Biberiye çayının faydaları

Birçok insan, şık tadı ve yararları için biberiye çayının tadını halihazırda çıkarıyor. Biberiye çayının yararlarına ve biberiye çayı ...


Birçok insan, şık tadı ve yararları için biberiye çayının tadını halihazırda çıkarıyor.

Biberiye çayının yararlarına ve biberiye çayı tasarrufunun yanı sıra muhtemel ilaç etkileşimlerine birlikte bakalım.

Ruh halini düzgünleştirir

Devir zaman gerilim yaşamak olağandır. Yapılan araştırmalar biberiye çayı içerisindeki bileşiklerin içilip solunmasının ruh halini güzelleştirmeye, dingileştirmeye ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Biberiye özü, bağırsaktaki sağlıklı bakteri istikrarını sağlayarak ve beyninizin hisler, öğrenme ve anılarla bağlantılı bir kesimi olan hipokampustaki iltihaplanmayı azaltarak ruh halinizi güzelleştirebilir.

Yüksek antioksidan içerir

Antioksidanlar, vücudunuzu oksidatif zarar(zarar(hasar)) ve iltihapdan muhafazaya yardımcı olan ve kanser, kalppp marazı ve tip 2 diyabet üzere kronik illetleri önlemeye yardımcı olabilen bileşiklerdir. Meyveler, sebzeler ve biberiye üzere bitkilerde bulunurlar. Biberiye çayı başkaca antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip bileşikleri içerir.

Biberiye, antioksidan özelliği sayesinde bozulabilen yiyeceklerin raf ömrünü uzatmak için çoklukla doğal bir hami olarak kullanılır. Biberiye çayındaki bileşikler ayrıyeten enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Biberiye yaprağı, klasik tıpta antibakteriyel ve yara güzelleştirici tesirleri için kullanılır.

Kan şekerini düşürür

Yüksek kan şekeri; gözlere, kalbe, böbreklere ve had sistemine zarar verebilir. Bu nedenle, diyabeti olan kimselerin kan şekeri seviyelerini istikrarda tutmaları çok kıymetlidir. Çalışmalar biberiye çayındaki bileşiklerin kan şekerini düşürebileceğini göstermiştir, bu da biberiyenin diyabetli kişilere yüksek kan şekeri idaresi için yardımcı olabileceği mealine gelmektedir. Biberiye çayı, insülin gibisi tesirler uygulayarak ve glikozun adele(adele(kas)) hücrelerine emilimini artırarak yüksek kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Dimağ sıhhatini korur

Kimi tüp ve hayvan çalışmaları biberiye çayındaki bileşiklerin dimağ gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n vefatını önleyerek beyninizin sıhhatini koruyabildiğini göstermektedir. Hayvan araştırmaları, biberiyenin, inme üzere dimağ zarar(zarar(hasar))ına yol açabilecek durumları engelleyebileceğini ileri sürüyor.

Öteki çalışmalar biberiyenin dimağın yaşlanmasının olumsuz tesirlerini önleyebileceğini, velev alzheimer üzere illetlere karşı hami bir tesiri olduğunu göstermektedir.

Mümkün ilaç etkileşimleri

Öbür birçok şifalı bitkide olduğu üzere, kimi kişilerin mümkün ilaç etkileşimlerinden ötürü biberiye çayı tüketirken dikkatli olmaları gerekebilir.

Biberiye çayı ile olumsuz etkileşime girme riski en yüksek olan ilaçlardan kimileri:

– Kanınızı syerelterek kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan antikoagülanlar

– Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ACE inhibitörleri

– İdrarınızı artırarak vücudunuzun ekstra sıvıdan kurtulmasına yardımcı olan diüretikler

– Manik depresyon ve başka ruh sıhhati bozukluklarının tedavisinde kullanılan lityum

Biberiyenin, idrarın arttırılması, kanın pıhtılaşma kabiliyetini bozması ve kan basıncını düşürmesi üzere ilaçlara aynısı(bezneri) tesirleri olabilir. Lityum alırsanız, biberiyenin idrar söktürücü tesirleri vücudunuzda toksik lityum birikmesine neden olabilir.

Bu ilaçlardan rastgele birini yahut emsal emeller için gayrı ilaçları alıyorsanız diyetinize biberiye çayı eklemeden evvel sıhhat uzmanınıza danışmak en uygunudur.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

dinvekadin.net

Kadinvekadin

http://

www.kadinvekadin.net/biberiye-cayinin-faydalari.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Biberiye Çayı,Biberiye,yardım eden,İlaç,Yüksek,Kan Şekeri,Kan


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biberiye çayının faydalarıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin