Mavi ışık çocuklarda bellek zayıflığına sebep oluyor

Uykuya tesirleri üzerinde tartışılan mavi ışığın sıhhat için gerekli olduğunu lakin geceleri mavi ışığa maruz kalındığı durumda vücut saatinin ...


Uykuya tesirleri üzerinde tartışılan mavi ışığın sıhhat için gerekli olduğunu lakin geceleri mavi ışığa maruz kalındığı durumda vücut saatinin bozulduğunu söyleyen Nöroloji Eksperi Doç. Dr. Burcu Örmeci, mahsusen gelişme çağındaki evlatların gece mavi ışığa maruz kalmamaları gerektiğini belirterek, “Mavi ışığa maruz kalmış çocuklarda bellek nispeten zayıf olur” dedi.

Melatonin hormonunu istikrarsızlaştırıyor

Son günlerde üzerinde çok çokça konuşulan mavi ışığın zararlı bir ışık üzere algılandığını söyleyen Doç. Dr. Örmeci, bu noktada asıl kıymetli olan noktanın maruziyet müddeti ve vakti olduğunu söyledi. Mavi ışığın güneşten gelen ve gündüz gördüğümüz kısmının bizim sağlıklı yaşamamız ve sağlıklı uyumamız için çok gerekli olduğunu belirten Doç. Dr. Örmeci, “Sorun mavi ışığın mavi olmasında değil, mavi ışığa gece maruz kalmamızda. Gece ışığa maruz kalmamamız gerekiyor olağanda yahut maruz kaldığımız ışığın daha yumuşak, sarı tonlarda olması gerekiyor fakat tekrar de bunun mühletinin çok uzun olmaması gerekli. Mavi ışığa gece maruz kaldığımızda vücut saatimiz ve uyku istikrarımız bozuluyor. Melatonin hormonunda karışıklıklar ortaya çıkarak, sentezlenmemeye başlıyor. Bu durum da uykumuzun hem kalitesini hem vadesini hem de cilt nliğini etkiliyor” dedi.

Kalitesiz uyku tüm sistemleri etkiliyor

Uyku düzensizliğinin birçok sıhhat problemine da neden olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Örmeci, laflarına şöyle devam etti: “Vücudumuzun tüm sistemleri uykuda düzenleniyor. Binaenaleyh yeteri kadar uyunmadığında sistemler arasında uyumsuzluk çıkıyor. Bu durum da hormonel sorunlardan, tansiyona, şekere, mide bağırsak illetlerinden, eklem, adele(adele(kas)), damar rahatsızlıklarına kadar birçok sorunu tetikleyebiliyor. Bu nedenle kaliteli ve kâfi uyku çok önemli” dedi.

Kalıcı bellek bozukluklarına neden olabiliyor

Mahsusen gelişme çağında olan çocuklarda bellek zorlendirmenin ve hafıza oluşturmanın eğitim, talim için ehemmiyetine işaret eden Doç. Dr. Örmeci, gece mavi ışığa maruz kalan çocuklarda da uyku sıkıntıları ve beraberinde hafızayla ilgili meselelerin yaşanabileceğini anlattı. Doç. Dr. Örmeci bellek dertleriyle ilgili, “Çok net bildiğimiz bir gerçek var ki, bellek kuvvetlendirme ve hafıza uykuda gerçekleşir. Yani evladın bütün gün öğrendiği haberler lakin uyku sırasında dimağda kalıcı olarak protein sentezleri haline getirip, yerleştirilir. Gece mavi ışığa maruz kalındığı hengam, yetişkinler üzere evlatların da uykuları bozulacaktır. Şık uyuyamayan hiçbir evlat istediği kadar ağır çalışsın, gündüz aldığı malumatları dimağına kalıcı olarak yerleştiremeyecektir. Uzun vadede mavi ışığa maruz kalarak büyüyen bir evlatla, mavi ışığa maruz kalmadan büyümüş bir evlat arasındaki en büyük fark bellekte ortaya çıkar. Mavi ışığa maruz kalmış çocuklarda bellek nispeten zayıf olur.” tabirlerini kullandı.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadi

n.net/mavi-isik-cocuklarda-bellek-zayifligina-sebep-oluyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Uyku,Çocuk,Bellek,Gece,Mavi,Maruz,Gün


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mavi ışık çocuklarda bellek zayıflığına sebep oluyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin