Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?


Derhal hemen her sonbahar ve kış aylarında pazarda gördüğümüz lakin birden fazla kimsenin tam olarak ne olduğu bilmediği murt meyvesi hakkında ...


Derhal hemen her sonbahar ve kış aylarında pazarda gördüğümüz lakin birden fazla kimsenin tam olarak ne olduğu bilmediği murt meyvesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Mersin meyvesi ya da ilmî olarak hambeles olarak da bilinen meyve aslında insan sıhhatine da inanılmaz yararları vardır. Pekala hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) yararları nelerdir? Murt nasıl tüketilir? Haberin detayında hambelese dair her şeyi bulabilirsiniz.

Türkiye’de Çukurova ikliminde dağlık sahalarda yol kenarlarında resen yetişen bu meyveye murt ya da hambeles deniliyor. Çoğunlukta Mersin’de yetiştiğinden kimi yörelerde Mersin meyvesi de denir. Akdeniz ikliminde rahatlıkla yetişen murt meyvesi birebir devranda Marmara ve Ege Ortamında de rahatlıkla yetişir. İçeriği incir üzere çekirdeklerden oluşan bu meyve sarı ve kahve renk olduğunda tüketilir. Sarı rengindeyken ekşi bir tadı olan bu meyvenin kahverengiyken ise hayli tatlı bir tada sahip olur. Birtakım nahiyelerde bitkisel ilaç olarak kullanır. cilt bakımından yeni doğan bebeği temizlemeye kadar her sahada kullanılan bu meyvenin saymakla bitmeyen yararları vardır. Umumiyetle sonbahar ve kış aylarında pazar tezgahlarında görülür. 

HAMBELES (MURT) YARARLARI NELERDİR?

Hambeles reyhan ve hakiki saf sızma zeytinyagi ile karıştırılıp yüze sürüldüğünde cilt teki deforme olmuş meydanları cilt nlemesine temizler. Bunun yanı sıra akne ve sivilce oluşumunu da engelleyerek cildin daha parlak ve canlı görünmesini destekler.

Antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonlu hücrelerin pratiklıkla yok olmasını sağlar. Birtakım yörelerde reyhan ile birlikte bir gün boyunca suda bekletilen hambelesin suyu ile yeni doğmuş bebekler 7 gün boyunca yıkanır. 

Boğazdaki naturel çiçek Doğal çiçek balııııgamı temizlemek için hambeles yaprağının suyu ile üzüm suyu karıştırılıp tüketilebilir. Tıpkı vakitte bu karışım ağız içi ve mide yaralarına yeterli gelir. 

Kış günlerinde artan soğuk algınlığı içinde bu meyve kaynatılıp tüketilebilir. Bağışıklığı zorlendiren hambeles meyvesi virüslü hücrelere karşı vücudun direncini artırır. 

Hambeles içeriğinde uçucu yağ, sitrik asit ve doğal şeker bulundurur. Kandaki şekeri olumsuz etkilemediğinden şeker hastalarının bile rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Ayrıyeten bağırsak sıhhatini koruyan hambeles bitkisi idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) ve ishal üzere rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. 

A vitamini bakımından da varlıklı olan hambeles meyvesi göz yorgunluğu illetine da yeterli gelir. Mahsusen ileri yaşlarda görülme sıklığı olan görme meselesine mukabilde göz sıhhatini olumlu tesirler.

MURT NASIL TÜKETİLİR? 

250 gram hambeles yaprağını kaynatınız. Süzerek içiniz. Bilhassa mide ve bağırsak ağrısı sırasında tüketebilirsiniz.

Hambeles meyvesinde

n 200 gram 6 yaprak reyhan ve 2 kaşık zeytinyağını blendırdan geçiriniz. Haftada bir maske olarak kullanınız.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin