Adet gecikmesi hamilelik belirtisi mi? Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Adet gecikmesi nedenleri


Olağan koşullar altında adet düzensizliği görülmemesine karşın bir türlü adet olmayan bayanların şüphelendiği birinci mevzu hamilelik ...


Olağan koşullar altında adet düzensizliği görülmemesine karşın bir türlü adet olmayan bayanların şüphelendiği birinci mevzu hamilelik belirtisidir. Adeti geciken her bayan belkide sıhhat meselesinden bile evvel gebe kaldığını düşünebilmektedir. Evet adet ne kadar gecikirse gebe olunur? Adet gecikmesi kesin hamilelik belirtisi mi? Adet gecikmesi neden olur? Adet gecikmesi tehlikeli mi, adet en ziyade kaç gün gecikmeli? Adet belirtisi ile hamilelik belirtisi arasındaki farklar…

Adet periyodu tertibe oturmuş bir hatunun kullandıkları birtakım ilaçlar, gerilim, üzüntü ya da hava değişimi üzere kimi nedenlerden ötürü adeti gecikebilir. Bu türlü durumlarda umumide akla birinci gelen ya hamilelik kuşkusu ya da rastgele bir sıhhat sorununun olabileceğidir. Daha çok birinci seçenek düşünülür ve bunun için de bayanların en çok araştırdığı husus adet gecikmesinden ne kadar sonrasında gebe kalınabileceğidir. Adet gecikmesi durumunu konuşabilmek için birinci evvel kaç günde bir adet görülür bunu bilmek gerekir. Bu yüzden her hatunun muhakkak adet günlerini bir mekana not etmesi tavsiye edilmektedir. Adet gecikmesinin hamilelik belirtisi mi olup olmadığı bir kenara rastgele bir sıhhat derdine işaret edip etmediği de değerlidir. Evet adet gecikmesi neden olur? Adet gecikmesinden kaç gün sonra hamilelik katılaşır? Adet gecikmesi ile hamilelik belirtileri farkları neler? İşte hatunların yanıtını en çokça aradığı o soruların cevabı…

ADET GECİKMESİ sebep OLUR? ADET GECİKMESİ nedenLERİ

Her ay başında bir görülen adet kanamaları ile ilgili yapılan araştırmalarda, her 4 hatundan 1’inin adetinin farklı aralıklarda olduğu yani sistemsiz olduğu görülmektedir. Adet gecikmesinde birinci şüphelenilen şey hamilelik belirtileri olsa da kimi etkenlerden de kaynaklanabilir. Adet gecikmesinin nedenlerine baktığımızda birçok farklı etkenin bu durumda tesirli olduğunu söyleyebiliriz. Kimseden şahsa nazaran değişebilen bu durum daha çok hormonal farklılıklardan ötürü oluşan adet düzensizliği, diyabet, depresyon, dış gebelik, yumurtalık kisti ve menopozdan kaynaklanabilir. Hekim tarafından tertipli olarak kullanılması önerilen birtakım medikal ve bitkisel ilaçlar, bil hassa sonraki gün hapı ve tevellüt denetim hapları menstrüel döngünün bozulmasına yol açar. Gerilim, üzüntü üzere duygusal değişimler de adet düzensizliği görülmesinde sık karşılaşılan bir faktördür.

ADET kan akmasıSI KAÇ GÜNDE BİR GÖRÜLÜR?

Hormonlarında rastgele bir sorun yaşamayan, gerilim yapmayan, sigara ve alkol üzere zararlı alışkanlıklardan uzak duran bir hatunun sıradanda 21-35 gün aralığında adet kanamasının görülmesi beklenir. Ergenlik ve menopoz süreçlerinde birtakım değişimler de yaşanabilir. Umum olarak baktığımızda her hatunun senede 1-2 kere adet gecikmesi yaşaması anormal bir durum değildir. Lakin bu durumun sık sık kendini tekrarlaması yahut gecikmenin uzun sürmesi hamileliğin ya da gayrı durumların işaretidir. Bu hususla ilgili muhakkak eksper görüşü alınmalıdır.

Umumide 28 günde bir görülen adet kanaması kimilerinde 35 güne kadar uzayabilir. Bir evvelki ayda görülen adet kanamasından 40 gün geçmesi önemli bir durumdur, doktora gidilmelidir.

ADET GECİKMESİ SIHHAT PROBLEMININ HABERCİSİ Mİ? ADET GECİKMESİ NE DEVIR TEHLİKELİ?

Her bayanın adet devri periyodunda senede 2’den daha ziyade gecikme görülüyorsa ve bu gecikmeye de ağrı eşlik ediyorsa adet gecikmesinde tehlikeli bir durumdan şüphelenilebilir.

ADET GECİKMESİ HAMİLELİK BELİRTİSİ Mİ?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen adet gecikmesi durumunda doktora gidilmişse ve rastgele bir sıhhat sorunu teşhisi konulmamışsa konutta ya da hastanede hamilelik testi yapılmalıdır. Konutunuza yeni bir aile üyesinin gelip gelmeyeceğini merak ediyorsanız daha ziyade beklemenize gerek yok! Adetiniz de geciktiği için hamilelik talihiniz yüksek demektir. Bir evvelki ayın üzerinden 35 gün geçmiş ve hala adet olmadıysanız ana adayı olup olmama durumunuzu netleştirin.

ADET ÖNCESİNDE VÜCUDUMUZDA NELER OLUR? HAMİLELİK BELİRTİSİNE MISAL ÖZELLİKLER…

Adet devrine yakın bir aralıkta vücudumuzda oluşan birtakım değişimler tıpkı hamilelik dönemindekine aynısı(bezneri) belirtiler ile kendini ele verebilir. Örneğin; göğüslerde hassaslaşma, ani ruhsal farklılıklar, şişkinlik hali ve daima idrara çıkma durumundan bahsedilebilir. gebelik belirtisine benzeyen lakin hamilelikle alakalı olmayan işaretler ise şu formdadır:

Yumurtlama epeyce pr

ogesteronda artış gözlenir. Bu durum ise hamileliğe benzeyen birtakım erken semptomların oluşmasına yol açabilir. Tevellüt denetimini daha yeni bırakmış kimseler bu belirtiler önünde daha çok etkilenebiliyor, münhasıran de birinci adet döngülerinde belirtiler daha sıklaşır.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adet gecikmesi hamilelik belirtisi mi? Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Adet gecikmesi nedenleriBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin