Çocuklarda kekemelik neden olur birden fazla şeyi düşünüyorlar!

Toplulukta kekemeliğin hastalık olduğu algılansa da aslında kekemelik bir hastalık değildir. Kekemelik marazdan fazla konuşma akışında tutukluk ...


Toplulukta kekemeliğin hastalık olduğu algılansa da aslında kekemelik bir hastalık değildir. Kekemelik marazdan fazla konuşma akışında tutukluk yaşama, bir kelimeyi ya da sesi tekrarlayarak duraklayıp uzatarak konuşma bozukluğudur. Evladında kekemelik olanların en çok merak ettiği tedavi teknikleri ve kekemelik hakkında merak edilen tüm sorulara Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, değerli bilgiler  verdi! 

Birden Çokça Şeyi Düşünüyorlar!

Kekeleme konuşma akışında tutukluk yaşama, bir kelimeyi ya da bir sesi tekrarlayarak duraklama, sesi uzatarak konuşma halidir ve bir konuşma bozukluğudur. Ama her kekeleme bir konuşma bozukluğu değildir. Çünkü lisan gelişiminin hızlandığı devir olan 2 ile 4 yaş arasında, evlat birebir anda birçok şey düşünür, düşündüğü her şeyi o anda lisana dökmek velev. Bu periyotta evlat yavaş dönen gerçek yerkürede değil zihnindeki süratli dönen hayallerde yaşar ve gayrikâfi söz dağarcığı yüzünden mütalaalarını sözlerle ifade etmekte zorlanır.

Bu sebeple diyebiliriz ki; konuşmaya yeni başlayan 2-4 yaşları arasındaki çocuklarda mütalaa suratı konuşma suratından öndedir münasebetiyle bu evlatlar cümlelerinde duraklama ve yineleme yapabilir. Her ne kadar evladın yaşadığı bu durum kekeleme üzere görülse de aslında bu, gelişimsel takılmalardır. Aileler evladının bu tip bir kekemeliği ile karşı zıdda kalmışsa kaygı duymaya gerek yoktur zira gelişimsel takılmalar, hakikat ana peder tavrıyla çoğunlukla muvakkattir. Evlat kekeleme ya da takılmalar yaşadığı an; dikkati konuşmasına çekilmezse, akıllıca telaffuz yapması konusunda ağırlık yapılmazsa ve alay edilmeye maruz kalmazsa bu periyot en geç 7 yaş üzere, akıcı konuşmayla tamamlanabilir.

Kekemeliğin ortaya çıkmasında kalıtım kıymetli rol oynar ve binaenaleyh kalıtımsal yakınlığı olan bir evladın ruhsal sebeplerden etkilenmesi yüksek olasılıktır.

Çocuklarda Gerilim Kekemeliğe Yer Hazırlıyor!

Çocuklarda korku, gerilim, basınç kekemeliği başlatan ruhsal sebeplerdir. Yeni doğan bir kardeş, eşlerin boşanması, aile yakınlarından bir kayıp ya da geçirilen bir travma kekemeliği pratiklıkla başlatabilir. Kekemelik, ağırlıkçı aile tavırları ile büyüyen çocuklarda ve mahsusen erkeklerde kızlara nazaran, yaklaşık 5 kat daha sık görülür. Zira erkekler gerginlik hissettiklerinde, bu tansiyonu ses telleri üzerinde odaklaştırmaya eğilimlidir. Cinsiyet açısından en büyük farklılık ise 11-12 yaşları arasında gözlenir.

Kekeme evlat ile alay etmesi, akıcı konuşmaya zorlaması ve kekelediğini evlada duyurması yapılan en büyük günahlardandır. Bu yaklaşımlar evladı daha çokça gerilime sokacak ve evladın konuşmasını zorlaştıracaktır. Kekemeliği ortaya çıkaran değerli başka ruhsal sebepler; ani şok, duygusal gerginlik ve en çok da evladın yaşadığı dehşettir. Örneğin bir evladın köpeğin saldırısına uğraması, mektebin tuvaletinde unutulması, bozulan asansörde yalnız kalması, ebeveyni tarafından ihmal ve istismara uğraması ya da muallimi tarafından cezalandırılması birer ruhsal sebeptir.

Hanede ailesi ile zorluk çekmeden konuşabilen kekeme evlat; kalanaturel çiçek Doğal çiçek balııııık bir ortama girdiğinde, topluluk önüne çıktığında ya da yabancı bir kişi ile konuştuğunda kekelemesi artabilir. Kekeme evlatlar hislerini, akıcı konuşan evlatlardan çok daha ağır yaşar. Onların yaşadığı heyecan, sevinç ve hayret hisleri dahi konuşmalarını etkileyebilir. Evladında kekemelik olduğunu fark eden aileler evlatlarına karşı daha hassas yaklaşmalıdır. Yaklaşık 3-6 aydır görülen mahsusen 7 yaş sonrası devam eden kekemeliklerde aileler muhakkak klinik psikolog ile birlikte lisan ve konuşma terapistine başvurmalıdır. 

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/cocuk/cocuklarda-kekemelik-neden-olur-bir

den-fazla-seyi-dusunuyorlar-5de9f446853e4d6c38495668

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Konuşma,çocuk,Yaş,Kekemelik,Aile


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda kekemelik neden olur birden fazla şeyi düşünüyorlar!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin