukça, eminim sevdiklerinize daha çok sarılacaksınız. Hem yararı olmasa kaç muharrir, anın tadını çıkarın ve sevdiklerinize kocaman sarılmayı ihmal etmeyin.

Bağışıklık sistemine ekte bulunur

Sarılma gerilimle uğraşta düzgün bir deva olarak bilinse de, sarılmanın bize getirdiği tek fizikî yarar bu değil. Carnegie Mellon Üniversitesi’nde, Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte yapılan bir araştırma, vesair kişilerle kucaklaşmanın hasta olma talihlerini azalttığını gösterdi. Deney, soğuk algınlığına neden olan bir virüse maruz kalmış 404 yetişkin arasında yapıldı. Iştirakçiler 2 öbeğe ayrıldı: birinci küme yetişkinlere daha ziyade destek ve kucaklama verildi, geri kalanlar ise onlarsız kaldı. Sonuç, sistemli sarılmaya maruz kalanlar üzerinde hafifletici bir tesiri olduğunu gösterdi.

Hudut sisteminizi düzgünleştirir

Sarılma, yalnızlık hissini azaltarak, içsel kaygılarla savaşarak ve kendine itimadı arttırmaya yardımcı olarak had sistemini uyarıyor. Başkaca, öbür kişilere dokunarak destek olunduğu takdirde, desteğinizi daha güzel hissetmelerine yardımcı olur ve böylelikle kişinin umum vücut sıhhatini olumlu tarafta tesirler.

Kan basıncını arttırır

Kuzey Carolina Üniversitesi tarafından yapılan bir gayrı çalışmada, kucaklamaların kalppp sıhhati için düzgün olduğu kanıtlanmıştır. Yaklaşık 200 kişi 2 kümeye ayrıldı: Gerilimden evvel, birinci küme 10 dakika boyunca romantik bir görüntü izliyor, birbirlerinin ellerini tutuyor ve daha sonra 20 saniyelik sarılmalar yapıyordu. 2. küme ise rastgele bir temas olmadan gerilime maruz kaldı. Sonuçlar, birinci kümenin daha düşük bir tansiyonun yanı sıra daha kararlı bir kalppp atış suratına sahip olduğunu gösterdi; bu, kişilerin tertipli sarılmaları ve destek almaları, kardiyovasküler sıhhatlerinden faydalanarak gerilime daha dirençli oldukları manasına geliyor.

Daha memnun hissettirir

Oksitosin, sizi keyifli ve diğerlerine bağlı hissettirmekten sorumlu olan çok hormondur. Birden fazla vakit, buna ‘sarılma hormonu’ denir, zira diğerlerine sarıldığımızda ve onlara dokunduğumuzda seviyeleri artar. Bu hormonun münhasıran hatunlar üzerinde güçlü bir tesiri vardır.

Ağrıları azaltır

New York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kimi dokunuş biçimlerinin ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. Deneyde, ‘terapötik dokunuş’ olarak isimlendirilen, fibromiyalji sendromu olan kimselerin daha az ağrı hissetmelerine yardımcı oldu. Sarılma, dokunma biçimlerinden biri olduğundan, ağrı azaltmaya da ekte bulunabilir.

Yorgunluk hissini gicilt r

‘Sarılma Mealleri: Tebrik Davranışından Dokunma Pratiklerine Dokunma’ bahisli bir çalışmada Lena Forsell ve Jan Åström, 10 saniyelik kısa bir kucaklamanın bize sağladığı çok sayıda büyük yarar olduğunu belirledi. Öbürleri arasında, sarılmanın yorgunluk hissiyle savaşmanın yanı sıra kişinin ruhsal olarak âlâ hissetmesine ekte bulunmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Toplumsal korkuyu azaltır

Oksitosin sayesinde, daha evvel de belirttiğimiz üzere, sarılmalar, toplumsal tasa hisleriyle savaşmaya yardımcı olur. Yeni bir partiye geldiğinizde tanıdığınız bir insana sarılmayı deneyin; ne kadar inançlı, pratik ve çevre olacağınızı fark edeceksiniz. Hepsi bu, zira oksitosin bize olumlu düşünmemizi ve yerküre hakkında daha olumlu bir bakış açısı kazanmamız için ilham veriyor.

Gizem Bozdağ

Kadinvekadin

http://www.kadinveka

din.net/sarilmanin-vucudumuzda-yarattigi-7-etki.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

yardım eden


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sarılmanın vücudumuzda yarattığı 7 etkiBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin