Aniden büyüyen benlere dikkat

Şayet benlerinizde birdenbire sayıca artış ve büyüme oluşması halinde bir tabibe görünmeniz gerektiğini vurgulayan Dermatolog Dr. Sibel Duysak ...


Şayet benlerinizde birdenbire sayıca artış ve büyüme oluşması halinde bir tabibe görünmeniz gerektiğini vurgulayan Dermatolog Dr. Sibel Duysak, benler üzerinde kaşınma, ağrı, kanama ve yara varsa bu durumun tehlike yaratabileceğini söyledi.

Ben deyip geçmeyin

Vücuttaki benler melanosit ismindeki deriye rengini veren hücrelerin kümeleşmesi ile oluşur. Benler doğumsal olabileceği üzere vakit içerisinde de ortaya çıkabilmektedir. Ailesel yatkınlık, hayat uzunluğu maruz kalınan güneş ışığı benlerin oluşmasında ana sebeplerdir. Yeniden güneş ışıkları mevcut benlerde büyüme ve karakter değişimine de sebep olabilmektedir.

Doğuştan var olan ya da sonradan çıkan benler bazen göz arkası edilebiliyor lakin benlerin üzerindeki değişiklikler cilt kanseri habercisi olabiliyor. Birtakım benler yalın, güzel huylu ve zararsızdır gelgelelim kimileri ise vakit içerisinde büyüyüp renk ve biçim değiştirerek malin melanom denilen derinin en beğenilmeyen seyirli cilt kanserine dönüşebilir. Sık gözlenmesi ve kansere çevirme potansiyellerinin de olması nedeni ile benler önemsenmeli ve hangi durumlarda tabibe başvurulması gerektiği bilinmelidir.

Mevcut benlerinizi gözlemleyin

Şayet benlerinizde birdenbire sayıca artış varsa, mevcut benlerde renk ve boyut değişimi gelişti ise benler üzerinde kaşınma, ağrı, kanama ve yara oluşumu var ise bir tabibe görünmenizde yarar var. Et beni olarak nitelendirilen çoğunlukla deri renginde, deri yüzeyinden kabarık, küçük ve saplı görünümde olan benler ise zararsızdır. Bireye estetik dert ve rastgele bir rahatsızlık vermediği sürece tedavi edilmelerine gerek yoktur. Et benleri sıklıkla kilo alımı, kimi hormonal tedaviler, gebelik yahut ailesel yatkınlık üzere durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

50’den çokça ise tabibe başvurmak gerekli

50 yaş üzeri herkes melanom için bir sefer deri muayenesi olmalıdır. Farklı görünüme sahip yani atipik beni olanlar, konjenital yani doğumsal beni olanlar, 50’den çokça beni olanlar, ailesinde cilt kanseri olanlar, daha evvel melanom geçirmiş olanlar, vesair tıpta cilt kanseri geçirmiş olanlar yılda en az iki kere deri muayenesi olmalıdır.

Dermatolojik muayene ve dermoskop dediğimiz deri mikroskobu ile benlerinizin yakından incelenmesi malin melanom dediğimiz ve hayatı tehdit eden en makûs seyirli cilt kanserinin erken teşhisi ve önlenmesinde büyük değer arz etmektedir. Bunun yanı sıra cilt kanserine yol açan en değerli faktörlerin başında gelen güneşten korunma, sırf tatil yahut denize gidince değil sıradan günlük hayatımızda da uygulanmalıdır. Güneşten esirgeyici kreminizi her sabah yüz, boyun kol ve ellere ve açıkta kalan vücut yerlerine sürüp 3-4 saatte bir tekrar etmelisiniz.

Kadinvekadin

http://w

ww.kadinvekadin.net/aniden-buyuyen-benlere-dikkat.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Deri,Cilt Kanseri


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aniden büyüyen benlere dikkatBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin