Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir? Yeşil mercimek hangi hastalıklara iyi gelir?


Birçok kimse bilmez lakin yeşil mercimek tam bir protein deposudur. Sıhhat açısından nispeten yararlı olan yeşil mercimek bilhassa kış ...


Birçok kimse bilmez lakin yeşil mercimek tam bir protein deposudur. Sıhhat açısından nispeten yararlı olan yeşil mercimek bilhassa kış mevsimlerinde tüketilir. İçeriğinde vitamin ve mineral barındıran yeşil mercimek hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Evet yeşil mercimeğin yararları nelerdir? Yeşil mercimek hangi marazlara güzel gelir? İşte bu soruların cevabı…

Bakla ailesine ilişkin olan yeşil mercimek, sıradan mercimeğin bir çeşididir. Tohum biçiminde olan bu besin, yemek ve salatası yapılarak tüketilir. Diyet yapmak isteyenler için ülkü olan yeşil mercimek, vücudun umumî gücünü yüksek fiyat. A, C, B1 ve B2 vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum, fosfor, iyot, çinko, bakır, kükürt ve protein bakımından epey zengindir. Anadolu’da yüzyıllardır tüketilen bu besin yerküre da en çok Orta Asya da kullanılır. Tarihçesi insanlık tarihine dayanan yeşil mercimek, sıradan mercimek üzere kalorisi yüksek değildir. Ayrıyeten tat olarak da fıstığa aynısı(bezneri). Salatalar için pişirildiğinde 30, yemek için ise 40 dakika kafidir. Ziyade kaynatıldığında bezin pahası epey düşer. Kabukları, sıradan mercimeğe nazaran daha hassastır. Bu yüzden birinci on dakika da derhal çatlar. Protein eksikliği yaşayanlar ve et tüketmeyi ziyade sevmeyenlerin tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. 

YEŞİL MERCİMEĞİN YARARLARI NELERDİR? HANGİ MARAZLARA DÜZGÜN GELİR?

Yeşil mercimek yüksek protein sayesinde kemik sıhhatine ekte bulunur. Vücudun adele(adele(kas)) sistemini zorlendiren yeşil mercimek hastalıklı hücrelerin sayısını azaltarak vücudun bağışıklığını artırır. 

Uzun vade midenin tok hissetmesini sağlar. Tıpkı vakitte lif bakımından güçlü olan yeşil mercimek bağırsakları temizler. Yemeği yapılan yeşil mercimeğin birinci kaynama suyu içildiğinde ise hazımi pratiklaştırır.

İçerdiği folik asit sayesinde; ergenlik geçişlerinde, menopoz, adet ve hamilelik süreçlerinde yaşanan hormon dengesizliğini düzenleyerek vücudun yapısını korur. Tıpkı vakitte mütehassıslar tarafından kalppp hastalarının da tüketmelerini tavsiye ettiği bir besin aslıdır.

Yükselen kolesterol seviyesini istikrarda meblağ. Ani yükselen ve düşen kan orantısını istikrarlar. Baş dönmesi, felç, inme ve yükselen tansiyon üzere rahatsızlıkların oluşma riskini azaltır.

Dimağ ve hudut sisteminin sıhhatini koruyarak marazlara yakalanma orantısını düşürür.
Demir bakımından da güçlü olan yeşil mercimek demir eksikliği olan hastaların yanı sıra adele(adele(kas)) ve kemik erimesi hastalarına da mütehassısların önerdiği bir besin aslıdır.

YEŞİL MERCİMEK SUYU NE İŞE YARAR? 

Yeşil mercimek suyu boğaz enfeksiyonlarını bitirmede tesirlidir. Münhasıran yeşil mercimek kaynatılıp süzüldükten sonra içerisine bir kaşığı naturel çiçek Doğal çiçek balıııı eklenerek tüketilebilir. Ayrıyeten kilo vermek isteyenler da suyu tüketebilir. Su yüksek zor sağlayarak yağ yakımını hızlandırmanın yanı sıra metaboli

zmayı da düzenler. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir? Yeşil mercimek hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin