Göz tansiyonu (Glokom) belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu tedavisi var mıdır? Göz tansiyonuna iyi gelen kür…


Yavaş ilerleyen ve hiç bir belirti göstermeden aniden ortaya çıkan göz tansiyonu yani bilim literatüründeki ismi ile glokom marazı hakkında ...


Yavaş ilerleyen ve hiç bir belirti göstermeden aniden ortaya çıkan göz tansiyonu yani bilim literatüründeki ismi ile glokom marazı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Halk arasında karasu olarak da bilinen göz tansiyonuna erken müdahale edilmediğinde önemli sıhhat dertlerine yer hazırlar. Evet göz tansiyonu (Glokom) belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu tedavisi var mıdır? Göz tansiyonuna uygun gelen kür nasıl hazırlanır? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Beğenilen bulunan ve gözü besleyen sıvının boşalmaması sonucu; gözün içindeki basıncı yükseltmesi ile göz tansiyonu yani glokom marazı ortaya çıkar. Bu durum hudutların zarar görmesi ile görme kaybına sebebiyet verir. Yapılan araştırmalarda eksperler, göz tansiyonunun genetikle bir kontağı olabileceği vurguluyor. Başkaca görme kaybı yüksek olan kimselerin birden çokça geninde bozukluk varsa da bu illete yakalanma riski ziyadedir. Gözün çevresel faktörlerden ötürü önemli hasar alması sonucunda da göz tansiyonu meydana gelebilir. Birebir vakitte guatr ve şeker illetleri da bu illete yakalanma riski artırır. Miyop olan bireyler, kortizon kullananlar ve ağır göz iltihabı yaşayan kimselerde de göz tansiyonunun görülme ihtimali vardır. Hastalık gayri marazlarla birlikte ortaya çıktığından teşhis edilmesi zordur. Bu yüzden detaylı tetkikler yapılır. 

 GÖZ TANSİYONU (GLOKOM) NEDENLERİ NELERDİR?

Sinsi sinsi ilerleyen bu hastalık kimilerinde aile hikayesinde bulunduğu için birden ortaya çıkar.

Göz içindeki vitamin ve mineraller azaldıkça likit nispeti değişir. Bu da umumiyetle ilerleyen yaşlarda yaşanır. İleri yaşlardaki şahısların bu yüzden sıklıkla göz tansiyonunu ölçtürmesi tavsiye edilir.

Şeker hastalarının kullandığı ilaçlardaki kortizonda vücut içerisindeki likit orantısını etkilediği üzere gözü de tesirler. Buna bağlı göz tansiyonun yaşanma riski artar.

Retinanın birtakım nedenlerden ötürü incelmesi göz tansiyonuna yer hazırlar. Özellikle  lens kullanan gelgelelim gerekli göz bakımını yapmayan şahıslarda göz tansiyonun çıkma orantısı yükselir. 

Doğuştan ya da sonra da çıkan görme kaybı da tansiyona neden olabilir.

Göz içi iltihaplanma göz kanallarının tıkanmasına neden olur. Gerekli müdahaleler yapılmadığında tansiyon rahatsızlığı ortaya çıkar. 

Daha evvel yaşanmış ağır bir göz marazı da buna neden olabilir.

GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyandığınızda yaşanan şiddetli göz ve baş ağrıları,

Bulanık görme sıklığının artması,

Karanlıkta ışıklı halkaların ve formların belirmesi,

Kızarıklık ve yaşarma,

Aniden ortaya çıkan görme kaybı,

Göz kabağının düşüklüğü yani uykulu görünüm,

Televizyon izlerken aniden gelen göz krampları üzere durumlar göz tansiyonun belirtileri arasındadır. 

GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Basınca neden olan göz içerisindeki sıvının orantısı düşürülmeye çalışılır. İlaç tedavisi ile denetim altına alınmaya çalışılan bu usul işe yaramadığında cerrahi müdahale ile gözün içerisindeki likit boşaltılır. Nükseden bir hastalık olduğundan hasta külliyen bu durumdan kurtulmaz. Sinsi bir hastalık olduğundan eksperler katiyen her yıl tertipli olarak göz tansiyonunun ölçtürülmesini tavsiye ediyor.

Dr. Feridun Kunak, doğal yolla da göz tansiyonunun düşürülebileceğini anlattı. Kunak, gül yaprağını üç dakika kaynatıp üç dakika demledikten sonra süzüp soğuduktan sonra dilimlenmiş patatesl

eri gül suyuna batırıp göze uygulanması gerektiğini, böylelikle göz tansiyonuna düzgün geleceğini belirtti.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz tansiyonu (Glokom) belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu tedavisi var mıdır? Göz tansiyonuna iyi gelen kür…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin