Dijital uyuşturucu: Şiddet içerikli oyunlar

Anadolu Üniversitesi Toplumsal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Pratik ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Yöneticisi Prof. Dr. Levent Eraslan, Mavi ...


Anadolu Üniversitesi Toplumsal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Pratik ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Yöneticisi Prof. Dr. Levent Eraslan, Mavi Doğal çiçek balııina, Momo, Mariam üzere kolaylerin tamamının “dijital uyuşturucu” sınıfına girdiğini belirtti.

Bunlara “oyun” deme taraftarı olmadıklarını, bunun saf bir algı oluşturduğunu söz eden Prof. Dr. Eraslan, bu kolaylerin insanlarda bağımlılık yarattığını söyledi.

Ailelerin, evlatlarının dijital dünyalarını kesinlikle takip etmeleri ve onları anlamaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Eraslan, ebeveynlerin ve muallimlerin dijital yerküreyi düzgün anlamamalarının çocuklarda büyük meselelere yol açabileceği ihtarında bulundu.

Bağımlılık yapıyor

16-26 yaş kümesi arasında kişilerin kullandığı yeni moda oyunlar var. Bunlara ‘dijital savaş oyunları’ diyoruz. O kadar çok yaygınlaştı ki cep telefonuyla beşerler otobüste, hanede, her konumda savaş oyunları oynamakta ve burada şiddeti öğrenmektedir. Şiddet temelli oyunlar, şiddet öğretir. Zira şiddet öğrenilebilir ve öğretilebilir bir olgu. Bu yüzden oyunda, savaş esnasında bir kişinin önündeki kimseyi başından vurması dopamin ve serotonin tesiri yaratıyor, haz ve memnunluk veriyor ve bağımlılık yapıyor. Zati biz merkez olarak bu usul oyunlara ‘dijital uyuşturucu’ diyoruz. Dopamin ve serotonin uyuşturucuda olan etkenler. Dimağ onu salgılıyor ve bağımlılık yaratıyor. Bence bu türlü daha geniş yaş öbeklerinin da sürece dahil olması kıymetli. Dijital tehlikeli oyunlar ve kendi alt segmentleri, mektep öncesinden üniversite sonuna kadar bütün yaş öbeklerini direkt etkilemektedir.

Kriminal hengam dilimleri var. Cürüm ögeleri, mahsusen 00.00-02.00 ve 00.00-05.00 saat dilimlerinde gerçekleşmekte. Bu saatlerde evlatlar çevrim içi durumdaysa büyük ihtimalle ve emniyetten gelen haberler doğrultusunda görüyoruz ki kriminal bir süreçle ilgili olabilirler. Ani motivasyon düşüklüğü yaşayan, mektep başarısı birden düşen, günlük hayat sürecinin dışına çıkan ve odasında mütemadi çevrim içi kalan evlatların böylesi dijital tehlikeli tatbikleri kullandıkları düşünülebilir.

Kademeli olarak azaltın

Öncelikle biz yasaklama değil, anlaşarak kademeli azaltmayı öneriyoruz. SODİGEM mütehassısları bu hususta hem fikir. Raporda 12 yaş haddi var. 12 yaşın altındaki evlatlara tablet yahut akıllı telefon vermemek ne yazık ki günümüzde çok da mümkün değil. Zira ‘dijital yerli’ ismi verilen bir genç küme var. 2000 doğumlu olan bu küme, hepimizin muhitinde vardır, ellerinde telefonlarla hayatlarını idame ettirmekte. Bizler yaş olarak ‘dijital göçmen’ konumundayız. Biz bu işi çok anlamıyoruz ancak onlar çok âlâ biliyorlar.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin

.net/dijital-uyusturucu-siddet-icerikli-oyunlar.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Yaş,Oyunlar,Çocuklar,Dijital


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital uyuşturucu: Şiddet içerikli oyunlarBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin