Çikolatanın faydaları neler kolesterolü düşürüp hafızayı geliştiriyor!

Tatlı bunalımlarının öznelerinden biri olan çikolata, ne kadar sağlıklı beslenmeye dikkat etseniz de başta bayanlar olmak üzere herkesin sık ...


Tatlı bunalımlarının öznelerinden biri olan çikolata, ne kadar sağlıklı beslenmeye dikkat etseniz de başta bayanlar olmak üzere herkesin sık sık canının çektiği ve tüketmek istediği bir abur cubur. Evet sık sık çikolata yeme isteği neden olur ? İşte o nedenler…

KAN ŞEKERİNİN DÜŞÜK OLMASI

Diyetisyen ve Beslenme Kompetanı Lorraine Kearney bunu şöyle açıklıyor: “Öğünler arasında çokça boşluklar bıraktığınızda kan şekeriniz düşüyor ve güce gereksinim duyuyorsunuz. Tatlı yiyecekler kuvvet seviyesini süratli bir biçimde yükselttiği için velev istemez şekerli şeyler istiyoruz. Lakin bu durumda çikolata yemek hakikat bir tercih değil. Süratli bir biçimde yükselen zor, tıpkı süratle düşecek ve daha ziyade tüketmek isteyeceksiniz. En güzeli öğünler arasında büyük boşluklar bırakmamak, kan şekerini istikrarda tutan yüksek lif orantısına sahip yiyecekler tüketmek.”

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ

Kearney’e nazaran düşündüğünüzden çok daha ziyade kimsede magnezyum eksikliği var. Çikolata bu mineral bakımından epeyce varlıklı bir besin. Küçük bir kare çikolatada 41 miligram magnezyum bulunuyor. Hatunların günde ortalama 320 gram magnezyum alması gerekiyor. Pekala bu hususta ne yapmanız gerekiyor? En güzeli çok ziyade süreç görmemiş doğal çikolataları tercih etmelisiniz. Zira kakao süreç gördükçe magnezyum orantısı düşüyor. adele(kas) ağrısı, tasa ve uykusuzluk üzere semptomlar yaşıyorsanız bir ekspere başvurup magnezyum seviyenizi denetim ettirmelisiniz.

ADET PERIYODU

Araştırmalara nazaran hatunların yüzde 50’si adet periyodu yaklaştığında çikolata buhranı yaşıyor. Bunu açıklayan hiçbir biyolojik gerçek olmasa da muhtemelen bu periyotta düşen gücümüzü yükseltmek ve biraz daha mesut hissetmek için çikolataya başvuruyoruz.

ZIYADE GERILIM

İş hayatının getirdiği gerilim de canınızın çikolata çekmesine neden olan etkenlerden. İçtiğiniz kahveler de artık işe yaramıyorsa çikolataya sığınabilirsiniz. Gerilimli yahut dertli olduğumuzda kendimizi âlâ hissettiren yiyecekleri elimizin altında tutabiliyoruz. Kearney bu durumda çikolatayı seçmemizi şöyle açıklıyor: “Bir karbonhidrat lisanımıza dokunduğunda, dopamin salgılıyoruz ve dimağımızın armağan ve zevk ile tetiklenen kısmı uyanıyor. Gözümüzün döndüğü o an çikolatayla her şeyi unutuyoruz ama bu çok kısa sürüyor. Sonra tekrar memnunluğu arıyoruz.”

ALIŞKANLIKLAR

Her gün kesinlikle çikolata yahut çikolatalı bir şey tüketiyor musunuz? Öyleyse bu bırakmanız gereken bir alışkanlık. Artık gereksiniminiz olduğu için değil, rutininiz haline geldiği için tüketiyorsunuz. Bunun konumunu acilen sağlıklı bir atıştırmalıkla doldurmalısınız.

ÇİKOLATANIN YARARLARI

Çikolata isteğinizin nedenlerini belirlediğinize nazaran artık size birkaç yeterli haberimiz var. Kakao aktioksidan açısından epey varlıklı bir besin. Araştırmalar gösteriyor ki çikolata kolesterolü düşürüyor ve hafızanızı geliştiriyor.

ancak handikapı şu ki, yediğiniz paketli eserler çikolatanın besleyici özelliklerini pek de taşıyor sayılmaz. Tam aykırısı şekerle dolu olduğu için sıhhatinizi bed cephede etkiliyor. Mütehassıslar çikolatadan faydalanmak için en az %70 nispetinde kakao içeren çikolataların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Siz yeniden de birkaç kesimden çokça yemeyin.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/cikolatanin-faydalari-neler-kol

esterolu-dusurup-hafizayi-gelistiriyor-5de4ba38687610766f7c2077

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

çikolata,Magnezyum,İş


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çikolatanın faydaları neler kolesterolü düşürüp hafızayı geliştiriyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin