Egzama nedir? Egzama nasıl geçer? Saç ve cilt egzamasına kesin çözüm


Son yıllarda artan ve neredeyse bebek ve çocuklarda daha sık görülen egzama, bir ciltilletidir. Yüzyıllardır bilinen bu marazı tedavi etmenin ...


Egzama nedir? Egzama nasıl geçer? Saç ve cilt egzamasına kesin çözüm

Son yıllarda artan ve neredeyse bebek ve çocuklarda daha sık görülen egzama, bir ciltilletidir. Yüzyıllardır bilinen bu marazı tedavi etmenin binbir türlü yolu üretilmiş, gerek sabunlar gerekse ilaçlar piyasada bölgesini almıştır. Ama ne yaptıysanız egzama rahatsızlığından kurtulamıyor, saçlarınızda ya da cildinizdeki egzamalardan bir an evvel kurtulmak istiyorsanız kesinlikle hazırladığımız yazıyı incelemelisiniz.

Egzama, devletimizde çok yaygın olarak görülen, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir ciltrahatsızlığıdır. Tıpta atopik dermatit olarak isimlendirilen egzama, cilt de oluşan iltihabi olarak da bilinir. Birden çokça sebebe bağlı olarak görülebilen bu illetin kesin sebebi tam olarak belirlenememiştir. Egzamaya yol açan birden ziyade etken olduğu üzere egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine nazaran değişiklik gösterebilmektedir. ciltden tırnağa, genital kesimden ağız içi dahil olmak üzere egzama çeşidini vücudun her sahasında görmemiz mümkündür. Kendisini çeşitli belirtilerle gösteren egzama kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve gerginleşerek çatlaması üzere durumlar da belirtiler arasındadır.

EVET EGZAMANIN ASIL BELİRTİLERİ NELERDİR?

ciltde su dolu kabarcıklarla kendisini gösteren egzama sonrasında kabarcıkların yanını kabuklanma ve kepeklenme alarak cilt te kalınlaşma ortaya çıkar. Gece şiddetlenen ve uykudan uyandırma seviyesine gelen kaşıntılar, egzama belirtileri arasındadır. Egzama tedavisinde erken teşhis, başarılı sonuçlar elde etmek için değerlidir.Görünürde rastgele bir leke olmasa bile vücuttaki kaşıntının egzama belirtisi olma ihtimali bulunduğu için vakit kaybetmeden ekspere görünmekte yarar vardır.

EGZAMA sebep OLUR?

Egzama çoklukla sonradan ortaya çıkan, rastgele bulaşıcılığı olmayan bir rahatsızlıktır. Örneğin konut bayanların çok ziyade çamaşır suyu kullanması sonrasında ortaya çıkabilir. En sık görülen temas egzamalarından biri kozmetiklerden ve saç boyasından dolayıdır. Hoşluk müstahzarları, bilhassa kokulu oldukları devir, sayısız yüz egzamalarına neden olabilirler. Tırnak cilasının şahsi bir mekanı vardır, tırnaklarda egzama yapmaz, fakat göz kapaklarında yapar.

EGZAMAYA NE UYGUN GELİR?

Egzamayı rahatlatmanın en güzel yollarından biri sık sık havalandırmaktır. Bunun dışında muhakkak kaşımamalı ve banyo sıklığını mevsim değişikliğine nazaran ayarlamalıdır. Sert lifler ve keseler kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Kışın yünlü giysiler direkt cilde temas ettirilmeden penye ya da içlik üzerine giyilmelidir. Yünlü, polar halı ve battaniye üzere toz çeken eşyalar bilhassa yatak odasından uzak tutulmalıdır.

MESKENDE EGZAMAYA TAHLIL TEKLIFLERI

YULAF TOZU

İltihap ve tahriş önleyici tesire sahip olan yulaf tozu meskende egzama tedavisi için en çok tercih edilen gereçlerden. Kaşıntı ve acıyı azaltmak için küveti ılık suyla doldurun ve içine iki bardak yulaf tozu dökün. Bu suyun içinde 15-20 dakika durduktan sonra çıkın ve düzgünce kurulanın.

SALATALIK

İçerisinde bulunan bol su nispeti sayesinde iltihap aykırısı özellikleri onu egzama tedavisinin aranan isimlerinden yapıyor. Bunun için dilimlere böldüğünüz salatalığı buz dolu bir kap içinde bir saat bekletin. Akabinde suyu süzerek salatalık dilimlerini egzama olan yere uygulayın.

ZERDEÇAL

İçinde konum alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici özelliğe sahip. Bundan faydalanmak için yarım çayy adele(kas)ıgı zerdeçala macun kıvamına gelene kadar süt ekleyin. Bu macunu kaşıntı ve kızarıklıklar olan nahiyelere günde 2 kere sürebilirsiniz.

Zerdeçal satın Almak için Buraya tıklayabilirsiniz.>>

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Egzama nedir? Egzama nasıl geçer? Saç ve cilt egzamasına kesin çözümBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin