2 yaştan sonra emzik kullanımı bırakılmalı

Çocuklarda en sık parmak emme, emzik yahut uzun müddetli biberon kullanma, dudak ve yanak ısırma, tırnak yeme, diş sıkma-gıcırdatma üzere ağız ...


Çocuklarda en sık parmak emme, emzik yahut uzun müddetli biberon kullanma, dudak ve yanak ısırma, tırnak yeme, diş sıkma-gıcırdatma üzere ağız alışkanlıklarının görüldüğünü belirten İstanbul Kent Üniversitesi Diş Hekimliği Tatbik ve Araştırma Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Elif Sepet, bu alışkanlıklarının belli başlı bir yaşta bırakılmadığı ya da önlenmediğinde hem süt hem de mütemadi dişlerde sorun oluşturacağını söyledi.

Ağız alışkanlıklarının birçok illete da neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Sepet, “Ağız alışkanlıklarının müddeti, gün içinde uygulanma sıklığı ve şiddetine bağlı olarak dişlerde kapanış bozuklukları, ön dişlerin kapanmaması, diş eti marazları, konuşma bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu alışkanlıkların birden fazla umumiyetle fark edilmemekte ya da anne-baba tarafından değersiz olarak kabul edilmektedir. Klinik muayenede 3-5 yaşlar arasındaki çocuklarda ağız alışkanlıklarının saptanarak mütemadi dişler sürmeden evvel ortadan kaldırılması son kademe önemlidir” diye konuştu.

Ailelere büyük rol düşüyor

Ağız diş sıhhatini bozan alışkanlıkların önlenmesinde ailelere büyük rol düşüyor. Ailelerin bu mevzuda haber sahibi olması gerekir. Bebeklerde emme içgüdüsünü tatmin eden ve bebeğe inançta olduğu hissini veren emziğin anatomik formda olması ve bebeğin birinci dişlerinin sürmesinden itibaren (6-8 ay) emzik tasarrufunun yavaş yavaş azaltılması gerekir.

Çocuklarda ağız alışkanlıklarının önlenmesinde evladın istekli olmasının yanı sıra diş doktorunun ve ailenin evlada destek olması ve motive etmesi son nokta kıymetlidir. Aileler bu alışkanlıkları olan evlatlarına sert reaksiyonlar vermemeli, ceza ve kısıtlayıcı formüller uygulamamalıdır. Kimi durumlarda ruhsal destek alınması önerilmektedir. Evlatların düzgün davranışlarının övülmesi ve armağanlandırılması beğenilmeyen davranışları önlemek için düzgün bir formüldür.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekad

in.net/2-yastan-sonra-emzik-kullanimi-birakilmali.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,Ağız


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yaştan sonra emzik kullanımı bırakılmalıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin