Ördek etinin faydaları nelerdir? Ördek eti hangi hastalıklara iyi gelir?


4000 yıldır tüketilen münhasıran Uzak şark yöresinin vazgeçilmez yemeklerinden biri olan ördek etinin insan sıhhatine yararları olduğunu ...


4000 yıldır tüketilen münhasıran Uzak şark yöresinin vazgeçilmez yemeklerinden biri olan ördek etinin insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor muydunuz? Günlük 100 gramı bile vücudun gereksinimi olan vitamin ve mineralleri ziyadesiyle sağlar. Gelgelelim kolesterol içerdiğinden şiddetli tüketilmesi tavsiye edilmez. Pekala ördek etinin yararları nelerdir? Ördek eti hangi illetlere düzgün gelir? Haberin detayında bu soruların detayını sizler için araştırdık.

Eski Yunan medeniyetinden Çin tarihine ve eski Türklerin mutfak kültürüne kadar uzanan ördek eti insan sıhhati açısından nispeten kıymetlidir. Bu yüzden kış ayları ile bir arada sonbaharda avlanan ve temizlenen ördek eti sofraların vazgeçilmezi olurdu. İnsan vücudunun günlük gereksinimi olan proteinin yüzde 100’ünü karşılar ve kuvvet verir.

Adele(kas) ve kemik dokularını tekrar onaran ve kuvvetini artıran ördek eti günümüzde helen köy sofralarının baş tacıdır. Beyaz et arasında tavuk ve kazlardan daha yararlı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. İçerdiği uçucu yağ ise vücutta kuvvete dönüşür.

Görünüş olarak al olduğundan sığır etiyle karıştırılır. Olağan ete nazaran lif nispeti yüksek olan ördek etinin yağı kaz etinin yağına nazaran daha azdır. Etinden pastırma yapılır. Başkaca ciğeri de yaygın olarak tüketilir.

ÖRDEK ETİNİN YARARLARI NELERDİR? ÖRDEK ETİ HANGİ ILLETLERE DÜZGÜN GELİR?

Yüksek ölçüde demir içerdiğinden kandaki kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n sayısını artırarak anemi üzere önemli illetlerin riskini azaltır.

Pek çok vitamin ve mineral bakımından varlıklı olan bu et besinlerde nadiren bulunan B3 vitamini olarak bilinen niasindir hususunu yüksek ölçüde içerir. Bu unsur metabolizmadaki yağı kuvvete çevirerek vücudun yağ tutmasını önler. Ayrıyeten makûs kolesterol seviyesini düşürerek kalppp ve damar hastalıklarına düzgün gelir.

Vücudumuzun protein sentezi için B6 vitaminine gereksinimi vardır. Ördek eti bu muhtaçlığı yüzde 60 karşılar. Bu sayede antikor oluşturarak vücudu illetlere karşı kuvvetlendirir.

Metabolizmanın daha güzel çalışması için kimi enzimlere gereksinimi vardır. Bu enzimler sayesinde vücut kilo almaz. Bu enzimler selenyum ve çinko üzere minerallerdir. Selenyum bilhassa tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını destilave ederek hormonları istikrarlar. Bu sayede ergenlik geçişlerinde adet periyotlarında ya da hamilelik sürecindeki dengesizliği düzenleyerek daha sağlıklı bir geçiş sağlar.

Çinko unsuru ise bağışıklığı artırarak bağımsız radikallerin sayısını azaltır. amansız hastalık(kanseer) riskini ortadan kaldırmada da tesirli bir mineraldir. Örek eti bu iki mineral bakımından nispeten zengindir. 100 gramlık bir ördek eti günlük selenyum ve çinkonun yüzde 60’ını karşılar.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Ördek etinin faydaları nelerdir? Ördek eti hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin