Çocuklarınızın diş bakımını yaptırın

Dt.Pertev Kökdemir, mekteplerin tatil olması, evlatların dişlerinin denetimi için bir fırsat haline dönüştürülebileceğini söylüyor ve aileleri ...


Dt.Pertev Kökdemir, mekteplerin tatil olması, evlatların dişlerinin denetimi için bir fırsat haline dönüştürülebileceğini söylüyor ve aileleri bilhassa ders koşuşturması içinde ihmal edilmiş olan tedavilerin bu periyotta yaptırılabileceği konusunda uyarıyor.

Azı dişleri çürükten ömür uzunluğu korunur

Oluşabilecek çürüklerin önüne geçmek için uygulanan formülleri anlatan Dt. Kökdemir, “Çocuklarda ağızda mekanını alan birinci kalıcı büyük azı dişleri bu periyotta çıkmaya başlar ve bu devirde azı dişlerini fissür kollayıcı denen çürüme engelleyici unsurların uygulanması gerekir. Fissür koruyucular sayesinde azı dişleri ömür uzunluğu çürükten korunur. Yeniden 12 yaşında çıkmaya başlayan 2. büyük azı dişleri de fissür esirgeyici ile muhafazaya alınmalıdır.” Tabirlerini kullandı.

Fast-food çürümeyi hızlandırır

Dt.Kökdemir, tatil günlerinde artan etkinlikler ve bu etkinlikler sırasında alınan şekerli azıklar, fast-food biçimi beslenme ve asitli içeceklerin dişlerdeki çürümeyi hızlandırabileceği konusunda uyardı. Kökdemir, “Bu nedenle bu devirde yapılacak diş tabibi ziyareti hem bir denetim, hem de evlatlar için dişlerine güzel bakmaları açısından bir motivasyon olacaktır” dedi.

Taze besinler yesinler

Tatil günlerinde daha geç yatan fakat çok uykulu olduğu için gece diş fırçalamayı ihmal eden evlatların, bu davranışlarıyla dişlerini riske atabiliceğini söyleyen Dt.Pertev Kökdemir, “Bu nedenle ebeveynler mahsusen sömestre tatilinde evlatlarını çok düzgün takip etmeli, mümkün olduğunca şekerli ve fast-food yiyecekler mekanına taze meyve ve zerzevat yemeleri konusunda yönlendirici olmalı. Evlatların diş fırçalama alışkanlıklarına sistemli bir formda devam etmelerini sağlamalıdır” dedi.

Kadinvekadin

http://www.kadi

nvekadin.net/cocuklarinizin-dis-bakimini-yaptirin.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,Çocuklar


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarınızın diş bakımını yaptırınBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin