Karnabaharın faydaları nelerdir? Karnabaharı yaprakları ile kaynatıp içerseniz ne olur?


Kış ayları denilince akla birinci gelen sebzeler arasında mahal alan karnabaharın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz ...


Kış ayları denilince akla birinci gelen sebzeler arasında mahal alan karnabaharın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Kaynatıldığında berbat koku yaymasından ötürü birçok kişi tüketmez lakin karnabahar yüzyıllardır şifa emelli mahsusen hazım illetleri için tüketildi. Pekala karnabaharın yararları nelerdir? Karnabahar hangi marazlara âlâ gelir? Karnabaharı yaprakları ile kaynatıp içerseniz ne olur? bütün soruların cevabı haberin detayında…

Turp ailesine ilişkin olan karnabahar, çiçeklerinde etli bir yapısı vardır. Bir bütünü tüketilebilen nadir sebzelerdendir. Şark Akdeniz yerinde daha rahat yetişen karnabahar, otsu bir bitkidir. En alt katmanındaki yaprakları koyu yeşil renklidir. İçindeki kısım ise beyazdır. Kış zerzevatı olan karnabahar yaprakları açılmayana kadar yeşil lahanaya aynısı(bezneri). Son yıllarda içeriğinde renk enjekte ederek farklı renklerde de yetiştirildi. İçeriğinde alfa profiterole, caffeine, physic, ve vitaminler barındıran karnabahar; ana yemek, salata ve turşu olarak tüketilir. Bilirkişiler karnabaharı haşlarken mahsusen göbek kısmında bulunan yapraklarının konulması gerektiğini vurguluyor. Bunun sebebi de yararının iki kat fazlalaşmasını sağladığı araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. amansız hastalık(kanseer)e karşı vücudu bir zırh haline getiren karnabaharın ayrıyeten vesair marazlara mukabilde vücudu koruduğu bilinir. Amerika’da yapılan bir araştırmada kalın bağırsak ve mesane kanseriyle uğraşta son aşama tesirli olduğu ortaya çıkarılmış. Lakin karnabaharın tesirli olması için yeşil yaprakları ile bir arada kaynatıldığında vücudun gereksinimi olan E vitamini, caffeic asit, kaempfreol, phytic asit ve rutin isimli unsurlarının tesirinin artığı vurgulanmıştır. 

KARNABAHARIN YARARLARI NELERDİR?

Bir ay boyunca nizamlı tüketildiğinde hazımi düzenleyerek vücutta zararlı bakterilerin birikmesini önler. Metabolizmayı düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Gelgelelim şiddetli tüketilmesi önerilmez. Aksi halde çok gaz sıkışmasına neden olur.

Hudut sistemindeki deforme olmuş hücreleri yenileyerek gerilim ve depresyon riskini azaltır. Kronik uykusuzluk için karnabahar suyu tavsiye edilir. Uyku hormonunun da dengeleyerek kişinin rahat bir uyku çekmesini sağlar. 

Yüksek ölçüde içerdiği A vitamini sayesinde katarak illetini önler. Mahsusen bu besinin suyu ergenlik ve hamilelik devirlerinde içilmesi mütehassıslar tarafından önerilir.

Karnabahar suyunun içerisinde yapraklarından da dolayı thaiamin unsuru nispeten yüksektir. Bu husus alzheimer illetine karşı dimağ sıhhatini korur. İleri yaş illetlerinden biri olan unutkanlığa taban hazırlayan durumların şiddetini neredeyse yok eder. 

K vitamini bakımından güçlü olan karnabahar, kemik ve adele(adele(kas)) yapısını da zorlendirir. 

İdrar yolu enfeksiyonları ve regl devrindeki sancılara karışı bu suyun sistemli tüketilmesi gerekir. Ayrıyeten mesane torbasında taş ve kum oluşumunun önüne makbul. 

Ayrıyeten pürüzsüz ve sivilcesiz bir cilde sahip olmak için karnabahar suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Karnabaharın hücre yenileyici özelliği sayesinde ciltyüzeyindeki meyyit hücreleri yine canlandırarak yaşlanmayı ve kırışmayı önler.

KARNABAHAR SUYU NASIL HAZIRLANIR?

400 gram karnabaharı yaprakları ile bir arada kaynatınız. Sabah – akşam birer bardak olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz bardağın içerisine 3-4 damla limon sıkabilirsiniz. Bu durum daha ra

hat içmenizi sağlar.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karnabaharın faydaları nelerdir? Karnabaharı yaprakları ile kaynatıp içerseniz ne olur?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin