Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane hangi hastalıklara iyi gelir? Günde dört kestane yerseniz…


Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane, seyyar tezgahlarda bölgesini almaya başladı. Hem çiğ hem pişirilerek tüketilen ve acilen derhal her ...


Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane, seyyar tezgahlarda bölgesini almaya başladı. Hem çiğ hem pişirilerek tüketilen ve acilen derhal her ortamda kullanılan kestane hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Ayrıyeten içeriğinde yüksek ölçüde vitamin, mineral barındıran ve lif bakımından güçlü olan kestanenin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Evet Kestanenin yararları nelerdir? Kestane hangi illetlere âlâ gelir? gün boyu dört kestane tarafsanız ne olur? İşte tüm soruların cevapları…

Kayıngiller ailesine ilişkin olan kestane ağacındaki meyvelerin tüketimi Antik Yunan tarihine kadar dayanıyor. Güney Avrupa’dan Asya’ya kadar tüketimi uzanan kestanenin dışı kalın bir kabukla kaplıdır. İçinde bol et bulunan kestane tama bir karbonhidrat aslıdır. Devletimizde ise en ziyade Ege yerinde yetiştirilir. Aydın vilayetinde daha çokça yetiştirilmesine karşın kestane şekeri imalatı Bursa’da yapılır. Kestane un haline getirilerek de kullanılır. Bunun dışında çörek, kek ve pasta prodüksiyonunda ham husustur. Kestane ağacı da meşe ağacı üzere sert bir yapıya sahip olduğundan mobilyacılık da kullanılır. Fransa başta olmak üzere birçok Kuzey Avrupa devletinde et yemeklerine eklenir. sinndirimmi pratik olan kestane yüksek ölçüde lif içermektedir. Yağ nispeti az olan kestane, B1, B2 ve C vitaminleri içerir. gün boyu dört tane tüketildiğinde vücudun gereksinimi olan kuvvetin yüzde yüzü karşılanır. Kabukları kaynatılıp elde edilen su çay olarak tüketilebilir. Bu çay mide asidini istikrarlar. Bağırsak florasını düzenler. Hülasa hazımi düzenler.

KESTANENİN YARARLARI NELERDİR?

Diyabet lifi içeren kestane, düşük şekerli besinler kümesine girer. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Başkaca kandaki şeker orantısını düzenler. Lif bakımından güçlü olması yalnızca şeker hastalarına değil tıpkı vakitte kilo vermek isteyen şahıslar için de ülküdür. 

Yüksek nispette C vitamini içeren kestane, güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde bağışıklığı özgür radikalli hücrelerden arındırır. Beyaz kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n üretimini destekler. Kanın çoğalmasını sağlar. Başkaca kan ve bağışıklığa bağlı oluşan illetleri mahzurlar.

Kemik sıhhatinin en temeli magnezyum hususudur. Magnezyum vücuda alındığında demir emilimi gerçekleştirmek için kullanıldığından vücut bu husus açısından eksiklik yaşar. Lakin kestanedeki yüksek magnezyum hem demir emilimini hem de magnezyumu sağlar. 

B vitamini kompleksi beyefendisinin işlevini artırmada tesirlidir. Kestane B vitamini bakımından güçlü olduğundan hem dimağ hem de hudut gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yeniler. Bilhassa mütehassıslar günde dört tane kestanenin hafızayı artırdığını ileri yaşlara görülme ihtimali olan unutkanlığı önlediğini vurguluyor. 

Kanı artırıyor ama lan basıncını düşüren nadir besinlerden biridir. Bu bakımdan kalppp ve damar marazlarının oluşumunu önler. Tıpkı devirde damarların sertleşmesinin de önüne geçerek tıkanıklık üzere durumların riskini azaltır. 

EVET KESTANE ALERJİSİ NASIL OLUR? KESTANE ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Kestanenin içerdiği bir protein hususunu bağışıklık sistemi istenilmeyen bir bakteri olarak algılar ve ona karşı korunma oluştururken vücutta bir kadro önemli kompliadele(adele(kas))yonlar meydana gelir. Bu duruma kestane alerjisi denir. Tıpkı halde arıların çiçek özlerinden meydana gelen kestane naturel çiçek Doğal çiçek balııııı ya da kestane şekeri olarak isimlendirilenler içinde muteberdir.

Kestaneye karşı alerjisi olduğu kimseler tarafından bilinse de kimi kimseler bu durumu bilmez. Bilhassa çocuklukta fark edilen bu durum sırasında tüketilen kestane sonucu ortaya çıkan duruma ise kestane zehirlenmesi denir. 

KESTANE ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Burun bezlerinin şişmesi ile oluşan burun tıkanıklığı, hapşırma,

Boğazların kızarmasına bağlı gelişen öksürme ve hırıltı,

cilt te gelişen deformasyonlara bağlı kızarıklık, kaşıntı ve dökülme,

Başkaca gözlerde yanma, yaşarma ve kızarma hissi,

– Lisan ve ağız kenarında karıncalanma, 

Teneffüste eza çekme,

Kan basıncı aniden değiştiğinden haddinden fazla terleme ve soğuma yaşanması,

mide ağrısı akabinde gelişen mide bulantısı ve kusma hissi üzere belirtiler gösterir. İleri boyutlusu ise kişi solunum almakta zorlandığından bilinç kaybı yaşamasıdır. 

KESTANE ALERJİSİ NASIL TEŞHİS EDİLİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

 Alerjiler kan ve cilt prick testleri ile anlaşılır. Öncelikle neye alerjinizin olup olmadığını öğrenmek bir hastanede bu testleri yaptırmalısınız. Lateks alerjisi sıklıkla avokado, muz, kestane, elma, havuç, kavun, patates ve domates üzere besinlerden asıllı ortaya çıkar. Kestane alerjisinin malûm bir tedavisi yoktur. Belirtilerden en yaygın olan ne ise kompetan ona nazaran ila

ç tedavisi uygular. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane hangi hastalıklara iyi gelir? Günde dört kestane yerseniz…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin