Hamileler için kış hastalıklarından korunmanın 10 yolu

Soğuk hava yeterlice tesirini gösterdi. Münhasıran gebeler durumdan çok daha çokça etkileniyor. Pekala, kış aylarında nezle yahut grip olan ...


Soğuk hava yeterlice tesirini gösterdi. Münhasıran gebeler durumdan çok daha çokça etkileniyor. Pekala, kış aylarında nezle yahut grip olan gebeler ne yapmalı? Gebeler kış illetlerinden nasıl korunmalı? Hatun Marazları ve Tevellüt Eksperi Op. Dr. Sibel Malkoç, kış hamilelerine tekliflerde bulundu.

1. Bulunduğunuz ortamın havasını saf tutun

Kış mevsiminde konutunuzun örtülü kalması sebebi ile doğal gaz, toz, tütün eserlerine bağlı oluşacak hava kirliliği gebelerin sıhhatini değerli ölçüde tesirler. Bu nedenle tertipli olarak her gün konutu havalandırmak gerekir. Duru havanın içeri, kirli havanın dışarı çıkması, sizin ve bebeğiniz için gereklidir.

2. Saklı mekanlarda çokça kalmayın

Grinaturel çiçek Doğal çiçek balıııı enfeksiyonların arttığı kış aylarında, havalandırması gayrikâfi saklı meydanlar ve kalanaturel çiçek Doğal çiçek balııııık ortamlardan (Alışveriş merkezi gibi) uzak durun. Ayrıyeten sigara içilen açık yahut saklı ortamlarda mutlaka bulunmayın.

3. Yakın temastan uzak durun

Kış aylarında grip, nezle ve üstcilt effüs yolu enfeksiyonu üzere bulaşıcı hastalıklarda artış olur. Bunun için ana adayları tokalaşmak, sarılmak ve öpüşmekten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Tokalaşmanın bir zarar vermeyeceği düşünülmemelidir. Eller mümkün olduğunca sık ve bol su ile yıkanmalıdır.

4. Hava geçirme özelliği olan kıyafetleri tercih edin

Soğuk hava sebebi ile sentetik, hava geçirmeyen ve terleten kıyafetler mantar üzere enfeksiyonlara neden olabilir. Ana adayları tek kesim kalın kıyafetler konumuna, kat kat pamuklu ve yumuşak yünlü giysiler tercih etmelidirler. Böylelikle gerektiğinde tek tek çıkarabilme avantajı olacaktır. Bilhassa hava geçirme özelliği olan giysileri tercih ederek terlemeden kaçınmak gerekir.

5. Müsait ayakkabı seçimini unutmayın

Kar ve buzda kayıp-düşme riski unutulmamalı ve yerle iyi ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Duruşu destekleyen, alçak topuklu, rahat ve kaymayı engelleyen tırtıklı tabana sahip ayakkabıları tercih etmek gerekir. Ayakların sıcak olmasını sgöz yaşı dökmek (ağlamak) için pamuklu ve yünlü çoraplar giyilmesi gerekliliği unutulmamalıdır.

6. Grip aşınızı yaptırın

Kış aylarında grip salgınlarından korunmak için, kesinlikle grip aşınızı yaptırın. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki grip aşısının gebelikte yapılmasının, bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bilakis gebelik bağışıklık sisteminin düşük olduğu bir periyot olduğu için aşılanmakta mutlak yarar vardır.

7. Beslenmenize dikkat edin

Bağışıklık sistemini zorlendirerek, bulaşıcı marazlara karşı savunmayı artıracak; mandalina, portakal, kivi, limon, domates, avokado (C vitamininden zengin) üzere azıkları bolca tüketmeyi unutmayın. D vitamini ve kalsiyum muhtaçlığının bilhassa kışın arttığını unutmayın. hamilelik müddetince kalsiyum anadan bebeğe geçtiği için, ana adayının kalsiyum muhtaçlığı 2 katına çıkar. Bunun için naturel çiçek Doğal çiçek balııııık cephesinden güçlü olan kış mevsiminde hem kalsiyum hem de D vitamini açısından bolca naturel çiçek Doğal çiçek balııııık tüketin. Doğal çiçek balıııklar doğal D vitamini içerir. hamilelik periyodunda tüketilebilecek en kıymetli deniz eserleri; hamsi, uskumru, istavrit, palamut üzere yüzeyde yaşayan naturel çiçek Doğal çiçek balıııııklardır. Ziyade ölçü da ağır metal içeren midye, kılıç naturel çiçek Doğal çiçek balııııığı üzere cilt n su eserlerinden uzak durulmalıdır.

8. Ehliyetli likit almayı unutmayın

Kış mevsiminde susama hissi pek olmayacağı için; vücut suyunu istikrarda tutabilmek için günde 2 litre likit almayı unutmayın. Likit alımını süt, taze sıkılmış meyve suları ve şekersiz komposto ile desteklemek iyi olacaktır.

9. Açık havada yürüyüş yapın

Havanın soğuması ile daima meskenin içinde kalmak kilo artışı, depresyon ve dolaşım meselelerine yol açabilir. bütün bu nedenlerden ötürü her gün 1 saat açık havada yürüyüş yapmak hem bedensel hem de ruhsal olarak ana adaylarına çok düzgün gelecektir.

10. Konuttaki havanın nemlendirilmesini için önlem alın

Yeniden konutlarda kaloriferin kuruttuğu havanın nemlendirilmesi için önlemler alınması yararlı olacaktır. Kuru ortamda bulunmak enfeksiyon riskini ve boğaz tahrişini tetikler.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/hamilel

er-icin-kis-hastaliklarindan-korunmanin-10-yolu.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hava,Kış,Grip,sebep,Anne,Hamileler


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamileler için kış hastalıklarından korunmanın 10 yoluBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin