Çocuklarda ilk diş kontrolü ne zaman yapılmalı

"Düzenli doktor denetimi, evladın doktor ile bağından kaynaklanan bilinçlenme, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması evladın ileriki ...


“Düzenli doktor denetimi, evladın doktor ile bağından kaynaklanan bilinçlenme, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması evladın ileriki yaşlarda rahat etmesini sağlayacak olan en büyük kazançtır” diyen Bakırköy Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Diş Tabibi Selma Kurtoğlu, umumî mealde çocukluk çağında uygulanan hami hekimlik kolaylerinin, sürecin daha az zahmetli, daha az masraflı ve daha az ağrılı olmasını sağladığını lisana getirdi. 0-18 yaş diş sıhhati yüklü esirgeyici hekimlik olmak üzere, tedavilerde başta masraflı görünse de uzun vadede masrafların azalmasını sağlayacağını söyledi.

Çocuklarda birinci diş denetimi ne hengam yapılmalıdır?

6-8 ayda birinci süt dişleri sürmeye başlar. Süt dişlerinin sürmesi ile birlikte aklık süreci de başlar. Anormal bir durum yok ise birinci diş doktorunun muayenesi 2 yaşına kadar bir defa yapılmalıdır. Daha sonra denetimler tertipli olarak 6 ayda bir yapılır.

Diş doktoru korkusu olan evlatlara nasıl yaklaşılmalıdır?

Evlatların diş doktorundan korkmalarında en büyük etken ana, peder ve yakın muhitteki kişilerin diş tabibi hakkında konuşmaları, kaygıları ve bed hatıralarıdır. Bilhassa diş doktoru korkusunu arttıracak korkutmalar, tehditler evlatların dehşetlerinin yerleşmesine sebep olur. Bu türlü bir durumda evlat daha evvel hiç diş doktoruna gitmemiş olsa bile diş doktoru korkusunu ana ve pecilt nden öğrenebilir. sancısının gicilt ldiğini, tedaviden sonra berhudar olduğunu söyleyen anne-baba,çocuğa çok daha olumlu bir ileti vermiş olur.Aynı hengamda tedavi aşamasında diş tabibi ile kurulan âlâ diyalog evladın diş doktoruna alışmasına yardımcı olur. Böylelikle evlat, diş doktoru ziyaretlerinin sıradan ve nizamlı olması gerektiğini öğrenir. Bu türlü yetişen bir evladın hayatı boyunca aslında dişleriyle sorunu olmayacaktır.

Evlatlar dişlerini ne devir fırçalamaya başlamalıdır?

Evlatlar dişlerini 2-2,5 yaşından itibaren fırçalamaya başlamalıdır.

Evlada diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Diş fırçalamayı hocanın en pratik yolu anne-baba olarak ona örnek olmaktadır. Mesken içinde büyüklerin diş fırçalamasını izleyen evlat, bu alışkanlığı daha pratik kazanır. Bunun ile birlikte münhasıran akşam yatarken dişlerini fırçalayan anne-baba tıpkı devranda evladın fırçalamasını da denetim etmiş olur, hem de örnek davranış ile ona verilecek en güzel eğitimi verir. Evlatların kullanabileceği eserler gereğince sefalı, renkli ve evlatlara hitap edebilecek eserlerdir. sıhhatli eserler ve münhasıran diş tabibin önerdiği eserleri kullanmalıyız.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net

/cocuklarda-ilk-dis-kontrolu-ne-zaman-yapilmali.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,Çocuk,Diş Doktoru,Fırçalama,Anne,Baba


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda ilk diş kontrolü ne zaman yapılmalıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin