Sakatlığa rağmen spora devam etmek kariyeri bitirebilir!

Op. Dr. Osman Lapçın, bir sporcunun tedavi yahut rehabilitasyonu  tamamlanmadan, müsabakaya devam etmesinin uzun periyotta önemli sıkıntılara ...


Op. Dr. Osman Lapçın, bir sporcunun tedavi yahut rehabilitasyonu  tamamlanmadan, müsabakaya devam etmesinin uzun periyotta önemli sıkıntılara yol açabileceğini mahsusen vurguladı. Lapçın, menüsküs yırtığı yahut ön çapraz bağ yaralanması olan bir sporcunun bunu ihmal etmesi sonucunda oluşacak kalıcı zarar(zarar(hasar))lar sebebiyle kariyerine son vermek zorunda kalacağının altını çizdi.

SAKATLIK SORUNU YAŞADIĞI HALDE SPOR ederSA KARİYERİNE ZARAR VEREBİLİR

Her spor branşının kendine has olarak fizikî hazırlık aktiviteleri gerektirdiğini tabir eden Op. Dr. Osman Lapçın, bir sporcunun sakatlık sorunu yaşadığı halde spor yapmaya devam ederse kariyerine zarar vereceğini tabir etti.

Müsabaka öncesinde kondisyon ve fizikî egzersizlerle hazırlık yapmış olmanın muhtemel sakatlık risklerine karşı bir tedbir olacağına değinen Osman Lapçın, “Kazanma yahut kaybetmenin laf konusu olabileceğini kabullenmek vücudun hudutlarını zorlayarak yaralanmaya yol açılmasını engelleyecektir.” diye konuştu.

SONLARI ZORLAMAMAK YARALANMALARI ÖNLER

Sporu kurallarına iyi olarak yapmak mahsusen müsabaka sporlarında ikili sert uğraşlardan kaynaklanan yaralanmaları azaltacağının altını çizen Lapçın, “Sporu tekniğine münasip olarak yapmak vücudun hudutlarını şiddetli zorlamadan birebir sonuca ulaştıracağı için yaralanmaları önleyebilecektir.” açıklamasında bulundu.

Makûs bir tabanda ya da müsait olmayan aksesuarla uğraşa çıkmanın sakatlık riskini arttıracağını tabir eden Osman Lapçın, yaş ve cinsiyetin de kimi yaralanmalar için risk artırıcı bir etken olduğuna değindi. Lapçın şöyle devam etti: “Sportif faaliyetler esnasında kurallara uyulmaması, belirlenen tekniklerin dışına çıkılması, müsabaka içerdiği için vücudun hadlerinin zorlanması, gerekli fizikî hazırlığın yapılmadan müsabakaya çıkılması, ruhsal olarak hazır olmamak yahut fazlaca koşullanmak, içtimaî ve ekonomik beklentiler sebebiyle yeniden vücudun hadlerini zorlamak yahut sıhhat sıkıntılarını ihmal etmek spor yaralanmalarına yol açabilir.”

HALI SAHA MAÇLARI YARALANMALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR 

Hiçbir fizikî hazırlık yapmadan yalnızca cümbüş için ayan aralıklarla halı meydanda maç yapmak üzere sportif aktivitelerin spor yaralanmalarına davetiye çıkarttığını bilhassa vurgulayan Lapçın kondisyon ve adele(adele(kas)) gücü olarak hazırlıksız yılda 1 kere kayak yapmanın da birebir biçimde önemli sakatlıklara yol açabileceğine dikkat çekti.

Rastgele bir sakatlık yaşanmaması için sportif faaliyetler öncesinde kesinlikle kondisyon, adele(adele(kas)) gücü ve esneklik açısından hazırlık yapılmasının değerine değinen Osman Lapçın, “Özellikle profesyonel sporcuların beslenme, uyku, alışkanlıklar ve içtimaî ömürlerinin hem sportif muvaffakiyet için hem de sakatlanmaların önlenmesi için değer taşıdığını bilmeleri gerekir.” diye konuştu.

SPORCU SAKATLIĞI FUTBOL KADAR GAYRI BRANŞLARDA DA YAŞANIYOR

Spor yaralanmaları her ne kadar çok göz önünde olduğu için futbolda daha sık oluyor üzere gözükse de basketbol, tekvando, hentbol, voleybol, judo, atletizm üzere branşlarda daha sıklıkla ortaya çıktığının altını çizen Op. Dr. Osman Lapçın kelamlarını şöyle sürdürdü: “Spor yaralanması meydana geldiği an müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Gerekirse müsabaka bırakılmalı ve tedavisi hassasiyetle yapılmalıdır. iyileştirme sonrası spora dönüş için rehabilitasyon ve o spor kısmının gerektirdiği fizikî hazırlık tamamlanana kadar sabırla ve disiplinle çalışılmalıdır. Bu hem sporcunusporcunun sıhhati için gerekli hem de bununla ilintili olarak uzun devirde tıpkı performansı, başarıyı ortaya koyması için gereklidir.”

Sakatlanma yaşayan bir sporcunun sakatlanmaya karşın müsabakaya devam etmesinin yanlış olduğunu münhasıran belirten Lapçın kelamlarını şöyle tamamladı: “Sporcu tedavisi yahut rehabilitasyonu tamamlanmadan, kondisyon yahut fiziksek olarak hazır hale gelmeden müsabakaya çıkması yanlıştır. Tahminen o müsabaka için âlâ bir netice alacaktır, gelgelelim uzun devirde sürdürülebilir bir muvaffakiyet olmayacaktır. Örneğin menüsküs yırtığı yahut ön çapraz bağ yaralanması olan bir sporcunun bu meselelerine karşın tedavisini ertelemesi menüsküs yırtığının büyümesine, daha kompleks hale gelmesine yol açacaktır, ya da ön çapraz bağı yırtık olan sporcu bunu ihmal ederse ek olarak menüsküs ve kıkırdak zarar(zarar(hasar))ları oluşmasına yol açacaktır. Bu durumda çok daha uzun yı

llar başarılı olabileceği bir ortamda performansı düşecek. Velev bu spora, oluşan kalıcı zarar(zarar(hasar))lar sebebiyle son vermek zorunda kalabilecektir.”

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/sakatliga-ragmen-spora-devam-etmek-kariyeri-bitirebilir-5df09af707b175051f67ccea

Spor,Müsabaka,Yaş,Yol,Sakatlık,Hazırlık,Fiziksel,iyileştirme


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sakatlığa rağmen spora devam etmek kariyeri bitirebilir!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin