Göbek bağının geç kesilmesinin önemi

Göbek bağı süratli kesilen bebeklerin bağışıklıklarının daha zayıf olduğunu söyleyen Bayan Marazları ve Veladet Eksperi Doç. Dr. Aslıhan ...


Göbek bağı süratli kesilen bebeklerin bağışıklıklarının daha zayıf olduğunu söyleyen Bayan Marazları ve Veladet Eksperi Doç. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu, anadan geçen bağışıklık hücrelerinden mahrum kaldıklarını söyledi. Yapılan son çalışmalar gösteriyor ki, bebek doğduktan sonra en az 1 dakika müddetle göbek bağındaki kan akımı bitene kadar beklemek, bağışıklıklarının ve kan bedellerinin daha kuvvetli olmasını sağlıyor.

Kök hücre ile 80 marazın tedavisi mümkün

Yazıcıoğlu, çocukluk çağı lösemilerinde ve pek çok çocukluk çağı kanser tedavisinde kök hücrelerden faydalanıldığını söyleyerek, mevcut teknoloji sayesinde kök hücre ile yaklaşık 80 civarında marazın tedavisini gerçekleştirmenin mümkün olduğunu kaydetti. Bilhassa erişkin çağında kalp buhranı, inme, Alzheimer rahatsızlıklarının tedavisinde artık kök hücreden yararlanıldığını tabir eden Yazıcıoğlu, kök hücre gereksiniminin ailenin 1’inci yahut 2’nci evladında lösemi durumu olduğunda ortaya çıktığını kaydetti.

Kök hücre saklama mühleti 27 yıl

Yazıcıoğlu, “Kök hücre muhtaçlığı kelam konusu olduğu için aile derhal yeni bir evlat yerküreye getirmeye karar veriyor. Mevcut kök hücre bankaları var, lakin bunlarla tam doku armonisi sağlamak mümkün olmuyor. Bu noktada kök hücre bir kaynak olarak kıymetlendirilebilir. Şayet lösemiye yakalanan evlat daha evvel kök hücre saklanmış olsaydı, tahminen sair bir vericiye muhtaçlık duymadan tedavi edilebilecek noktadaydı. İşte bu nedenle münhasıran çocukluk çağı kanserlerini de çok sık gördüğümüzü göz önünde bulundurursak, kök hücrenin bir servet olarak değerlendirilmesini ailelere öneriyorum. Kesinlikle kök hücre ile ilgili detaylı malumatlar almalarını, kök hücrenin saklanmasının devletimizde mümkün olduğunu, saklama müddetlerinin 27 yıl kadar uzun müddetler olduğunu bilmekte yarar var. Kök hücre epey kıymetli bir şeydir. Sonuçta bebek doğduktan sonra çöpe giden kıymetli bir kaynaktır. Veladet yapacak ailelere tavsiye diyoruz.” dedi.

Kordon kanının saklanması kıymet taşıyor

Yazıcıoğlu, münhasıran kemik iliğinde ve diş kökünde kök hücre olduğunu; fakat kalite açısından yeni doğan bebekteki kök hücre kadar kaliteli olmadığını söz etti. Yazıcıoğlu, “Bu nedenle yeni doğan bebeğin kök hücresi yani göbek bağındaki kordon kanının saklanması aileler açısından büyük kıymet taşıyor. Ailelere bu noktada değerli vazife düşüyor. Her ana adayı bu malumata her hengam ulaşamayabilir. Günlük hayatımızda çok sık karşılaştığımız bir şey değil; lakin kesinlikle hekimler ana adaylarını bu bahiste bilinçlendirmeliler. Gebelik eğitimlerinde bu mevzuya daha sık bölge verildiğini görüyorum. Ana adayları kesinlikle kök hücre ve kordon kanıyla ilgili detaylı malumat almalılar” diye konuştu.

Kadinvekadin

http://www.kadi

nvekadin.net/gobek-baginin-gec-kesilmesinin-onemi.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Kök Hücre,Kan,Aile,Tedavi,Çocuk,Olduğunu


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göbek bağının geç kesilmesinin önemiBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin