Diyabet deri enfeksiyonu riskini yüzde 50 arttırıyor aman dikkat!

Bilirkişiler uyarıyor! Aman dikkat! Çağın salgını diyabet rahatsızlığı enfeksiyon riskini yüzde 50 arttırıyor. Mevzuyla ilgili tüm merak ...


Bilirkişiler uyarıyor! Aman dikkat! Çağın salgını diyabet rahatsızlığı enfeksiyon riskini yüzde 50 arttırıyor. Mevzuyla ilgili tüm merak edilenleri Anadolu Sıhhat Merkezi deriMarazları Kompetanı Dr. Kübra Esen Salman’dan öğrendik.

DİYABET DERİ ENFEKSİYONU RİSKİNİ YÜZDE 50 ARTTIRIYOR 

Türkiye’de ve yerkürede diyabetli hasta sayısı her geçen gün artıyor. Çağın salgını diyabetin bilhassa çeşitli organlarda yarattığı tesirin istenmeyen sonuçlara neden olabildiğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi ten Illetleri Kompetanı Dr. Kübra Esen Salman “Diyabetik hastalarda cilt enfeksiyonları diyabeti olmayanlara nazaran yüzde 25-50 orantısında daha sık görülüyor. Bu riski arttıran değerli faktörler arasında kan şekeri yüksekliği yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Diyabetik hastalarda cilt enfeksiyonları riskini arttıran faktörler arasında kan şekeri yüksekliği, his kaybı ve damar marazlarının mekan aldığını vurgulayan Salman, “Diyabetik hastalarda vücudun savunma hücreleri kan şekeri yüksekliği sebebiyle hizmetini yanına getiremiyor ve böylelikle cilt enfeksiyonlara eğilim artıyor” dedi.

 DERİ ENFEKSİYONLARI SÜRATLI BİR FORMDA TEDAVİ EDİLMELİ 

Diyabetik hastalarda meydana gelen cilt enfeksiyonlarının süratli bir formda tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan deriMarazları Mütehassısı Dr. Kübra Esen Salman, “Diyabetik hastalarda sık gördüğümüz cilt enfeksiyonları; çıban olarak bilinen Folikülit/Furonkül dediğimiz kıl kökü enfeksiyonları, cilt apseleri, adele(adele(kas))ık ve koltuk altı üzere katlantı ortamlarında seyreden mantar ya da bakteriyel enfeksiyonlar, ayak üzeri, bacak ve yüz kesiminde gelişebilen selülit/erizipel (yılancık) dediğimiz enfeksiyonlar ve ayak ve tırnak mantar enfeksiyonları olarak adlandırabiliriz” halinde konuştu. Enfeksiyonun tipine nazaran belirtilerinin de farklılık gösterdiğini anlatan Dr. Salman, “Özellikle selülit/erizipel üzere enfeksiyonlar tedavi edilmezse ateş, üşüme, titreme, halsizlik, önemli bacak ağrısına sebep oluyor. Mantar enfeksiyonları tedavi edilmediğinde mantar yayılabilir ve bulaşıcılığı sebebiyle gayri İnsanler de etkilenebilir” halinde konuştu.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/diyabet-cilt -enfeksiyonu-riskini-yuzd

e-50-arttiriyor-aman-dikkat-5dde171568761048e941ecb0

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Enfeksiyon,Hasta, ten,Diyabet


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diyabet deri enfeksiyonu riskini yüzde 50 arttırıyor aman dikkat!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin