Arpanın faydaları nelerdir? Arpa hangi hastalıklara iyi gelir? Arpa nasıl tüketilir?


Vücudun günlük lif gereksiniminin yüzde 25'ini rahatlıkla karşılayan arpa hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. En eski besin olan ...


Vücudun günlük lif gereksiniminin yüzde 25’ini rahatlıkla karşılayan arpa hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. En eski besin olan arpa mineral ve vitamin açısından epey güçlü olduğundan insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağlar. Pekala arpanın yararları nelerdir? Arpa hangi marazlara âlâ gelir? Arpa nasıl tüketilir? Haberin detayında tüm merak edilen bu soruların karşılıklarını bulabilirsiniz.

Buğday ailesine ilişkin olan arpa yüzyıllardır tüketilir. Yerküre üretim sıralamasında mısır, buğday ve pirinçten sonra gelen arpa, alternatif besindir. Protein bedeli yüksektir. Karanaturel çiçek Doğal çiçek balııııgasun yazıtlarında geçen arpa her noktada farklı emellerle kullanılmıştır. Lif ve mineral bakımından da güçlü olan arpa, suyu insan sıhhatinde münhasıran metabolizmaya olumlu ek sağlar. Orta Asya ve Asya kültürünün birinci besin menşesi olan arpadan elde edilen undan hem yemek hem de ekmek yapılırdı. Çeltikleri hane çatılarında kullanılırdı. İçerdiği karbonhidrat sayesinde kış ayları boyunca vücut sıcaklığını yüksek tutan buğday, bu yüzden hem beşerler hem de hayvanlar tarafından tüketilir. Sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde pratik yetiştirilen arpa yeşerene kadar bol su isteyen ama sonrasında yalnızca güneşe gereksinim duyar. Bu yüzden yetiştirilme meydanı yerküre umumunda geniş bir yelpaze de bölge alır. seçenek tıpta hazım marazları için doğal ilaç yapılır. Böbreklerin işlevselliğini artırarak daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

ARPANIN YARARLARI NELEDİR? ARPA HANGİ MARAZLARA DÜZGÜN GELİR?

Öteki buğday ailesine ilişkin olan besinlerden daha kaliteli karbonhidrata sahiptir. Yapılan araştırmalarda tertipli ve ehil ölçüde tüketildiğinde vücut sıhhatinin muhtaçlığı olan enerjiyi basitçe sağlar. Lakin haddinden fazla tüketimi tavsiye edilmez.

Magnezyum kanda bulunan unsurları dengeleme de tesirlidir. Arpa magnezyum da güçlü bir besindir. Mahsusen kandaki şeker seviyesini düşürür. Bunun akabinde yüksek tansiyon ve damar hastalıklarına taban hazırlayan sıhhat meselelerini da en aza indirir.

İnsan vücudunda biriken iltihabı sökmede tesirli olan arpa, naturel çiçek Doğal çiçek balııııgam ya da idrar yoluyla bunun atılmasını sağlar. İltihap oluşumu erkeklere orantıyla bayanlarda daha ziyade görülür. 

Istenilmeyen kolesterol seviyesi kimi besinlerden dolayı yükselmektedir. Bu seviyenin yükselmesi kalppp hastalıklarına davetiye çıkarır. Ama arpa içerdiği hususlar sayesinde bed kolesterol seviyesini düşürerek uygun olanın seviyesini yükseltir.

Beta glucam içeren arpa, bağırsakların fonksiyonlarını yükselterek hem ishali hem de kabızlığı handikaplar. Münhasıran hazırlanan arpa suyunun içine limon suyu da eklendiğinde bağırsaklardaki tüm bakteri ve virüslerin dökülmesini sağlar. 

Yapılan kimi araştırmalarda kolon kanserini engellediği ortaya çıkarılmıştır. Lakin bu durum büsbütün kişiler üzerinden deneylenmemiştir. 

Kilo vermek isteyenler içinde ülkü bir besin olan arpa, kaynatılıp içerisine yeşillik eklenerek ara öğün de salata olarak tüketilebilir. 

– Bir orta uzunluk adele(adele(kas))eyi orta uzunluk bircilt cereye koyup düzgünce yıkayın. Daha sonra birebir adele(adele(kas))eyi 3 defa tepeleme su ile doldurupcilt cereye ekleyin. Kaynatın su yoğunlaşınca altını kısıp arpalardan süzüp için. Arpanın israf olmaması için yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz. 

ARPANIN ZARARI VAR MIDIR?

Çok güçlü mineral ve vitamin içerdiğinden alerjik reaksiyona neden olma ihtimali yüksektir. Bu yüzden mütehassıslar gün içerisinde az ölçüde tüketilmesini önerir.

Süratli tesir sağladığından akciğer ve karaciğer fonksiyonlarını ölçüsüz çalıştırarak çabuk tükenmelerine yer hazırlar.

Çölyak illetine neden olma ihtimali nispeten yüksektir.

Haddinden fazla tüketildiğinde gaz sıkışmasına meydan hazırlar.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Arpanın faydaları nelerdir? Arpa hangi hastalıklara iyi gelir? Arpa nasıl tüketilir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin