Hamilelikte mevsim geçişlerine dikkat

Mevsim değişikliği ile bir arada gebelikte vücut su fiyat, bağırsak hareketleri yavaşlar, el ve ayaklarda şişlikler olabilir. Bununla birlikte ...


Mevsim değişikliği ile bir arada gebelikte vücut su fiyat, bağırsak hareketleri yavaşlar, el ve ayaklarda şişlikler olabilir. Bununla birlikte kansızlık, tiroid hormonu eksikliği üzere illetler varsa bu süreç daha zorlayıcı olabilir.Yorgunluğun önlenmesinde yeteri kadar su içmenin ehemmiyetine dikkat çeken Dr. Taşdemir, ana adaylarının gebelik mühletince su gereksinimlerini yeteri kadar karşılaması gerektiğini söyledi.

Istikrarlı beslenmeye ihtimam gösterin

Sonbaharda gitgide azalan sıcaklıklardan ötürü ana adaylarının istikrarlı beslenmesinin ve muhtemel enfeksiyonlara karşı kendisini müdafaa altına almasının kıymetini anlatan Dr. Taşdemir, “Sonbahar ve kış mevsiminde gebelik geçiren ana adaylarının bilhassa beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. fazla ölçüde demir içeren zerzevatları; lahana, brokoli, ıspanak ve pırasa tüketmeleri önerilir. Bu sebzeler içerdikleri bol ölçüdeki demir sayesinde direnci artırır, kabızlığı pürüzler. Ana adayı bol ölçüde C vitamini meyveler tüketerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeyi ihmal etmemelidir. Bu periyotta enfeksiyon bulaşma riskine karşı havalandırılmamış ortamlardan uzak durmak hayli yararlı olacaktır. Bulunulan yanların düzgünce havalandırılması, ellerin sık sık yıkanmasına dikkat edilmelidir.” dedi.

Grip aşısı yaptırılabilir

Gebeliğin birinci 3 aylık devrinden sonrası kış aylarına denk gelen gebelerin grip aşısı olarak gripten korunabileceğini söyleyen Dr. Taşdemir, grip aşısının bebeğe rastgele bir zarar verdiği için ana adaylarının gönül rahatlığı ile yaptırabileceğini belirtti. Grip aşısı ana adayını gripten korur ve bebeğe rastgele bir zarar vermez. Bu periyotta grip olan gebeleri, hekim tavsiyesi olmadan antibiyotik yahut ilaç almaması konusunda ise mahsusen uyardı.

Gerilimden uzak durun

Sonbahar ve kış aylarında soğuktan korunmak için pamuklu ve yün kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Taşdemir,” Bu kumaşlar ana adayını çok terlemeden korur, mantar enfeksiyonu riskini en aza indirir, kaşıntı ya da alerjik meselelerin önüne geçmiş olur. Hayat kaidelerinin, mevsim geçişlerini daha pratik atlatmada değerli bir faktör olduğunu unutmayalım. Gerilimi hayatımızdan ne kadar uzaklaştırırsanız mevsim geçişlerini de o kadar pratik atlatabilirsiniz. Daha sakin bir hayat tercihi gebelik sürecinizde size güzel gelecektir. Açık havada yapılan 30 – 40 dakikalık yürüyüşler ana adayının kendisini daha yeterli hissetmesini sağlar. Yoga, pilates üzere hem vücudu hem ruhu gerilimden uzaklaştıracak sporlar da ana adaylarına uygun gelecektir.” dedi.

Kadinvekadin

http://www.kadinve

kadin.net/hamilelikte-mevsim-gecislerine-dikkat.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Ana,Grip


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte mevsim geçişlerine dikkatBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin