P vitamininin faydaları nelerdir

C vitamininin emilimini arttırarak yararlarının kaybolmasını engelleyen ve C vitamini ile benzerlik gösterdiğinden fark edilmeyen P vitamini ...


C vitamininin emilimini arttırarak yararlarının kaybolmasını engelleyen ve C vitamini ile benzerlik gösterdiğinden fark edilmeyen P vitamini internette en çok merak edilen mevzular arasında geliyor. İşte, P vitamini hakkında merak edilenler…

P vitamini, Tabiatta bol bulunur. Bir çok P vitamini faktörü kanamalı skorbüt tedavisinde C vitaminiyle sinerjik (arttırıcı) tesir gösterir. Ayrıyeten hepsi direncin fazlalaşmasında ve kılcal damar geçirgenliğinin azalmasında değerli rol oynar.

P vitamini nedir

P vitamini vücudumuzdaki atar ve toplardamarların arasındaki irtibatları sağlayan kılcal damarların geçirgenliğini ve bu damarların yapısını korunmasında kıymetli rol oynar. Tabiatta saf halde sarı renkte yaygın olarak bulunmaktadır. Suda çözünür ve C Vitaminine epey misal özellikleri vardır. Umumiyetle birebir besinlerde bulunurlar.

P vitamini eksikliği belirtileri nelerdir

Pek bilinmeyen bu vitaminin eksikliğinde adele(adele(kas))lar ve naturel çiçek Doğal çiçek balııııdırlarda kramp ortaya çıkabiliyor. Bazen sık kalppp atışının bile sebepi P vitamini eksikliği olabilir. Başkaca, P vitamini eksikliğinde eklemlerde şişme ve istikrar kaybı da gözlenebiliyor. Eksikliklerinde, kılcal damar zarlarında ve doku hücreleri arasında çimentomsu birtakım hususlara rastlanmıştır. İnflamasyon (dokularda ağrılı şişme ve kızarıklık), kılcal damarlarda yırtılma ve kanamalar görülür.

Bilinmeyen yararları

– P vitamini kollajen dokunun güçlü ve esnek olmasına ek sağlar, şeker illetine bağlı göz dertleri, hemeroid, varis, ülser, diabetik kanamalar, tevellüt, adet ve diş eti kanamalarında yarar sağlar.

– Soğuk algınlığında, C vitamini ile birlikte tesirli bir takviyedir. C vitaminini okside olmaktan korur, umumî olarak C vitamininin aktifliğini dolaylı istikametten arttırır.

– Eklemlerde şişme ve iltihapta, astımda ve alerjik durumlarda, ani düşüklerde yarar sağlar.

– D vitamini ile birlikte menapozda, dimağ kanaması ve felç oluşumunda, radyasyonun tesirlerini azaltmakta, tesirli olduğu düşünülmektedir.

– Rutin yani P1 vitamini yüksek tansiyonu düşürücü tesiri vardır ve zorlü bir antioksidandır.

– Fenolik bir antioksidan olan P vitamininin süperoksit radikalleri temizleyebileceği de kanıtlanmıştır.

Yaşlanmayı geciktiriyor

P vitamini cilt teki kolajeni de koruyarak yaşlanmayı da geciktirir. Kalojen bir çeşit proteindir ve memelilerde bol ölçüde bulunmaktadır. Yaşlandıkça vücuttaki kalojen ölçüsü azalmaktadır. Kalojen yapısının korunması sağlıklı ve genç görünümlü bir ciltyapısı için hayli kıymetlidir.

Besinlerle P vitamini almak mümkün

Rutin, at kestanesi kabuğu, marul, taze biber, bölge fıstığı, başta Mersin portakalı olmak üzere turuçgiller ve bunların kabuklarındaki beyaz etsi dokuda, menekşe yaprağı, yumurta, frenk üzümünde, kivide, soğan, kuşburnu, limonda, ıspanak, lahana, yeşil çayda bulunur.

Gizem Bozdağ

Kadinvekadin

http://www.ka

dinvekadin.net/p-vitamininin-faydalari-nelerdir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

C Vitamini,Etki,Damar


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

P vitamininin faydaları nelerdirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin