Armutun faydaları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye iyi gelir?


Kış aylarında akşamları sıcak meskende yemek sonrası tüketilen armutun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Lif ...


Kış aylarında akşamları sıcak meskende yemek sonrası tüketilen armutun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Lif açısından nispeten güçlü olan armut, vitamin ve mineral bakımından epeyce zengindir. Vücuttaki hücreleri yenileyen ve koruyan armut, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye yeterli gelir? bütün soruların cevabı haberin detayında…

Gül ailesine ilişkin olan armut meyvesi, pyrus cinsine ilişkin bir ağaçta yetişir. Avrupa, Asya ve Afrika üzere devletlerde 30 çeşidi bulunmaktadır. Hayli yüksek likide sahip olan armut; yeşil, sarı ve kahve renkleri bulunmaktadır. Kalorisi düşük olan armut, yüzyıllardır tüketilen meyveler arasında birinci sırada konum alır. Yapılan araştırmalarda kolon kanseri illetini önlediği tespit edilmiştir. Yerkürenin derhal çabucak her tarafında rahatlıkla yetişen armut, kış aylarında vücudun gereksinimi olan su ölçüsünü sağlar. Ara öğün olarak iki tane tüketildiğinde uzun mühlet tokluk sağlar. Gelgelelim bağırsak işlevselliği bozuk olan insanların armut tüketimine dikkat etmesi gerekir. Aksi halde ziyade çalıştırarak ishal olmasına neden olur. Eski devirlerde armut kabuğu ve yaprakları alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılırdı. Yerküre umumunda en ziyade üretimini Çin yapmaktadır. Armut çiçekleri kurutulup çayı yapılır. Bu çay hudutları yatıştırarak rahat bir uyku sağlar.

KAÇ ÇEŞİT ARMUT VARDIR?

Melez bir yapısı olan Etruska armudu, en erken olgunlaşan tiptir.

Çok çokça dikeni olan Akça armut meyvesi, dik biçimi ve at kısmının etli olmasıyla bilinir.

Devletimiz de en ziyade üretilen June Beauty armut, haziran ayı hoşu olarak kabuk edilir.

Yüzyıllardır olan Ankara armudu, uzun müddet bozulmadan kendi kendini koruma edebilir.

ARMUDUN YARARLARI NELERDİR? 

Folik asit içeren armut, kandaki makûs kolesterol seviyesini düşürür. Böylelikle kalppp ve damar hastalıklarına yer hazırlayan durumları indirger. Bilhassa damarların esnekliğini koruyarak kan akışının daha sağlıklı yapılamasını sağlar.

Bir vücudun günlük muhtaçlığı olan kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum üzere mineralleri pratiklıkla karşılar.

K ve C vitaminleri bakımından varlıklı olan armut illetlere karşı bağışıklık sisteminin direncini artırır. Bu yüzden bilirkişiler hem mevsim geçişlerinde hem de kış aylarında sıklıkla tüketilmesini sağlar.

Bağırsak florasını korur. sinndirimmi pratiklaştırır. Böylelikle kansere yakalanma riskini azaltır. Metabolizmanın işlevselliğini artırır.

Kandaki insülin direncini kırarak şekerin azalmasını ya da yükselmesini önler. Bu yüzden diyabet hastalarının tüketmesi tavsiye edilir.

Yapılan gayrı bir araştırmada armudun hudut gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yatıştırdığı için depresyon, gerilim, kronik yorgunluk ve uykusuzluk sıkıntılarına yarar sağlar.

Mahsusen ileri yaşlara görülme ihtimali olan kemik marazlarını önlemekte tesirli olan armut, kemik kütlesini de artırır.

Bağışıklığı düzenlediğinden vücudun aniden ısınmasını önler. Bu sayede yüksek ateşi olan şahısların tüketmesinde yarar var.

Vücuttaki bağımsız radikalleri idrar yoluyla atmada yardımcı olur. Böbreklerin fonksiyonlarını artırarak vücudun likit kaybetmesini önler.

ARMUDUN ZARAR VAR MIDIR?

Düşük tansiyonu olan İnsanlerin tüketmemesi gerekir. Zira armudun tansiyonu düşürme öz

elliği vardır. Her şeyde olduğu üzere armudun da çok fazlası zararlıdır. sinndirimm problemlerine neden olan armut çok fazlası bağırsak florasını bozar. İshal olma durumunu artırır.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Armutun faydaları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin