Hyalüronik asit hakkında her şey

Dermatoloji Mütehassısı Dr. Dilek Başaran, hyalüronik asit hakkında malumat vererek, yararlarını açıkladı. Hyalüronik asitin cildin ve dokuların ...


Dermatoloji Mütehassısı Dr. Dilek Başaran, hyalüronik asit hakkında malumat vererek, yararlarını açıkladı. Hyalüronik asitin cildin ve dokuların güzel yağlanmasına, nemli kalmasına yardımcı olan bir husus olduğunu belirten Dr. Başaran, “Aynı vakitte bir nemlendiricidir. Muhitten nem alan ve cilt te nemlenmeyi artıran bir ciltbakım bileşenleri kategorisidir. Münhasıran cilt te, eklemlerde ve beğenilen yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Esas vazifesi kayganlık sgöz yaşı dökmek (ağlamak) ve doku hidrasyonunu yani nemliliğini sgöz yaşı dökmek (ağlamak)tır. Bunu da kendi tartısının bin katına kadar su tutabilmesine özelliğine borçludur” dedi.

Yaşlandıkça vücuttaki hyalüronik asit seviyeleri azaldığını aktaran Dr. Dilek Başaran, “Buna bağlı olarak cilt te kırışıklıklar, canlılığını ve nemini kaybetme, eklemlerde ise aşınma ve yıpranma üzere sonuçlar görülür. Uzun yıllar süren çalışmalar sonucu laboratuvar ortamında üretimi sağlanabilen hyalüronik asit takviyeleri yaşlanma ile ilgili sıhhat durumlarının önlenmesine yahut tedavisine yardımcı olabilir” diye konuştu.

Yararları

En yaygın olarak eklemlerdeki aşınma ve yıpranma sonucu gelişen ‘osteoartrit’in tedavisi için kullanılır. Etkilenen eklemin içine enjeksiyon yoluyla verilebildiği üzere oral takviyenin emsal yararları sağladığını ispatlayan tıbbi yayınlar mevcuttur. cilt sıhhati ve hoşluğu hyalüronik asidin en faal olduğu alandır. Vücudumuzda bulunan yekun hyalüronik asidin yarısından ziyadesi cildimizde nokta almaktadır. Yaşla birlikte bu ölçü azalmakta, bu da cildin nemini kaybedip daha donuk görünmesine yol açmakta, kırışıklıkların oluşmasını hızlandırmaktadır. Kremler ve serumlarla yüzeyden uygulanan hyalüronik asit tentarafından emilmemekle birlikte yüksek su tutma kabiliyeti ile tennemlendirilmesinde yararlıdır. Enjeksiyonlarla hyalüronik asidin cilde direkt verilmesi ise hem nemlilikte artış hem de kırışıklıklar ve öbür yaşlanma belirtileri üzerinde azalmalara sebep olur. Azık takviyesi olarak alınan hyalüronik asitle ilgili yapılan çalışmalarda kırışıklık cilt nliği ve hacminde bir azalma, ayrıyeten tenparlaklığı, esnekliği ve nemliliğinde artış saptanmıştır.

Gelgelelim, hamilelik yahut emzirme devrindeki tesirleri tam olarak çalışılmamıştır, bu yüzden bu kümelerde tasarrufunda dikkatli olunmalıdır. Başkaca kanser gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n hyalüronik aside hassas olduğu saptanmıştır, velev bu özelliğinden ötürü kanser tedavisinde kullanılması ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bununla birlikte şimdi kanserle münasebeti tam olarak çözülemediği için kanser hikayesi olan insanlarda tasarrufundan kaçınılmalıdır.

Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Kullanılan hyalüronik asitin menşesi kıymetli bir faktördür. çağımızda daha çok sentetik yani laboratuvar ortamında üretilmiş hyalüronik asit kullanılsa da piyasaya çıktığı birinci devirlerde hyalüronik asit aslı olarak horoz ibiği kullanılıyordu. Hala de bu biçim eserler mevcut. Bu türlü bir preparat kullanılacaksa şayet bilhassa tavuk ve yumurta alerjisi olanların dikkatli olması ve veganların preparatı bu açıdan değerlendirmesi tutarlı olur.

Müsait tasarrufu ölçüsü olarak şimdi kesin bir günlük doz ölçüsü saptanmamış olsa da yapılan çalışmaların birçoklarında günlük 60 ile 240 miligram arasında hyalüronik asit kullanılmıştır. Bu nedenle çok düşük konsantrasyonu olan preparatlar tercih edilmemeli. Hyalüronik asit tek başına kullanıldığı üzere kombine eserler içeren preparatlarda mevcut. sebepe yönelik olarak tercih yapılabilir. Örneğin eklem meseleleri için alıyorsanız ek olarak glukozamin ya da kondroitin sülfat içeren bir preparat mütenasip olacakken, ciltiçin kullanacaksanız C vitamini, B vitamini üzere ek eserler içeren bir preparat daha akıllıca tercih olabilir. Hyalüronik asit içeren eserlerin kullanıldığında tesirinin görülmesi için en az 4-6 hafta devam edilmesi iyidir.

Kadinvekadin

http://www.ka

dinvekadin.net/hyaluronik-asit-hakkinda-her-sey.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hyalüronik Asit,Nem,cilt ,Eklem


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hyalüronik asit hakkında her şeyBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin