Parmak emme ortodontik problemlere sebep oluyor

7 yaş civarında yapılacak ortodontik muayeneler ise çapraşık dişlerin evvelce tespit edilmesini sağlayabiliyor. Çene yapısında gelişebilecek ...


7 yaş civarında yapılacak ortodontik muayeneler ise çapraşık dişlerin evvelce tespit edilmesini sağlayabiliyor. Çene yapısında gelişebilecek meselelerin öğrenilmesiyle de, soruna müsait tedavi seçilebiliyor. Diş Tabibi Aylin Hoşzeban Erdur, günlük yaşantıyı etkileyen çapraşık dişler ve tedavisi hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Bebekler 3-6 ay civarındayken, ağız içerisinde kesici dişler oluşmaya başlıyor. 3 yaşına kadar ilerleyen bu süreci, 6-7 yaşlarına hakikat daimi kesici dişlerin çıkışı izliyor. Bebeklerde görülen parmak emme alışkanlığı 5 yaşına kadar tolere edilebilirken, 5 yaşından sonra devam ettiğinde ortodontik sorunlara neden olabiliyor.

Parmak emme çapraşıklığa sebep oluyor

Parmak emme alışkanlığı vakitle dişlerde çapraşıklıkların oluşmasına, ilerleyen süreçte de konuşma bozukluklarının gelişmesine yer hazırlayabiliyor. Diş çapraşıklığının şiddetini ise parmak emme vadesinin uzunluğu belirliyor. Parmak emme alışkanlığı erken yaşlarda terk edilmediğinde, dişlerin yanı sıra çene kemiklerini ve ağız yapısını da etkiliyor. Bu davranış, üst ve alt dişlerde açıklık yaratırken, alışkanlığın geceleri devam etmesi de üst çenede darlığa, üst ön dişlerin alt ön dişleri gereğince örtmemesi üzere durumlara ve alt çenede V biçiminde kavisin oluşmasına neden olabiliyor. Tüm bu değişiklikler, alt ve üst çenenin armonisiz kapanmasını sağlarken, çiğneme meselelerine, çenede ya da yanaklarda ağrıya yahut ağızdan nefes alma üzere dertlere yol açabiliyor. Evlat ise üst ve alt dişlerini kapatamadığında vakitle arada açılan boşluğa lisanını yerleştirmeyi alışkanlık haline getirebiliyor. Böylelikle lisan de konuşma ve yemek yeme sırasında hizmetini tarafına getiremeyebiliyor. Parmak emme alışkanlığı diş ve çene yapısını etkilediği üzere, parmakta hal bozukluklarının oluşmasına da neden olabiliyor. Ayrıyeten evlat, emme alışkanlığıyla parmağındaki tüm mikro-organizmaları vücuduna alırken, enfeksiyonlara da açık hale gelebiliyor.

Tetikleyici faktörler ortadan kaldırılmalı

Tedaviye öncelikle, evladı parmak emme alışkanlığını bırakması için yönlendirmekle ve sonucunda ödüllendirmekle başlanabilir. Gelgelelim alışkanlığın bıraktırılması için evladın da istekli olduğundan emin olunmalı ve bu alışkanlığın altında yatan gerilim faktörleri ortadan kaldırılmalıdır. Evladın parmağının ara ara bandajla sarılması ve böylelikle ona bir hatırlatma yapılması, küçük bir teklif olabilir.

Damaklıklar diş tedavisini kolaylaştırıyor

Parmak emme alışkanlığını bıraktırma uğraşları bir sonuç vermiyorsa, evlat erken periyotta bir diş doktoruna götürülmelidir. Tedavide birinci adım olarak, üst çeneye yerleştirilen, damaklık olarak tanımlanan apareyler hazırlanır. Bu apareylerde parmağın ağıza götürülmesini önleyen tel uzantılar bulunur. Evladın birkaç gün içinde alışabileceği apareyler, rastgele bir ağrı ya da sızıya neden olmaz. Evlat apareyi kendi takmayı reddediyorsa, damaklık tabip tarafından evladın ağzına sabitlenebiliyor. Bu apareyler, evlada parmak emme alışkanlığını unuttururken, üst ön dişlerdeki hafif çapraşıklıkların da düzeltilmesine ek sağlar. Aparey, evlat parmak emmeyi bırakıp dişleri külliyen düzelene kadar ağızda kalır, bu mühlet de 6 ile 12 ayı bulur.

Tedavi evlat psikolojisini olumlu etkiliyor

Aparey tedavisi sırasında evlatlar günlük hayatlarına devam ederken, eğitimlerinden de geri kalmıyor. Dişlerin tedavi edilmesi evlatların beslenmelerini olumlu etkilerken, çapraşık dişlerin oluşturabileceği ruhsal dertlerin da önüne geçilmesini sağlıyor. Lakin evlat yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik meseleler, ileri yaşlarda estetik görünümün bozulmasına neden olabiliyor. Başkaca konuşma zorluğu, diş eti sorunları, ağız kokusu ve diş kayıpları da tedavi uygulanmadığı sürece görülebilen öbür sorunlar arasında sayılıyor.

Erken teşhis edilmezse cerrahi süreç gerekebiliyor

Evlat aparey tasarrufu ile parmak emme alışkanlığını terk ederse, oluşan diş ve çene bozuklukları devirle tabiatıyla düzelir. Gelgelelim alışkanlığın sürmesi durumunda devreye ortodontik tedavi girebilir. Ortodonti tedavisinin erken periyotta yapılmaması ise erişkin yaşta cerrahi süreç gerektirebilir.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.ne

t/parmak-emme-ortodontik-problemlere-sebep-oluyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,Tedavi,Çocuk,Yaş,Çene,Ağız,Neden,Süre,Ortodonti


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Parmak emme ortodontik problemlere sebep oluyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin