Kulak çınlaması neden olur şeker hastalığı sebebi olabilir!

Kulakta birçok devir çınlama üzere duyulan ses, uğultu, zil sesi, hışırtı, nabız sesleri üzere kendini gösteren kulak çınlaması, her yaştan ...


Kulakta birçok devir çınlama üzere duyulan ses, uğultu, zil sesi, hışırtı, nabız sesleri üzere kendini gösteren kulak çınlaması, her yaştan insanın hengam zaman başına gelen meselelerden biri. Beş dakikadan az sürebilir, bir hafta da devam edebilir. Bu nispeten yaygın ve olağandır. Kulak çınlamasının nedenleri henüz tam olarak açıklanamasa da kimi illetlerin habercisi olduğu biliniyor. İşte kulak çınlamasının nedenleri ve tedavisi!

Şeker marazı sebepi olabilir

Kulak çınlamasının pek çok sebebi olabilir. Bir kulak kirinin çınlamaya sebep olabileceği üzere, uzun vade yüksek ses maruz kalma, yabancı cisim, kulak zarında delinme, orta kulak iltihabı, orta kulakta likit birikmesi, iç kulak gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n zarar görmesi, orta kulakta bulunan kemiklerin eklemlerinde sertleşmesi de çınlamaya neden olabilir. Ayrıyeten şeker illeti kulak çınlamasının sebebi olabilir. Şeker marazının yanı sıra işitme kaybı, alerji, tansiyon oynamaları, meniere denen kulak içi tansiyonu, anemi, menopoz periyodu, hormon değişiklikleri, baş ve boyun yerinde yaşanan travmalar, tiroid, anevrizma denen damar genişlemeleri, işitmeyi sağlayan hudutlarda bulunan tümör, yanlış ilaç tasarrufu, nörolojik ve metabolik ve psikiyatrik marazlar da kulak çınlamasının sebeplerinden.

Şeker ve sigaradan uzak durmak gerekiyor

Kulak çınlamasının azaltılmasına yönelik yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunma, kan basıncının denetimi, tuzlu yiyeceklerden uzak durma, kahve, kola ve sigaradan uzak durma, egzersiz yapma çınlamayı giderecek tedbirlerden kimileri.

iyileştirme edilmezse işitme kaybına neden olabilir

Bir haftadan uzun süren kulak çınlamaları patolojik çınlama olarak isimlendirilir. Belirtilen vadeden daha uzun süren patolojik çınlama, mütemadi kulak çınlaması üzere durumlara umumiyetle işitme kaybı da eşlik eder. Kulak çınlamasının tedavi prosedürleri çınlamanın sebepine şekilleneceğinden tedavi seçenekleri hayli geniş bir yelpazede yan alır. Örneğin kulak yolundaki buşon denilen kulak kiri ya da yabancı cismin çıkartılması bir tedavi tekniğidir. Kulak zarının delinmesi cerrahi bir müdahale gerektirebilir.  Çınlamaya, işitme kaybının da eşlik ettiği birtakım durumlarda işitme cihazı önerilebilir. Bu yolla hem işitme kaybı hem de çınlama şikayeti gicilt lir.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/kulak-cinlamasi-neden-olur-seke

r-hastaligi-sebepi-olabilir-5de8bbd96876105ff862ccd8

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Kulak, ,İşitme,sebep,Süre,Kaybı,iyileştirme,Ses,Olabilir


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kulak çınlaması neden olur şeker hastalığı sebebi olabilir!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin