Bağımlılıktan kurtulmanın anahtarı: Beslenme terapisi

Bağımlılık için tedavi görenlerin; yanlışsız beslenme sayesinde, bağımlılıktan kurtulma bahtlarının daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor. Birçok ...


Bağımlılık için tedavi görenlerin; yanlışsız beslenme sayesinde, bağımlılıktan kurtulma bahtlarının daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor. Birçok bağımlılığın üstesinden gelmek şiddetli bir savaş gerektiriyor. iyileştirmenin muvaffakiyetini arttırmak için altta yatan biyokimyasal dengesizlikleri tespit etmek, bağımlılıktan kurtulmaya handikap olan telaş ve depresyonun genetik faktörlerini ele almak değerli. Evet, bağımlılıktan kurtulmada beslenmenin rolünedir?

Beslenme desteği alınmalı

Bağımlılıktan kurtulmanın beslenme ile münasebeti hakkında haber veren Beslenme ve Diyet Eksperi Zülal Yalçın; diyet ve takviyelerle yapılan beslenme terapisinin, tedavide anahtar rolü olduğunu söyledi. Zülal Yalçın; “Bağımlılıkta, biyokimyasal onarım denilen süreç; yani dimağı ve vücudun geri kalan kısmını istikrara getirme süreci kıymetlidir. Hem diyet değişiklikleri hem de besin takviyeleri ile yapılan ‘Beslenme Terapisi bu sürecin en kıymetli kesimidir. Bağımlılık tedavisine başlayan herkesin umumiyetle multivitamin de dahil olmak üzere temel bir beslenme desteği alması gerekir. Besin takviyesi, laboratuvar test sonuçlarına nazaran ayarlanır. “ dedi.

Çinko eksikliğine dikkat

Biyokimyasal ve genetik eksikliklerini tamamlamak için beyefendisine gereksinim duyduğu besinleri verirseniz, bağımlılık için tedavi görenlerin ayık kalma talihlerinin arttığını söyleyen Yalçın, ” Alkol eksikliğinde beslenme eksikliklerinin düzeltilmesi esastır. Bağımlı insanlarda çinko, çeşitli B vitaminleri ve protein üzere kimi besin öğeleri eksiktir. Umumiyetle, alkol bağımlılığı olan insanlarda çinko eksikliği görülür. Bunun sebebi kısmen et, kepekli tahıllar, fındık ve süt eserleri üzere yiyecekler yoluyla gereğince mineral tüketemedikleri olabilir. Ama bunun asıl sebebi alkolün bağırsaktaki çinko emilimini azalttığı ve idrarla çinko kaybını arttırdığıdır. Çinko eksikliği, tat ve koku hissinin azalması, yüzdeki huysuz tenyaraları ve berbat gece görüşü üzere görünebilir. Çinko eksikliği ayrıyeten, ekseriyetle alkol bağımlılığı olan beşerler için zorluk oluşum eden depresyon, sonluluk, karışıklık ve ilgisizlikle ilişkilendirilmiştir.” tabirlerini kullandı.

Tatlı isteği artıyor

Bağırsak, bağırsak içerikleri ile vücudun geri kalanı arasında güzel bir pürüz oluşturmadığında, toksinlerin karaciğere gidebileceğini ve alkolle alakalı karaciğer illetinin zararına ekte bulunabileceğini vurgulayan Zülal Yalçın, ”Ağır alkol tasarrufu, B vitaminlerini tüketebilir. Vitamin formlarının eksiklikleri, vücudun beyindeki serotonin ve dopamin üretimini yavaşlatan etkenler arasındadır. Bunlar alkol ve tatlılar da dâhil olmak üzere, isteklerin idaresinde rol oynayan âlâ hissettiren kimyasal unsurlardır. Bağımlılıktan kurtulmak isteyenler tedaviye başladıklarında uygun bir beslenme terapisi ile desteklenmelidirler” dedi.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/bagi

mliliktan-kurtulmanin-anahtari-beslenmeterapisi.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Beslenme,Bağımlı,Alkol,Çinko,iyileştirme


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağımlılıktan kurtulmanın anahtarı: Beslenme terapisiBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin