HIV virüsü nasıl ortaya çıkar ağızda çıkan yaraya dikkat!

HIV virüsü nasıl ortaya çıkar? HIV virüsünün belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? Eksperler uyarıyor! Aman ağız içerisinde oluşan yaralara ...


HIV virüsü nasıl ortaya çıkar? HIV virüsünün belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? Eksperler uyarıyor! Aman ağız içerisinde oluşan yaralara dikkat! Estetik Diş Tabibi Dr. Efe Kaya dudak kenarlarında al beyaz lezyonların HIV bulgusu olabileceğini tabir ederek, “ HIV müspet hastalarda ağız içi mantar enfeksiyonun da artış görülür. Oral mukozada beyaz imajlar, umumiyetle genç İnsanlerde dudak kenarlarında al beyaz lezyonlar HIV bulgusu olabilir” diyor. Merak edilen soruların karşılıklarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 

Diş eti sorunları çok görülüyorsa… 

AIDS tablosunda ağır diş eti meseleleri görülür. Neredeyse tüm AIDS hastalarında diş eti iltihabı (gingivitis) görülür. Diş eti sorunları ağrılı ve ağır kanamalıdır. Ağız içinde ağrısız çoklukla damak ortamında morumsu kahverengi lezyonlar HIV’ i işaret edebilir” dedi. 

Ağız yerinde yaralar oluşuyorsa… 

Baş ve boyun yersin oluşacak beğenilmeyen huylu yapıların vücudun öbür yerlerine yayılma mümkünlüğünün yüksek olduğunu vurgulayan Dr. Kaya, “Papillom virüsü olarak isimlendirdiğimiz HPV virüsü ise ağız nahiyesinde karnabahar görünümlü lezyonlar oluşturabilir. Baş boyun ortamı vücudun damar ağının en ağır bulunduğu ortamdır. Bu yerde oluşabilecek istenilmeyen huylu yapıların lenf drenaj sistemi ile vücudun vesair kesimlerine yayılma ihtimali çok yüksektir” formunda konuştu. 

Güzelleşmeyen yaralara aman dikkat! 

Çoklukla erkeklerde adele(adele(kas))ık ve ağız kesiminde görülen Güzelleşmeyen yaralara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Kaya, “Ağız nahiyesinde 3 hafta boyunca güzelleşmeyen mütemadi kanama odaklı olan yaralara dikkat edilmeli muhakkak bir doktora danışılmalıdır. amansız hastalık(kanseer) marazı vücudun düzgünleşme mekanizmasını bozduğundan ve vücudu denetimsiz hücre bölünmesine zorladığından bu durum kanserin habercisi olabilir” tabirlerini kullandı. 

 Şiddetli bir ağız kurluğunuz varsa… 

Dr. Efe Kaya, ağız ortamında hissedilen anormal durumların farklı illetlerin habercisi olduğunu söz ederek” Şayet şiddetli bir ağız kuruluğu çekiyorsanız bu kullandığınız bir ilaca bağlı olabileceği üzere salgı bezi marazı olan sjögren sendromunun habercisi olabilir. Ağız içindeki tükürük dişleri temizlerken dişlerin çürümesine de engellemede yardımcıdır. Bu sebeple azalmış tükürük salgısı dişler üzerindeki çürük mümkünlüğünü artırır.  Ağır çürük meselelerinin bir sebepi de bu olabilir. Diş etleri çene kemiği ortamından kan damarı alır ve beslenir. Diş etlerinin sağlıklı imgesi mercan pembe rengidir. Soluk bir diş eti rengi imgesi anemi (kansızlık) illetini işaret edebilir. Dişlerin üzerindeki şiddetli aşınma bulgusu mide asidinin ağıza geldiğini işaret eder. Bu durumda reflü ve bulimia tablosunu bizlere düşündürür.Reflü mide kapandığının tam kapanmaması durumu ve mide asidinin bu kaçaktan ağıza sızması durumudur. karın asidi çok kuvvetlü bir asit olduğundan dişlerin üzerine maruz bırakıldığında dişleri eritebilir. Bulimia ise yemekten sonra hastanın yediklerini kusarak çıkarma durumdur. Yeniden bu durumda mide asidi dişler ile ağır temastadır” açıklamalarında bulundu. 

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/hiv-virusu-nasil-ortaya-cikar

-agizda-cikan-yaraya-dikkat-5de4af49761087247a4646fd

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Ağız,Diş,Durum,Kan,Hıv,karın,Yoğun,Diş Eti


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIV virüsü nasıl ortaya çıkar ağızda çıkan yaraya dikkat!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin