Anemi (Kansızlık) nedir? Aneminin (Kansızlığın) belirtileri nelerdir? İşte kansızlığa iyi gelen besinler…


Kanda demir nispetinin azalması sonucu hemoglobin azalır. Azalan hemoglobin orantısı halk arasında kansızlık olarak tabir edilen anemi illetine ...


Kanda demir nispetinin azalması sonucu hemoglobin azalır. Azalan hemoglobin orantısı halk arasında kansızlık olarak tabir edilen anemi illetine neden olur. Bu hastalık ilerledikçe önemli sıhhat meselelerinin yaşanmasına yer hazırlar. Kansızlık tıpkı devirde demir eksikliği olarak da makbul bunun için vücudun makul besinleri nizamlı alması gerekir. Evet anemi (Kansızlık) nedir? Aneminin (Kansızlığın) belirtileri nelerdir? İşte kansızlığa yeterli gelen besinler…

Bilim literatüründe anemi olarak geçen kansızlık, alyuvar hücrelerine oksijen taşıyan hemoglobinlerin düşmesi ile yaşanır. Farklı yaş öbeklerinde görülen bu durum kan testlerinde ortaya çıkar. Vücudun yerinde ölçüde al kan hücreleri üretmemesinden asıllı yaşanan bu duruma birebir vakitte vücudun bizatihi kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yok etmesi ile de görülür. Ayrıyeten B-12 vitaminin azalması ve bu vitamini vücudun üretememesinden asıllı da yaşanır. Halsizlik, solunum darlığı, göğüz ağrısı, kalppp çarpıntısı, baş dönmesi ve sık sık hastalanma üzere belirtilerle kendini gösterir. İleri boyuttaki kansızlıkta bilirkişilerin belirlediği tedavi prosedürleri uygulanmalıdır. ancak birtakım eksperler düşük seviyeli ilerleyen kansızlığı kimi besinlerin giderdiğini de vurguluyor.

KANSIZLIK sebep OLUR?

Rahatsızlığın yaşanmasının en temel etkeni demir unsurunun kan içerisine gereğince emilim sağlamamasından kaynaklanıyor. 

Gün içerisinde çokça su tüketili ya da likit kanın seyrelmesine neden olur. Demir hususu için kanın muayyen bir orantıda pıhtılaşması gerekir. Likit alımı bu durumu engelliyor. Bu yüzden bilirkişiler alınan likit ölçüsüne dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Böbrekler kandaki al hücre sayısını artırmak için erythropoietin unsuru salgılar. Gelgelelim fonksiyonel olarak düşük olarak böbrekler bu işlevi yapmadığından kandaki hücre sayısı azalır. 

Alkal ve sigara üzere nikotin yüklü unsurlar kansızlığa neden olur.

Tertipli bir biçimde et tüketmeye kimselerde demir unsuru ve al kan hücresi azalır. Bunun sebebi de vücudun yeterinde protein alamamasından kaynaklanıyor. Protein kana süratle demir unsuru enzimleyerek al kan hücre ölçüsünün fazlalaşmasında yardımcı olur.

Hatunların her ay yaşadığı adet döngüsü de süreksiz kansızlığa neden olur.

ANEMİNİN (KANSIZLIĞIN) BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kulak uğultulaması

Dudakların yaz kış çatlaması ve ağız kenarlarında yaraların fazlalaşması

Tırnakların çabuk kırılması uçlarında beyaz lekelerin oluşması

Saçların yıpranarak ya da koparak dökülmesi

Ayak ve elleri soğuk olmasının yanı sıra mütemadi titremesi

cilt yüzeyinin sarı ya da daha soluk renklerle kaplanması

Dimağ marazlarının fazlalaşması, şiddetli baş ağrısı ve mütemadi yorgunluk hali üzere durumlar demir ya da kansızlığın belirtisidir.

PEKALA KAN YAPICI YİYECEKLER NELERDİR?

KEÇİBOYNUZU

Demir hususu bakımından güçlü olan keçiboynuzu kan yapan besinler arasında en tesirli olandır. Eksperler bilhassa bu besinin gebe, adet devri ve ergenlik devrinde tüketilmesini tavsiye ediyor. Her gün bir adele(adele(kas))e keçiboynuzu pekmezi tüketerek hem kansızlığı hem de birçok önemli rahatsızlığı önlemiş olunur.

KURU ÜZÜM

Çekirdekli kuru üzümlerin içerisinde bulunan bakır ve B kompleks vitaminleri sayesinde kandaki alyuvar gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) artırır. Yüksek derecede polifenolik antioksidanlar içerdiğinden de kandaki toksinlenmeyi azaltarak hücrelerin zarar görmesini önler. Bilirkişiler günde bir avuç tüketilmesinin sıhhate eği olacağını belirtiyor.

BADEM

E vitamini bakımından varlıklı olan badem demir emilimini artırarak kan seviyesini olumlu tesirler. gün boyu 6 tane tüketerek kan hücre sayısını artırmanın yanı sıra hazımi de pratiklaştırarak kilo vermenizde yardımcı olur. Tıpkı vakitte ciltsıhhatini destekler.

YEŞİL MERCİMEK

Magnezyum, çinko ve demir üzere kan hücrelerin oluşumunu destekleyen hususlar bakımından varlıklı olan yeşil mercimeği haftada en az iki tabak tüketmek gerekir. Kansızlığın yanı sıra kronik yorgunluğu da ortada kaldıran yeşil mercimek hem salata hem de yemek olarak tüketilmektedir.

ISPANAK

Demir deposu olduğundan çizgi sinemalara bile bahis olan ıspanak en çok kan yapan yiyecekler arasındadır. Kan seviyesini dengeleyerek kalppp ve damar sıhhatini da korur. Haftada ki defa tüketilmesi tavsiye edilir.

AL PANCAR

C vitamini bakımından güçlü olduğundan demir emilimini artırır. Bu sayede yüksek tansiyonu düşürerek felç ve inme riskini azaltır. Mütehassıslar hem kendisini hemde suyunu haftada en az bir defa tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

KARACİĞER

B12 vitamini vücuttaki hemoglobin gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) artırmak için epey değerlidir. Ama vücut bu vitamini tabiatıyla üretmez. İnek, kuzu ve tavuk üzere hayvanların karaciğerlerinde hem B12 hem de A vitamini yüksek seviyede bulunur. Bilirkişiler kulağa güzel gelmezse bile sıhhat açısından değerli olan bu besinin tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. 

KİVİ

Hem ekşi hem de tatlı tadı olan kivi potasyum ve demir bakımından zengindir. Bu sayede kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) artırarak kan basıncını istikrarlar. Günlük tüketilmesi alışkanlık haline geti

rilmesinde yarar var. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anemi (Kansızlık) nedir? Aneminin (Kansızlığın) belirtileri nelerdir? İşte kansızlığa iyi gelen besinler…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin