Trüf mantarının faydaları nelerdir? Trüf mantarı hangi hastalıklara iyi gelir? Trüf mantarı nasıl tüketilir?


Imajından dolayı tüketilmedi pek tercih edilmeyen lakin tam bir vitamin ve mineral deposu olan trüf mantarı hakkında merak edilenleri sizler ...


Imajından dolayı tüketilmedi pek tercih edilmeyen lakin tam bir vitamin ve mineral deposu olan trüf mantarı hakkında merak edilenleri sizler için araştır. Imaj olarak siyah kömüre benzeyen trüf mantarının tıpkı devranda yağı da çıkartılıp kullanılır. Pekala türf mantarının yararları nelerdir? Trüf mantarı hangi illetlere uygun gelir? Trüf mantarı nasıl tüketilir? Haberin detayında trüf mantarına sair bu soruların karşılığını bulabilirsiniz.

Meşe ağaçlarının olduğu kesimlerde bulunan trüf mantarı, kokusu olan bir mantar cinsidir. Yerkürenin bütün nahiyelerinde bulunur. Lakin en sık rastlandığı yer Akdeniz’dir. Manzara olarak kömüre benzetilen trüf mantarına birtakım yörelerde kara elmas denir. İtalya mutfağının vazgeçilmez lezzetidir. Çok sert bir yapısı olduğundan pişirildiğinde sulanmaz. Bilin 70 çeşidi olan trüf mantarı meşe ağaçlarının dibinde yetiştiğinden onlara ilişkin asitleri de taşımaktadır. Taraf altında kaldığından bu mantarı eksperlerin ya da mantardan yeterli anlayan kimselerin toplaması daha makuldür. Ortalama ceviz büyüklüğünde olan bu mantarlar, en hoş tadı tazeyken verir. Fransa’daki köylülerin geçim aslı olan trüfleri almak için kişiler adeta birbirleriyle yarışırlar. Yüzyıllar boyunca alternatif tıpta da kullanılan trüf mantarının bir başka özelliği de yağının çıkartılıp kullanılmasıdır. 

TRÜF MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

En çok mutfakta kullanılan trüf mantarı; salata ve sos imalatında kullanılır. Bunu yanı sıra makarnaya aperatif olarak eklenir.Kendine has kokusu ve aroması vardır. sıhhatli tüketim yolları olan trüf mantarı tıpkı hengamda fırına kaşar ya da başemal sos ile birlikte verilerek de tüketilebilir. Al etin marinesine de eklenir. Bunun yanı sıra yağı çıkartılır. Bu yağda tıpkı biçimde yemeklerde kullanılır. Yüksek bir protein olan yağı, münhasıran protein eksikliği yaşayan kimselerin tüketilmesi tavsiye edilir.

TRÜF MANTARININ YARARLARI NELERDİR?

Al etten daha çokça protein barındıran trüf mantarı kemik ve adele(adele(kas)) gelişimine ek sağlar. Mahsusen darbe alan kemiklerin uygunlaşmasını hızlandırmak için eksperler trüf mantarı tüketimini tavsiye eder.

Trüf mantarı bilhassa ileri yaşlarda görülme ihtimali olan omurilik rahatsızlıklarını gidermek için yarar sağlar.

Eski vakitlerde trüf mantarı, berbat kolesterol seviyesini düşürmek için de kullanılır.

Kilo vermek isteyenler için ülkü bir besindir. Münhasıran yağı kişinin uzun mühlet tok tutmasını sağlar.

Metabolizmayı düzenler. Bağırsak florasını korur. idrar yapamamak ( Kabızlık ) üzere hazım sıkıntılarının yaşanma riskini azaltır.

İçerdiği yağ tıpkı zeytinyağı üzere yararlıdır. Antioksidan içeren trüf mantarı yağı ciltgözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yeniler. Bu yüzden yaşlanmayı geciktirir.

Kan basıncını azaltarak yüksek tansiyon ve felç riskini indirger.

rong>– İçerdiği protein böbreklerin fonksiyonlarını da artırır.

Vücudun muhtaçlığı olan gücün yüzde 30’unu rahatlıkla karşılar.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trüf mantarının faydaları nelerdir? Trüf mantarı hangi hastalıklara iyi gelir? Trüf mantarı nasıl tüketilir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin