Mavi ışık çocuklarda bellek bozukluklarına neden oluyor

Son günlerde üzerinde çok çokça konuşulan mavi ışığın zararlı bir ışık üzere algılandığını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi ...


Son günlerde üzerinde çok çokça konuşulan mavi ışığın zararlı bir ışık üzere algılandığını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Nöroloji Eksperi Doç. Dr. Burcu Örmeci, bu noktada asıl kıymetli olan noktanın maruziyet mühleti ve vakti olduğunu söyledi. Mavi ışığın güneşten gelen ve gündüz gördüğümüz kısmının bizim sağlıklı yaşamamız ve sağlıklı uyumamız için çok gerekli olduğunu belirten Doç. Dr. Örmeci, “Sorun mavi ışığın mavi olmasında değil, mavi ışığa gece maruz kalmamızda. Gece ışığa maruz kalmamamız gerekiyor olağanda yahut maruz kaldığımız ışığın daha yumuşak, sarı tonlarda olması gerekiyor lakin tekrar de bunun müddetinin çok uzun olmaması gerekli. Mavi ışığa gece maruz kaldığımızda vücut saatimiz ve uyku istikrarımız bozuluyor. Melatonin hormonunda karışıklıklar ortaya çıkarak, sentezlenmemeye başlıyor. Bu durum da uykumuzun hem kalitesini hem müddetini hem de cilt nliğini etkiliyor” dedi.

Uyku kalitesi tüm sistemleri etkiliyor

Vücudumuzun tüm sistemleri uykuda düzenleniyor. Binaenaleyh yeteri kadar uyunmadığında sistemler arasında uyumsuzluk çıkıyor. Bu durum da hormonel sorunlardan, tansiyona, şekere, mide bağırsak illetlerinden, eklem, adele(adele(kas)), damar rahatsızlıklarına kadar birçok sorunu tetikleyebiliyor. Bu nedenle kaliteli ve kâfi uyku çok kıymetli.

Çok net bildiğimiz bir gerçek var ki, bellek zorlendirme ve hafıza uykuda gerçekleşir. Yani evladın bütün gün öğrendiği malumatlar lakin uyku sırasında dimağda kalıcı olarak protein sentezleri haline getirip, yerleştirilir. Gece mavi ışığa maruz kalındığı hengam, yetişkinler üzere evlatların da uykuları bozulacaktır. Hoş uyuyamayan hiçbir evlat istediği kadar ağır çalışsın, gündüz aldığı haberleri dimağına kalıcı olarak yerleştiremeyecektir. Uzun vadede mavi ışığa maruz kalarak büyüyen bir evlatla, mavi ışığa maruz kalmadan büyümüş bir evlat arasındaki en büyük fark bellekte ortaya çıkar. Mavi ışığa maruz kalmış çocuklarda bellek hayli zayıf olur.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/mavi-isi

k-cocuklarda-bellek-bozukluklarina-neden-oluyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Maruz,Uyku,Çocuk,Gün


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mavi ışık çocuklarda bellek bozukluklarına neden oluyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin