Kocayemişin faydaları nelerdir? Kocayemiş hangi hastalıklara iyi gelir?


Sarı halinin kırmızıya dönmesi kış mevsiminin geldiğinin habercisi olan kocayemiş meyvesinin ne olduğunu biliyor musunuz? Pazarlarda görülen ...


Sarı halinin kırmızıya dönmesi kış mevsiminin geldiğinin habercisi olan kocayemiş meyvesinin ne olduğunu biliyor musunuz? Pazarlarda görülen gelgelelim herkes tarafından tam olarak ne olduğu bilinmeyen kocayemiş meyvesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. amansız hastalık(kanseer)e karşı epey tesirli olan kocayemişin insan sıhhatin inanılmaz yararları vardır. Evet Kocayemişin yararları nelerdir? Kocayemiş hangi illetlere âlâ gelir? bütün bu soruların cevabı haberin detayında…

Funda ailesine bağlı olan ağaçta yetişen kocayemişe birebir devranda biledin de denir. Münhasıran Akdeniz’de rahatlıkla yetişen kocayemiş, gelişimi yavaş tamamlayan bir meyvedir. Sarı olarak ağaçlarda görülen kocayemişin, kırmızıya dönmesi durumunda hem kışın hem de yenilebilirliğinin habercisidir. Çilek ağacı olarak da bilinen kocayemiş, çokça tüketilmesi tavsiye edilmez. İçeriğindeki hususlar sebebiyle had sistemini güzelce gevşetir. Gelgelelim yüzyıllar boyunca hem meyve olarak tüketilmiş hem yaprakları kurutularak çay yapılmış hem de alternatif tıpta ilaç olarak  kullanılmıştır. kuvvetlü bir gevşetme tesiri olan kocayemiş, eski çağlarda yapılacak olan cerrahi operasyonlardan evvel hastaya verilirdi. Memleketimizde Akdeniz ve Karadeniz ortamlarındaki ormanlık yerlerde tabiatıyla yetişen kocayemiş, çiçek açınca ilkbaharın, sarı meyve ile sonbaharın müjdecisidir. Üzerinde dikenli üzere olan çıkıntılar vardır. Çileğe misal fakat tadı büsbütün farklıdır. Çalı formunda bir ağaç yapısı vardır. Meyvesi epeyce etlidir. 

KOCAYEMİŞİN YARARLARI NELEDİR? HANGİ ILLETLERE UYGUN GELİR?

İçeriğindeki çekirdeklerle bir arada yenilebilen kocayemiş, diş ve diş eti marazlarını önlemede tesirlidir. Çözücü hususlar içeren meyve diş tabaadele(adele(kas))ında diş fırçasından daha detaylı paklık yapar. 

Al rengine sahip olan tüm meyvelerde olduğu üzere antioksidan ve antienflamatuar özelliği olan kocayemiş, hücrelerin yapısını hem korur hemde kuvvetlendirir. Bu özelliği sayesinde romatizma, enfeksiyon, kemik hastalılarının yanı sıra kanserin oluşumunu da önler. 

Çocuklarda daha çokça görülen bağırsak kurtları önemli bir hazım meselesidir. naturel ilaçlar arasında ise kocayemiş konum alır. Kocayemiş hem kurtların dışkılama ile atılmasını sağlar. Hem de bağırsak florasını korur. 

zorlü bir antioksidan olduğundan idrardaki enfeksiyonlu hücreleri atar. Mesanede idrar birikmesini önler. Mahsusen hatunlarda daha çokça görülen idrar yolunda mantar oluşumu üzere önemli marazları önler. 

Ergenlik periyodunda artan ve kimilerinde o periyottan sonra da görülme nispeti yüksek olan akne ve sivilce oluşumunu engellemek için de yarar sağlayan kocayemiş, tenyüzeyinde siyah nokta ve gözenek oluşumunun da önüne makbul. 

Karaciğer ve akciğeri temizlemede güçlüdür. Mahsusen akciğerlerde sigaranın oluşturduğu deformeyi ortadan kaldırarak eski sıhhatine kavuşturur.

Sıhhatsiz beslenme ve zayıf su tüketimi sonucu böbreklerde ortaya çıkan taş ya da kumun dökülmesini pratiklaştırır. İçerdiği likit sayesinde de böbrek bezlerinin çalışma fonksiyonlarını artırır. 

KOCAYEMİŞ NASIL TÜKETİLİR?

Taze olarak tüketilen kocayemiş, kurutulup öğütülerek naturel çiçek Doğal çiçek balıııı ile karıştırılıp da kullanılabilir. Doğal çiçek balıı ile karıştırıldığında münhasıran boğaz enfeksiyonu ve hazım meselelerine düzgün gelir. Yaprakları kurutulup çay yapılır. Ayrıyeten k

aynatılan bu su cilttoniği olarak kullanılabilir. Reçeli yapılabilir. Tatlı pasta prodüksiyonuna eklenebilir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocayemişin faydaları nelerdir? Kocayemiş hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin