HPV virüsü zararları neler genital bölge kanserlerine yol açıyor!

Cinsî yolla bulaşan illetlerden biri olan ve bulaşıcılığı HIV, Hepatit B, Hepatit C virüsünden çok daha yüksek olan Human Papilloma Virüsü (HPV ...


Cinsî yolla bulaşan illetlerden biri olan ve bulaşıcılığı HIV, Hepatit B, Hepatit C virüsünden çok daha yüksek olan Human Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonunun vücuda olan zararları, bulaşma yolları ve korunma prosedürleri hakkında Kadın Marazları,Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Deniz Ulaş değerli malumatlar verdi.

HIV VİRÜSÜ ESAS KAN YOLUYLA BULAŞIR 

HPV esas cinsî yolla bulaşan ve tek temasla %70 partnere geçebilen DNA ailesinden bir virüstür.  Tam bağ olmadan sürtünme ile de enfeksiyon bulaşabilir. Hepatit ve HIV virüsünden farklı olarak kondom tasarrufu bulaşmayı engellemez. Çünkü hepatit ve HIV virüsü esas kan yoluyla ve vücut salgılarıyla bulaşır. HPV ise esas tenteması ile bulaşır. Yani bakire kızlarda da HPV görülebilir. Başkaca vajinal seks dışında, oral seks yahut anal seks ile de HPV bulaşabilir.

HPV TESTİ EN ERKEN 30 YAŞINDAN SONRA YAPILABİLİR 

Cinsî münasebet dışında virüs taşıyan yüzeylere (havlu, tuvalet, zatî eşyalar, havuz, hamam vs) cildin teması ile de virüs bulaşabilir. Lakin bu durum literatürde çok ancak çok nadirdir.HPV enfeksiyonu bulaşan hastaların %90’da enfeksiyon belirti vermeden kendi kendine 3-6 ay içinde vücuttan temizlenir. Virüsün vücuttan temizlenmesinde en değerli faktör hastanın bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi ne kadar zorlüyse virüs o kadar pratik vücuttan temizlenecektir. Istikrarlı beslenme, sistemli uyku ve gerilimsiz bir hayat bağışıklık sistemini direk etkileyen faktörlerdir. Vücudun virüsü temizlemesinde kıymetli bir gayri faktörün de yaş olduğunu belirten Dr. Deniz Ulaş, 30 yaşına kadar virüsün yüksek ihtimalle vücuttan temizleneceğini, esasen geçecek olan bir enfeksiyonu bilmenin ne hastaya ne de doktora hiçbir yararı olmadığını, velev hastaya gereksiz çokça müdahale yapılmasına neden olabileceğini vurguladı. Bu nedenle HPV testinin en erken 30 yaşından sonra yapılabileceğini belirtti.

 HPV enfeksiyonu bulaştı ve vücuttan temizlenemedi. Bu durumda hastada olabilecek 3 durum vardır.

1- HPV hiçbir belirti vermeden vücutta bekleyebilir. Zati HPV enfeksiyonu %90 asemptomatik seyreder yani hiçbir belirti vermez ancak bulaşıcılık devam eder. Bu nedenle HPV belirtisinin olmaması vücutta HPV virüsünün olmadığı mealine gelmez.

2- Genital siğillere (kondilom) neden olabilir.

3- amansız hastalık(kanseer)e neden olabilir.

 YAKLAŞIK 200 ÇEŞİDİ BULUNUYOR 

HPV’in yaklaşık 200 çeşidi vardır. Bunlardan düşük riskli tipler (en sık HPV 6, 11) genital siğile neden olurken, yüksek riskli tipler (en sık HPV 16, 18) bayanda rahim ağzı, anal, vulva, vajina kanseri üzere genital nahiye kanserlerine, erkekte ise penis, anal, orofarinks (ağız-boğaz) ve akciğer kanserine yol açabilir. Enfeksiyonun kansere ilerlemesi için ortalama 10-20 yıllık bir süreç gerekir.

 Virüsün bulaşması ile genital siğilin ortaya çıkması arasındaki vade ortalama 3 aydır. ancak bu müddet haftalar yahut yıllar sonra da olabilir. Bu nedenler HPV virüsü ile birinci karşılaşılan günü tam olarak tespit etmek mümkün değildir. HPV’den korunmanın en tesirli yolu aşı olmaktır. 9 -26 yaş arası tüm kız ve erkekler aşı yaptırabilir. Ama mümkünse aşı birinci cinsî temastan evvel, yani virüsle hiç müsabakadan yapılmalıdır. Velev FDA, HPV aşısının 26-45 yaş arası yapıldığında da tesirli olduğunu ve 45 yaşa kadar yapılabileceğini belirtmektedir. HPV aşısı muayyen aralıklarla 6 ay içinde yekun 3 doz formunda yapılır. Piyasada 3 çeşit HPV aşısı vardır. Aşılardan 2 tanesi hem genital siğilden hem de kanserden korur, 1 tanesi yalnızca kanserden korur.Bana sıkça gelen sorulardan biri de hangi aşının daha düzgün olduğudur. Ilmî çalışmalar 3 aşının da kanserden himaye aktifliğinin aynısı(bezneri) olduğunu göstermektedir. ancak kanser yanında genital siğilden de muhafaza tesiri olan aşıları tercih etmek daha akılcı bir yaklaşım olarak görülmektedir.

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HPV’DEN KORUYOR 

HPV’den ve buna bağlı ortaya çıkan marazlardan korunmada tesirli başka bir yol ise bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasıdır. Bu bağlamda sistemli uyku, istikrarlı beslenme ve spor çok değerlidir. amansız hastalık(kanseer) de dahil birçok marazın esas sebebi vücudun asit-baz istikrarının bozulmasıdır. Misal formda HPV’in vücuttan atılamamasının, genital siğil yahut kansere ilerlemesinin sebebi de asit-baz istikrarının bozulmasıdır. sıhhatli beslenme ile asit-baz istikrarı düzenlenebilir.

Bilhassa Vitamin A, C, D, E, folik asit, karoten ve likopen eksikliği oksidatif gerilim yapar, asiditeyi artırır ve bağışıklık sistemini zayıflatır. HPV’in vücuttan atılabilmesi için atılmasa bile genital siğil yahut kansere ilerlememesi için yapmanız gereken en kıymetli şey, beslenme ile vücut asiditesini ve oksidatif gerilimi azaltmaktır. Bunun için de önerilen Akdeniz tipi beslenmedir. Akdeniz tipi beslenmede tüketilmesi gereken besinler şunlardır: Haftada 2-3 kere naturel çiçek Doğal çiçek balııııık, çiğ fındık, fıstık, badem ve ceviz üzere yağlı tohumlar, haftada 2-3 sefer yumurta, az pişmiş, kavrulmamış zerzevat, meyve, tuzu ve yağı az peynir, günde 2 porsiyon süt, yoğurt, ayran yahut kefir, tam buğday, çavdar yahut kepekli ekmek, bol zeytinyağı

NIZAMLI JİNEKOLOJİK MUAYENE ŞART! 

Akdeniz tipi beslenmede tüketilmemesi gereken besinler ise işlenmiş etler (salam, sosis), yüksek şekerli meyveler ve tatlılardır. D vitaminin de antioksidan özelliği olduğunu ve güneşe çıkmayı ihmal etmemek gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Deniz Ulaş, gerektiği durumlarda da vitamin takviyesinin alınabileceğini belirtti.Sonuç olarak HPV aşısını hengamında yaptırarak, bağışıklık sistemini güçlü tutarak, tertipli jinekolojik muayene ve smear testi yaptırarak, enfekte kimselerden uzak durarak ve mümkün olduğu kadar tek eşli yaşayarak HPV’den ve HPV’e bağlı marazlardan korunma sağlanabilir. 

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/hpv-virusu-zararlari-neler-genital-bo

lge-kanserlerine-yol-aciyor-5ddcc31f853e4d76d85f652d

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hpv,Kan,Vücut,Aşı,sebep,Yol,Yaş,Enfeksiyon,Bağışıklık Sistemi,Beslenme,Virüs,Esas,önemli


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HPV virüsü zararları neler genital bölge kanserlerine yol açıyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin