İnme tedavisi nasıl yapılır hibrit yöntemlerin başarı oranı yüksek!

İnme tedavisi nedir? İnme tedavisi nasıl yapılır? Şah damarı asıllı inmelerin tedavisinde yüz güldürücü gelişmeler yaşanıyor. Türk profesörün ...


İnme tedavisi nedir? İnme tedavisi nasıl yapılır? Şah damarı asıllı inmelerin tedavisinde yüz güldürücü gelişmeler yaşanıyor. Türk profesörün geliştirdiği tekniklerle inmenin üzerinden 45 gün geçmiş tutarlı hastalara sıhhatine kavuşma bahtı doğuyor. Mevzuyla ilgili merak edilenlen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

 HASTALARA UMUT OLUYOR 

Damar sertliğinin olumsuz sonuçlarından biri olan şah damarı asıllı inmeler illete bağlı vefat nispetlerinin başında geliyor. Geçtiğimiz yıllarda Prof. Dr. Yusuf Kalko tarafından geliştirilen “İnme Cerrahisi” inmenin üzerinden bir hafta on gün geçmiş münâsib hastalara da umut oluyordu. Prof. Kalko yaptıkları son vaka örneklerinde inmenin üzerinden 45 gün geçmiş elverişli hastalarda da cerrahi sonrası olumlu karşılık alabildiklerini söz etti.

10’UNCU GÜNE KADAR MUVAFFAKIYET SAĞLANABİLİYOR 

İnmeden sonraki birinci 6 saatlik süreçten sonra müdahale edilmesinin kayda kıymet bir yarar sağlamayacağına dair yerleşik kanının değiştiğini söz eden kalpp ve Damar Cerrahisi Kompetanı Prof. Dr. Yusuf Kalko,” Tıp literatüründe, şah damarı tıkanıklığı sebebiyle felç geçirmiş hastalara 6’ncı saatten sonra müdahale yapılmasının kayda paha yarar sağlamayacağına dair yerleşik kanı artık değişti. Uyguladığımız inme cerrahisi yoluyla hastalarda 10’uncu güne kadar muvaffakiyet sağlanabiliyor; değişik aşamalarda inme geçirmiş hastaları yine yaşama bağlayabiliyoruz. Bu muvaffakiyet; hastanın umumi durumuna nazaran bazen konuşma yetisinin geri gelmesi bile kelam konusu olabilirken, bazen hastalarımızın ayağa kalkmasını bile sağlayabiliyoruz. Yaptığımız son vaka örneklerinde ise inmenin üzerinden 45 gün geçmiş makul hastalarda da olumlu sonuçlar alabildiğimizi gördük.” dedi.

‘YÜZDE 100 TIKALI DAMAR DA AÇILABİLİYOR, 100 YAŞINDAKİ HASTA DA AMELİYAT OLABİLİYOR’

Damar tıkanıklığı ameliyatlarında yaşın ehemmiyetinin olmadığını lisana getiren Prof. Dr. Kalko, yalnızca lokal anestezi ile her türlü damar ameliyatını yapabildiklerini belirtti ve en yaşlı hastalarının 103 yaşında olduğunu söyledi. Lokal anestezi ve Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi tekniği ile gerçekleşen “İnme Cerrahisi” usulünün ileri yaş ve ek kronik rahatsızlığı olan hastalara da uygulanabildiğini belirten Kalko sistemle tıpkı devirde yüzde 100 tıkalı damarlara da müdahale bahtı doğduğunu tabir etti.

”OPERASYON 30-50 DAKİKA ARASINDA TAMAMLANMIŞ OLUYOR”

Lokal anestezi altında yapılan inme cerrahisi ameliyatları sırasında hastanın bilincinin açık tutulduğunu ve şah damarı asıllı felç ile kaybedilen hissiyatın geri gelişini bu formda denetim edebildiklerini belirten Prof. Dr. Yusuf Kalko, “Hastanın maruz kalabileceği riskler lokal anestezi tasarrufuyla minimuma indirgeniyor. Bu biçimde umum anestezinin kompliadele(adele(kas))yonlarından kaçınıyorsunuz. Ameliyat esnasında hastanın şuurunu gözlemliyoruz. Bu da münhasıran ileri yaştaki hastalar için büyük kıymet oluşum ediyor. Zira bu durumdaki hastalar yalnızca damar problemleri ile değil; tıpkı devranda şekerden tansiyona, kalpppten, akciğer meselelerine kadar pek çok rahatsızlıkla da uğraş ediyor. Şah damarı ameliyatında hastanın yalnızca boynunu uyuşturarak yaptığımız bu ameliyat sırasında onlarla sohbet ediyoruz. Bu sohbet onları dinç tutuyor ve şuur kaybını önlüyor. Şuurda ufak da olsa bir bozulma olması durumunda derhal bir kanül yardımıyla dimağa kan göncilt p hastanın dinç kalmasını sağlıyoruz. Bu esnada damarın içini temizleyip süratli bir formda kapatıyoruz. Operasyon 30-50 dakika arasında tamamlanmış oluyor. Bu ameliyatlar stentin elverişli olmadığı hastalarda da avantaj sağlıyor.” biçiminde konuştu.

HİBRİT YOLLARIN MUVAFFAKIYET ORANTISI YÜKSEK.

Son periyotta uyguladıkları Hibrit yolların de inme tedavisinde kıymetli bir gelişme olduğuna dikkat çeken Dr. Kalko,”Her ne kadar damar sıhhati hakkında gözetici hekimliği ön plana çıkarmaya çalışsak da erken tanıya dikkat çekmeye çalışsak da maatteessüf gelen hastalarımızdan da gördüğümüz kadarı ile kişiler hastalık ilerlediğinde gelgelelim tabibe başvuruyorlar. Bu da tedavide önemli zorlukları beraberinde getiriyor. Biz yaklaşık 10 yıldır Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi sistemi ile lokal anestezi altında hasta ile konuşa konuşa yaptığımız ameliyatlarda iyi hastalarda çok sayıda damarı açmayı başardık. Gerek bacak damarlarına yönelik gerekse şah damarına yönelik operasyonlarla damar cerrahisinde memleketimiz ismine önemli aşama kat ettik. Son devirde uyguladığımız “Hibrit” formüllerle hem açık cerrahi, hem anjiyo ve stent süreçlerini tıpkı anda uyguluyoruz. Çok komplike vakaları ve kitabi olarak ‘açılamaz’ denilen damarların bu usulle açıldığını gördük. Tabi bu kimseye hususî bir tedavi planı çerçevesinde ilerliyor. bütün hastalarda tıpkı sistemden bahsedemeyiz. Birtakım hastalarda yalnızca cerrahi ile kimilerinde girişimsel formülle kimilerinde da Hibrit metotlarla sonuca ulaşılabiliyor. Tecrübeli ekip, tecrübeli cerrah ve hastaya makul formül tedavi planlamasının değerli kriterleri arasında yan alıyor.” tabirlerini kullandı. 

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/inme-tedavisi-nasil-yapilir-hibrit-yont

emlerin-basari-orani-yuksek-5ddf66e4853e4d2cfa14444f

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Damar,Hasta,İnme,Cerrahi,Ameliyat,Yaş,iyileştirme,Uygun,Gün,Dr.,Prof.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnme tedavisi nasıl yapılır hibrit yöntemlerin başarı oranı yüksek!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin