Ev yapımı konservelerde kas felci riskine dikkat

Beslenme ve Diyet Bilirkişisi Fatma Gönen, mesken prodüksiyonu konservelerde adele(adele(kas)) felcine ve tedavi edilmezse mevte bile yol çan ...


Beslenme ve Diyet Bilirkişisi Fatma Gönen, mesken prodüksiyonu konservelerde adele(adele(kas)) felcine ve tedavi edilmezse mevte bile yol çan ‘clostridium botulinum’ bakteri riski olduğunu söyledi. Gönen, bakteri oluşumunun önlenmesi için sebzelerin cinsine nazaran belirli raddelerde kaynatılması gerektiğini kaydetti.

Botoksta kullanılan bir toksik

Beslenme ve Diyet Kompetanı Fatma Gönen, yazın tüketilen zerzevat ve meyvelerin kışın da sofralarda olması için meskenlerde konserve imalatına başlandığını bildirdi. Gönen, konservede kullanılacak materyallerin taze ve küflü olmamasına dikkati çekti. Hane prodüksiyonu konservelerde adele(adele(kas)) felcine neden olan ‘clostridium botulinum’ bakteri riskinin daha ziyade bulunduğunu belirten Gönen, “Bu bakteri toksini botoksta da kullanılan bir toksin ve adele(adele(kas)) felcine yol açıyor. 12-72 saat içinde kendini gösteriyor. Kusma, bulantı, karın ağrısı üzere nörolojik durumlarla karşılaşıyoruz. Kendini 72 saat sonra da gösterebiliyor. Önemli bir adele(adele(kas)) tutulumuyla ortaya çıkıyor ve vaktinde müdahale edilmeyip, erken tedavi edilmezse ölümlere yol açabiliyor” dedi.

Çeşidine nazaran malûm raddelerde kaynatılmalı

Gönen, kelam konusu bakterinin yok edilmesi için sebzelerin çeşidine nazaran muayyen kademelerde kaynatılması gerektiğine dikkat çekerek “Uygun olmayan koşullarda saklanan konservelerde tekrar bakteri üremesi gerçekleşebiliyor. Bakteri oluşumunu önlemek için zerzevat ve meyveleri akıllıca sistemle kaynatmak gerekiyor. Bilhassa fasulye ve bezelye üzere asidi düşük olan sebzeler düdüklücilt cerelerde 15-20 dakika kaynatılmalı Domates ve meyvelerin ise 100 raddede 15-20 dakika kaynatılıp kullanılması gerekiyor” diye konuştu.

Kapakta bombeleşme varsa çöpe atın

Fatma Gönen, konserve prodüksiyonunda kullanılacak kapaklara da mahsusen dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, bunların 20 dakika kadar kaynatılması gerektiğini bildirdi. Kavanoz kapaklarının yalnızca bir defa kullanılabileceğini belirten Gönen, “Kapakta bombeleşme yahut kapakta bir sızıntı varsa burada bakterinin ürediğini gösteriyor. Bu belirtiler varsa konserve tüketilmeden ve tadına bakılmadan çabucak atılması gerekiyor. Ayrıyeten konserve açıldıktan sonra 10 dakika kadar kaynatılırsa bu bakteri oluşumunu büsbütün önlemiş oluyor. Konserve açıldıktan sonra dolapta en çokça 3-4 gün koruma edilebilir. Açılmamış bir konservenin ise 6 ay kadar saklama vadesi var” diye konuştu.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/ev-yapimi-konse

rvelerde-adele(adele(kas))-felci-riskine-dikkat.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Konserve,Bakteri,Gönen,Sebze


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ev yapımı konservelerde kas felci riskine dikkatBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin