Akciğer kanserinde kişiye özel tedavi

Marazın evresi ve tümörün tipine bağlı olarak uygulanan cerrahi ve cerrahi dışı tatbikler tedavide başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor ...


Marazın evresi ve tümörün tipine bağlı olarak uygulanan cerrahi ve cerrahi dışı tatbikler tedavide başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor.

Kemoterapi ve radyoterapi üzere klasik formüllerin yanı sıra ‘immünoterapi’ ve aşı tedavilerinin de son birkaç yıldır rutin olarak akciğer kanseri tedavisinde uygulandığını söyleyen Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi Göğüs Marazları Bilirkişisi Dr. Muharrem Tokmak, akciğer kanserinde uygulanan tedavi prosedürleri ile ilgili çok değerli haberler verdi.

Kanser çeşitleri arasında en sık görülen marazlardan biri olan akciğer kanseri yenilikçi buluşlarla artık korkulan bir hastalık olmaktan çıkıyor. Her geçen gün tedaviye eklenen yeni yollar illetin evrelerine ait olumlu sonuçlar veriyor.

Tüm yerkürede en sık görülen kanser cinsleri arasında bölge alan akciğer kanseri, çoğunlukla sigaranın ya da genetik yatkınlığın neden olduğu ölümcül bir hastalık. Akciğer kanseri, küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olmak üzere temelde ikiye ayrılıyor. Yapılan araştırmalar, küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin de kendi içinde “epidermoid”, “adeno” ve “büyük hücreli” olmak üzere üçe ayrıldığını gösteriyor. Tüm bu çeşitlerin dışında “karsinom tümör” ve “nöroendokrin asıllı akciğer tümörü” ismi verilen çeşitleri de laf konusu.

Göğüs Marazları Eksperi Dr. Muharrem Tokmak kanser çeşitleri arasında kendi içinde “kompleks” tedavi yollarına başvurulan akciğer kanserine ait şu değerli malumatları paylaştı:

Tedavi metodunu kanser evresi belirler

Akciğer kanseri tedavisi başka tüm kanser cinslerinde olduğu üzere hastanın umumi sıhhat durumu, marazın evresi ve kanserin tipi üzere pek çok faktöre bağlı olarak değişir. Farklı tedavi kombinasyonları uygulandığı üzere şahsa şahsi tedaviler de uygulanır. Bu nedenle akciğer kanseri tedavisi tam donanımlı bir hastane ve eksper hekim takımı denetiminde yapılmalıdır.

Akciğer kanserinde tedaviyi belirlemek için tümör tip ve evresi en kıymetli aşamayı oluşturur. Umumi olarak marazı erken evrelerde (Evre 1-2-3A) cerrahiyle tedavi etmek mümkünken, geç evrelerde (Evre 3b ve Evre 4 ) cerrahi dışı tedavi yolları müsaittir. Akciğer kanserinin çeşidi de tedaviye karşılık mealinde değerlidir. Umum olarak küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde tedaviye daha güzel karşılık alınır.

Tedavi usulleri

Erken aşamada cerrahi hayat kurtarır: Akciğer kanseri ameliyatı tedavi metotlarından biridir. Cerrahi müdahalenin tipi kanserin akciğerdeki yerleşimine bağlıdır. Akciğerlerdeki küçük bir parçayı almak için yapılan bir operasyondur. Şayet cerrahi olarak akciğerden yalnızca bir lob alınırsa lobektomi, sağ yahut sol akciğerlerin biri alınırsa pnömonektomi olarak isimlendirilir. Birtakım tümörler yerleşimi, büyüklüğü, evresi ve hastanın umum sıhhat durumu nedeniyle ameliyat edilemez.

Hücreler ilaçla yok edilir: Kemoterapi, akciğer kanseri tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi usulüdür. Temel gaye, kanser hücrelerinin ilaçla yok edilmesidir. Bir hastanın kemoterapi alıp almayacağı şayet alacaksa kaç gün alacağı hastanın yaşı, umum durumu, tümör evresi ve tipi belirler.

Ağrı ve nefes darlığı radyoterapi ile giderilir: Radyoterapi, yani ışın tedavileri kanser hücreleri öldürmek için ışınlar kullanılmasıdır. Hudutlu bir ortama uygulanır ve bu sahadaki kanser hücrelerini tesirler. Radyoterapi bir tümörü küçültmeye yönelik olarak cerrahiden evvel yahut kanser hücresini yok etmek için yapılan bir müdahaleden sonra uygulanabilir. Çoklukla kemoterapiyle birlikte cerrahi yapılamayan kanseri, bölgesel olarak ilerlemiş gelgelelim uzak kesime yayılmamış hastalarda 1. alternatif olarak kullanılır. İlerlemiş evrelerde olan hastalarda ise radyoterapi, nefes darlığı ve ağrı üzere belirtilerin giderilmesi için de kullanılır.

Gayeye yönelik tedaviler: Gayeye yönelik tedavi olarak isimlendirilen immünoterapi ve aşı tedavileri son birkaç yıldır rutin olarak akciğer kanseri tedavisinde kemoterapi ve radyoterapiye eşzamanlı olarak verilebilir. Son yıllarda küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinin ileri evre hastalarda şayet patoloji raporları tutarlıysa birinci basamak tedavisi olarak da kullanılabilir. Bu hastalarda yapılan ileri patolojik incelemeler EGFR mutasyon testi ve ALK füzyon testi olarak isimlendirilir. Bu testlerin sigara içmeyen bireylerde müspet saptanma orantıları daha yüksektir. Ama sigara içen bireylerde bile her iki testten birinin müspet çıkma nispeti yaklaşık %20 civarındadır. Bu da her beş hastanın bu tedavilerden yarar görme ihtimalidir ki asla göz arkası edilmemesi gerekir.

Aşı ile yeni tedaviler: Aşı pratikleri son 5 yıldır akciğer tedavisinde kullanılıyor. Daha çok küçük hücreli olmayan, 4. Evre akciğer kanser hastalarını ilgilendiren bir tedavi prosedürüdür. Öteki tedavilerle birlikte uygulanır.

Sigara, gelecek nesilleri de etkiliyor

Akciğer kanserinin bilinen en temel sebebi sigaradır. Bu nedenle sigaraya hiç başlamamak velev sigara içilen ortamda dahi olmamak büyük kıymet taşır. Bununla birlikte içimize çekilen her hava akciğerlerin kalitesini tesirler. Kimyasallardan uzak kalmak, radyasyon maruziyetini azaltmak akciğer kanserinin oluşumunu önlemede yardımcı olur.

Fizikî nedenlerin yanı sıra akciğer kanseri genetik asıllı da görülebilir. Akciğer kanserlerinde genetik yatkınlık ve geçiş olması yanında çalışmalar vardır. Geniş epidemiyolojik çalışmalar, sigara ile kanser bağlantısını ortaya koymakla birlikte, akciğer kanserlerinde kimi ailesel geçiş özellikleri tanımlanmıştır. Sigara içen yahut çevresel maruziyet altındaki bireylerin metabolik fenotipik özellikleri karsinogeneziste rol oynuyor. Onkogen eserlerinin istikrarı ve hücre içindeki değişimleri hücrelerde genomik değişikliklere ve kansere neden oluyor.

Son yıllarda en değerli genomik değişiklikler Asyalı hastalarda Asyalı olmayanlardan daha sık görülen epidermalgrowth faktör reseptör (EGFR mutasyonu) ve Echinodermomicrotubule protein gibisi 4 anaplastikrinfomakinaze (EML4-ALK ) düzenlemesidir. Bu genetik değişikliklerin etkilediği proteinlerin hedeflenmesi hastalarda prognozu güzelleştiriyor.

Kadinvekadin

http://www.kadin

vekadin.net/akciger-kanserinde-kisiye-ozel-tedavi.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Tedavi,Kanser,Akciğer Kanseri,Tüm,Cerrahi,Sigara,Akciğer,Neden,Kemoterapi,Radyoterapi,Olmayan,Tip,Önemli,Biri,Hastalık,Akciğer Kanseri Tedavisi


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akciğer kanserinde kişiye özel tedaviBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin