Çocuklarda göz kuruluğu belirtileri neler daha az göz kırpıyorsa aman dikkat!

Çocuklarda göz kuruluğu belirtileri neler? Çocuklarda göz kurluğu nasıl tedavi edilir? Umumiyetle kışın tesirini gösteren göz kuruluğuna dair ...


Çocuklarda göz kuruluğu belirtileri neler? Çocuklarda göz kurluğu nasıl tedavi edilir? Umumiyetle kışın tesirini gösteren göz kuruluğuna dair tüm merak edilenleri Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar’dan öğrendik. İşte merak edilen soruların yanıtları! 

”Muayenede güçlükle teşhis ediliyor”

Çok duyulan lakin az bilinen illetlerden göz kuruluğu… Dış etmenlere bağlı
nedenlerle ortaya çıkma nispeti daha çokça. Yazın maruz kalınan güneş, tuzlu su, kışın ise tesirini gösteren rüzgâr üzere dış etmenler göz kuruluğuna sebep olurken daima dijital aletlere bakıyor olmak en büyük tetikleyicilerinden. “Bu hastalık çocuklarda nadir görülürken, kendilerini net tabir edemedikleri için muayenede güçlükle teşhis ediliyor” diyen Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar; kendini tabir edebilen 6-7 yaş ve üzeri çocuklarda bilhassa yanma ve batma şikayetlerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Daha az göz kırpmaya başladıysa…

Evladınız dijital cihazlara daha az mühletlerle bakmalı. Evladın daha az göz kırpmaya başlaması göz kuruluğunun oluşmasına sebep olan etkenlerden birisidir. Bunu gözlemlemek de ebeveynlere düşüyor. Ağır telefon ve dijital cihaz tasarrufu göz kırpmasının azalması ile yalın kuruluk belirtilerine sebep olabileceğinin altını çizen Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür
Gözpınar; “Kirpik dibi iltihabı (blefarit) sebebiyle kuruluk gelişebilir” diyor. Göz alerjileri ve alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar da kuruluğa yol açabiliyor. Bu durumda tabipler alerjiyi tedavi ederken kuruluğu gözden kaçırmamalı.

Güneşe maruz kalan gözlerde göz yaşı buharlaşıyor.

Güneş ışınlarına çok maruz kalmak birtakım göz yapılarına zarar verirken birebir devranda ısı sebebiyle gözyaşı buharlaşarak süratle azalıyor ve göz kuruluğu oluşuyor. Yazın evlatlara UV ışınlarına karşı koruyan güneş gözlükleri ve şapka takmak epey değerli. Yaz mevsimi sonlarında göz kuruluğu vakaları daha ziyade görülüyor. Kış aylarında fazlalaşan rüzgarlar da birebir biçimde göz yaşının süratli buharlaşmasına sebep oluyor. Buharlaşmanın ağır olduğu aylarda su tüketimini çoğaltmak da kıymetli.

Göz kuruluğunu tetikleyen marazlar…

“fakat çocuklarda sarih seviyede kuruluk sebepleri nadir görülen daha önemli
durumlardan kaynaklanabilir” diyen Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar bu marazları şöyle sıralıyor; rosacea üzere ciltmarazları, juvenil diabet, juvenil artrit, A vitamini eksikliği yapan illetler ve kemoterapi yahut radyasyon tedavisi… Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, “tedavide tekrar kuru göz illetinin tedavi formülleri uygulansa da çocuklarda doz ayarına dikkat edilmeli. iyileştirmede değerli olan gözün kaybettiği nemi yani gözyaşını geri kazandırmak. Alışılmış ebeveynlere de çok vazife düşüyor. Bunların başında telefon, bilgisayar ve tablet üzere dijital aletlerin tasarrufunun müddetini azaltmak geliyor. Evlatları havası kuru ve klimalı  ortamlarda bulundururken gerekli önlemleri almak gerekir” diyor.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/cocuk/cocuklarda-goz-kurulugu-belirtileri-neler-daha-az

-goz-kirpiyorsa-aman-dikkat-5de36631d23c4979030d7b6b

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Göz,Göz Kuruluğu,Kuru,Hastalık,iyileştirme,neden,özgür Gözpınar


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda göz kuruluğu belirtileri neler daha az göz kırpıyorsa aman dikkat!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin