Burun damlası bağımlılık yapabilir

Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Illetleri Kısmından Prof. Dr. Sefa Dereköy, bilinçsiz burun damlası tasarrufuna ait ...


Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Illetleri Kısmından Prof. Dr. Sefa Dereköy, bilinçsiz burun damlası tasarrufuna ait ikazlarda bulundu.

Prof. Dr. Dereköy, burun tıkanıklığı şikayeti için çeşitli damlalar uygulandığına dikkati çekerek “Bu emelle serum fizyolojik dediğimiz tuzlu su ve okyanus suları da başta olmak üzere damar büzücü tesire sahip olanlar ve alerjiye karşı kullanılan steroid içerikli burun spreyleri kullanılıyor. Bu ilaçlar yalın burun damlası olarak görülmeyip kesinlikle tabip tavsiyesi ile kullanılmalı. Muhitimizde sıhhat eğitimi almamış yakınlarımızın tavsiyesi ile yahut onlara yazılmış ilaçlardan yararlanmaya çalışmak zarar verebilir” diye konuştu.

Kalıcı burun tıkanıklıkları oluşabilir

Vücuda uyguladığımız her ilaç pratiği mevcut dengeyi bozabilir. Burun damlası da burun içi dengeyi bozabilir. Bu hususta evlatlarımız daha hassas bir öbektir. Bebek ve evlatlarımızda kullanacağımız burun damla ve spreylerinin muhakkak kompetan tavsiyesi ile onaylanmış olması gerekir.

Münhasıran burun içi damarlarını büzerek tesir yapanların uzun müddet uygulanması halinde dokuların bu ilaçlara yanıtında bozulmalar meydana gelebilir. Dokular bu ilaçlara karşılık veremediği üzere daha da şişer ve olağanda olmadığı kadar büyür.

Bu durumda kalıcı burun tıkanıklıkları oluşabilir. Burun damlalarının hangisinin kullanılacağına, hangi vade ve doz uygulanacağına ama tabip karar verebilir. Serum fizyolojik, okyanus suyu üzere damlalar hayatın bir modülü olmamalı. Damar büzücü ilaçların 3-5 günden çokça tasarrufu ise kalıcı doku zarar(zarar(hasar))larına yol açabilir.

Kadinvekadin

http

://www.kadinvekadin.net/burun-damlasi-bagimlilik-yapabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

BurunBeğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

48
14 shares, 48 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun damlası bağımlılık yapabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin