Yeni çağın yeni sorunu: Bilgisayar görme sendromu

Bulanık görme, gözlerde kuruluk ve göz muhitinde ağrı üzere belirtilerle ortaya çıkan bilgisayar görme sendromu, varsayım edilenden daha çokça ...


Bulanık görme, gözlerde kuruluk ve göz muhitinde ağrı üzere belirtilerle ortaya çıkan bilgisayar görme sendromu, varsayım edilenden daha çokça kimseyi tesiri altına alıyor. Göz Marazları Eksperi Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu, bilgisayar görme sendromundan korunma metotlarını anlattı.

En çok gözler etkileniyor

Çağdaş çağda en ziyade içli dışlı olduğumuz ve gün içerisinde en çok dokunduğumuz eşyaları elektronik cihazlar oluşturuyor. Bu cihazlar, hayatımıza kattıkları pratiklıkların yanında çeşitli sorunlara de neden olabiliyorlar. Daha çok gözlerin etkilendiği sorunların arasında ise bilgisayar görme sendromu değerli bir yan tutuyor. Yerküre çapında 60 milyona yakın kimseyi etkileyebilen bu sendrom, gözlerin zorlanması sebebiyle ortaya çıkarken, çeşitli kompliadele(adele(kas))yonlara da sebep olabiliyor.

Sık sık göz kırpmak değer taşıyor

Bilgisayar görme sendromu, gözler ve dimağın kağıttaki yazı karakterlerine ve bilgisayar ekranındaki grafiklere verdiği reaksiyon olarak açıklanıyor. Bu sendrom, dijital yerkürenin gözlerimize tesiri olarak bedellendiriliyor. Gözün odaklanmasında kıymet taşıyan adele(adele(kas))larda ağrıyla görülebilen bilgisayar görme sendromu, bilhassa teknolojik cihaz tasarrufu sırasında azalan göz kırpmanın sonucunda gelişiyor. Farkına varılmasa da epeyce kıymet taşıyan bu sorun, göze olan tesirlerinin yanı sıra baş ve boyun ağrılarına da neden olabiliyor.

Bilgisayar ekranındaki ışıklar gözleri yorabiliyor

Bilgisayar tasarrufu esnasında gözler umumiyetle tıpkı hizada çalışmaya alışıyor. Bu alışkanlığın yanına evrak okuma yani aşağı-yukarı okuma aksiyonunun de katılmasıyla gözler daha ziyade yorulabiliyor. Görülen nesnelerin dimağda yorumlanması için daha ziyade uğraş harcanması, göz adele(adele(kas))larında yorgunluğun görülmesine neden olabiliyor. Bilgisayar tasarrufu, yazılı bir evrakın okunmasından daha farklı olduğu için ışık, kontrast ve grafik üzere ögelerin da buluşmasıyla gözün yorgunluğu artabiliyor. Bu nedenle nizamlı bilgisayar tasarrufu gözlerin ağrımasına sebep olabilirken, çeşitli belirtilerin görülmesine de neden olabiliyor.

Bilgisayar görme sendromu neden olur

Yaşın ilerlemesiyle birlikte bilgisayarda çalışmak, olduğundan daha çetin hale gelebiliyor. Göz merceğinin esnekliği azaldığında, nesnelere odaklanma yeteneğinde zayıflama görülebiliyor. Okuma yahut parlama önleyici gözlüklerin sistemli kullanılmaması sebebiyle de bilgisayar görme sendromu ortaya çıkabiliyor. Zayıf aydınlatmanın olduğu ortamlarda çalışıyor olmak, parlaklığın yüksek olduğu dijital ekranların uzun vadeli kullanmak da sorunun görülme riskini artırabiliyor. Birebir vakitte duruş bozuklukları ve bilgisayarı iyi aradan kullanmama üzere alışkanlıklar da sendromun görülme sıklığını tetikleyebiliyor.

Bilgisayar görme sendromu belirtileri nelerdir

Gözlerde kuruluğa, göz muhitinde ağrıya ve çift görmeye sebep olabilen bilgisayar görme sendromu, günlük performansı da etkileyebiliyor. Bununla birlikte gözlerin kaşınmasına, kızarık gözlere, boyun ve sırt ağrılarına da neden olabiliyor. Bilgisayar görme sendromunu önlemek içinse, günlük hayatta yapabilecek küçük değişiklikler epeyce tesirli olabiliyor. Evet, ne yapmak gerekiyor?

20-20-20 kuralı gözleri dinlendiriyor

Bilgisayar görme sendromu teşhisi konduktan sonra, görme meselelerinin önüne geçebilmek için sistemli göz muayenesi olmak gerekiyor. Muayene sonrasında gerekli durumlarda parlama önleyici gözlük ve kontakt lens tasarrufu önerilebiliyor. Başkaca bilgisayar ekranında parlama yaratabilecek ışıkları engellemek gerekebiliyor. Bilgisayarın konumunu göz seviyesinin altına indirerek, 50-60 cm’lik bir aradan kullanmak da korunma sistemleri arasında mahal alıyor. Her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca, 20 metre uzağa bakarak gözleri dinlendirmek de büyük bir ehemmiyet taşıyor. 20-20-20 kuralı olarak isimlendirilen bu metot, göz adele(adele(kas))larınızın rahatlamasını ve kısa periyodik mola vermenizi sağlıyor. Gözleri sık sık kırpmak ve göz kuruluğunu önlemek için göz damlaları kullanmak da bilgisayar görme sendromundan korunma yolları arasında sayılıyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/y

eni-cagin-yeni-sorunu-bilgisayar-gorme-sendromu.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Göz,sebep,Bilgisayar,Ağrı,Kullanımı,Sık


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni çağın yeni sorunu: Bilgisayar görme sendromuBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin